410

دی‌هیدراته شدن موجب سردرد میشود

|
0 دیدگاه

سردرد به خودی خود یك بیماری نیست اما علامتی است كه به ما هشدار می‌دهد در بدنمان مشكلی بوجود آمده است.

عوامل متفاوت بسیاری از جمله

تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی یا در برنامه روزانه مثل خواب خیلی كم یا خیلی زیاد، استرس، ساعات طولانی كاری، نخوردن یك وعده غذایی، مصرف الكل، تماشای تلویزیون در اتاق تاریك و یا استفاده طولانی مدت و بدون وقفه از رایانه در بروز سردردها نقش دارند.

با وجودی كه این عوامل همگی منجر به سردرد می‌شوند اما حقیقتی كه بسیاری از مردم از آن بی‌اطلاع هستند این است كه اغلب اوقات یك سردرد معمولی علامت كم شدن آب بدن یا به اصطلاح «دی‌هیدراته شدن» است.

آب هم به اندازه اكسیژن، مهمترین و ضروری‌ترین فاكتور برای بقای انسان است. ما بدون غذا می‌توانیم دو ماه به زندگی ادامه دهیم اما بدون آب فقط چند روز می‌توانیم زنده بمانیم.

اكثر مردم نمی‌دانند كه بدنشان به چه مقدار آب نیاز دارد. در واقع بسیاری از مردم به طور عادی در وضعیت دی‌هیدراته و با ذخیره آب كم در بدنشان، زندگی می‌كنند.

آب در سیاره زمین و در بدن ما مایع حیات است. از آنجا كه ۷۰ درصد از حجم كره زمین آب و ۳۰ درصد از آن خشكی است، بدنانسان نیز نسخه كوچكی از همین الگو است.

دی‌هیدراته شدن پدیده‌ایست كه در آن آب و الكترولیت‌ها مثل سدیم، كلرید و پتاسیم كه وجودشان برای فعالیت و سلامت بدن حیاتی است، از دست می‌روند یا از حجم آنها كاسته می شود. مهمترین علت دی‌هیدراته شدن، عدم نوشیدن آب و مایعات به میزان كافی است.

سردرد به خودی خود یك بیماری نیست اما علامتی است كه به ما هشدار می‌دهد در بدنمان مشكلی بوجود آمده است. اغلب اوقات بدن به طور مستقیم به مشكل ایجاد شده، اشاره نمی‌كند.

برای مثال وقتی بدنمان دچار كمبود آب می‌شود، معمولا احساس تشنگی نمی‌كنیم، بلكه اغلب بروز این قبیل سردردها به طور غیرمستقیم به ما یادآوری می‌كنند كه بدنمان دچار كمبود آب شده است.

به طور معمول بدن یك فرد بالغ روزانه به دو تا پنج لیتر آب نیاز دارد كه تعیین مقدار دقیق آن به قد، وزن و شكل الگوی زندگی فرد بستگی دارد. با این حال به طور متوسط مصرف ۸ لیوان آب در روز برای یك فرد بالغ در شرایط عادی توصیه می‌شود.

بویژه اگر دچار سردرد شده‌اید سعی كنید آرام آرام اما مداوم آب بنوشید تا سردردتان برطرف شود. در این شرایط آب مثل یك معجون جادویی عمل می‌كند. اگر با وجود مصرف آب كافی سردردتان ادامه پیدا كرد، قطعا مشكل جای دیگری است و باید با یك پزشك مشورت كنید.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.