189

شایع ترین علایم بروز آلزایمر

|
0 دیدگاه

شیوع بیماری آلزایمر در سنین بالا، بیماری آلزایمر به طور شاخص در سنین بالا شایع است و احتمال اینکه فردی قبل از سن ۶۰ سالگی به این بیماری مبتلا شود یک استثنا است.

این بیماری بیشتر در سنین بالای ۶۰ سال به چشم می‌خورد زیرا با افزایش سن، سلول های مغزی بیشتر تحلیل می‌روند ولی با این وجود، دلیل قطعی شیوع آن با افزایش سن معلوم نیست.

افزایش سن، سابقه خانوادگی، فاکتورهای ژنتیکی، ریسک فاکتورهای آترواسکلروز، دیابت، افزایش کلسترول خون، افزایش فشار خون و شیوه زندگی از جمله عوامل دخیل در بروز آلزایمر است. پس از سن ۷۰ سالگی، خطر ابتلا در زنان بیشتر از مردان است.

عده‌ای از دانشمندان معتقدند کاهش هورمون‌های جنسی زنانه (استروژن) ممکن است نقش مهمی در ایجاد آلزایمر داشته باشد. البته چون خانم‌ها به طور معمول، عمر طولانی تری نسبت به مردان دارند ممکن است شیوع بیشتر آلزایمر در آنها مربوط به میانگین سن بالاتر آنان باشد.

بیماری در مراحل اولیه معاینات عصبی، به جز علایم مربوط به اعمال شناختی، در وضعیتی نرمال قرار دارد. در مراحل بعد، علایم حرکتی ظاهر شده و در مرحله آخر بیماری ممکن است، تشنج روی دهد.

شایع ترین علایم بروز آلزایمر، فراموشی و نقصان حافظه، اختلال شناختی، اختلال تکلم، اختلال میدان بینایی، ناتوانی در انجام مهارت‌های از قبل آموخته شده، کاهش قوه قضاوت، ناتوانی در تصمیم گیری، تغییر شخصیت، اختلالات روانشناختی و مشکل در تفکر انتزاعی است.
رژیم غذایی مناسب در پیش گیری از بروز آلزایمر موثر است، استفاده از رژیم غذایی مناسب از جمله مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها مانند سیب، استفاده از ماهی قزل آلا و ساردین حاوی اسید چرب و امگا ۳ از جمله عواملی است که در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر است.

تغییر شیوه زندگی به صورت انجام ورزش و افزایش تحرکات بدنی، افزایش فعالیت‌های ذهنی و کنترل بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخون و دیابت نیز در این زمینه موثر است.

مواد موجود در رنگدانه ادویه‌جاتی مانند زردچوبه، پروتئین بتا آمیلویید را تجزیه کرده و مانع رسوب آنها در مغز شود و می‌تواند در پیشگیری از بروز آلزایمر موثر باشد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.