322

صرع کودکان

|
0 دیدگاه

بسياري از افراد مبتلا به صرع اولين تشنج خود را قبل از ۲۰ سالگي تجربه مي کنند.

بنابراين اگر کودک شما به صرع دچار شده است ، شما تنها نيستيد بلکه امروزه شانس بالايي وجود دارد که وضعيت بيمار شما تحت کنترل در آمده و بخوبي حفظ شود.

صرع کودکان از نظر نوع، درجه يا شدت بسيار متفاوت است و ممکن است با مساله ديگري در ارتباط باشد.

بسياري از کودکان دچار صرع کودکاني کاملا نرمال و فعال هستند که نياز چنداني به مراقبت ويژه ندارند.اين بچه ها مي توانند تمام کارهايي را که دوستان آنها انجام مي دهند اعم از شنا، ورزش و بازيهاي مختلف را انجام دهند.در بعضي موارد بيماري شديدتر است و کودکان نيازمند درمان و مراقبتهاي طولاني مدت مي باشند.

در اين مقال تلاش ما بر اين است که به شما به عنوان والدين يا قيم بيمار مبتلا به صرع نکاتي را آموزش دهيم تا با وضعيت کودک خود در مواجهه با مساله رشد و همچنين استقلال شخصيت او آشنا شويد.

توصيف صرع کودکان

صرع مي تواند در هر سني آغاز شود اما معمولا شروع آن در اوايل زندگي است.هرچند بعضي از مردم فکر مي کنند صرع با ناتوانايي هاي ذهني و يا جسمي همراه است اما در واقع بسياري از کودکان مبتلا به صرع از هوش و توانايي هاي طبيعي برخوردارند. البته بعضي از بيماران نيز مشکلات جسمي يا ذهني دارند که ممکن است با آسيب مغزي يا بيماري ديگري مرتبط باشد.

صرع چيست

صرع حالتي عصبي است که در آن گروهي از سلولهاي مغزي در زماني نابجا به ميزان زيادي فعال شده و ترشح مي کنند. با اينکه صرع علت بسياري از تشنجهاست اما صرع با تشنج تفاوت دارد. کودکي که يک بار تشنج کرده است يک کودک صرعي نيست بلکه ممکن است علل بسيار زيادي بتوان براي تشنج او پيدا کرد.

علت صرع چيست

علت هميشه شناخته شده نيست . گاهي به علت آسيب مغزي ،تومور مغزي يا ضربه به سراست. همچنين ميتواند مربوط به مسموميت،عفونت،تکامل مغزي يا ژنها باشد .

چه چيزهايي سبب شروع صرع ميشوند

کودکان با هم تفاوت دارند. در بعضي از کودکان تشنج ميتواند زماني اتفاق بيفتد که فرد مبتلا به صرع صداي يکنواختي را مکرر بشنود. تشنج مي توا ند هنگامي که فرد به نوري درخشان نگاه مي کند يا جاهاي خاصي از بدنش را لمس مي کنند رخ دهد.

انواع مختلف تشنج کدامند

نوزادان يا کودکان خردسال مبتلا به تب بالا ممکن است براي چند دقيقه لرز پيدا کنند و دچار کاهش سطح هوشياري شوند. به اين حالت تشنج ناشي از تب گفته مي شود.اين تشنجها نشانه اي از صرع نيستند و معمولاً با افزايش سن محو مي شوند.

صرع ژنراليزه

در اين مواقع کودک هوشياريش را از دست مي دهد. ممکن است گريه کند يا به زمين بيافتد و همچنين ممکن است کنترل ادرار يا مدفوع خود را از دست بدهد. در اين گونه تشنجها تمام بدن کودک مي لرزد، احتمالاً چشمانش به بالا منحرف مي شود و دهانش پر از کف خواهد شد.

صرع آبسانس(کوچک)

در اين حملات از آنجايي که طول حمله کوتاه است و چند ثانيه طول مي کشد لذا کودک بيدار مي ماند و ممکن است به کاهش هوشياري او توجهي نشود. ممکن است کودک به نقطه اي خيره شود و به سرعت پلک بزند.ممکن است کودک حرکاتي شبيه جويدن انجام دهد و يا در صورتش حرکات سريع لرزشي ديده شود.

آيا من گناهکارم

مانند بسياري از والدين مکن است شما هم به اين فکر کنيد که آيا کاري کرديد؟ يا کاري بايد مي کرديد و نکرديد؟ که باعث شروع صرع در کودک شديد.

و ممکن است به دنبال علت بيماري گشتن بخشي از تلاش شما را به دنبال صرع کودک شامل شود. بسيار بعيد است که شما کاري کرده باشيد که مسول تشنج فرزندتان باشيد و در بسياري از موارد علت صرع شناخته نشده است.

حفظ آرامش

احتمالاً وقتي کودکتان را در حال تشنج مي بينيد خيلي مي ترسيد و دستپاچه مي شويد. اما بايد بدانيد که حفظ آرامش در اين لحظات بسيار مهم است چرا که بايد دقيقاً آنچه اتفاق افتاده را براي پزشک توضيح دهيد.

تشخيص صرع معمولاً مشکل است و هميشه نمي توان به راحتي در مورد اينکه کودکي تشنج کرده يا نه قضاوت کرد.بچه ها هم مانند بزرگسالان تشنجهاي منتشر و نسبي دارند و بايد اين وضعيتها از هم افتراق داده شود. علاوه بر اين حالاتي وجود دارند که با تشنج اشتباه مي شوند مثل تشنج ناشي از تب و حملات بند امدن نفس. بنابراين بسيار براي پزشک حائز اهميت است که اطلاعات کافي در مورد اتفاقي که براي کودک شما افتاده است داشته باشد. و اين اطلاعات را تنها شما مي توانيد به خوبي در اختيارش بگذاريد.

تشنج ناشي از تب

اين تشنج با افزايش سريع درجه حرارت بدن ايجاد مي شود و با بيماري کودک مثل گلودرد يا دندان در آوردن ارتباط دارد. خوشبختانه اکثر بچه ها وقتي بزرگ شده و به سن مدرسه مي رسند ديگر دچار اين تشنج نمي شوند.

حملات بند آمدن نفس

اين حملات واکنش شديد به شوک يا ترس هستند.کودک در هنگام ترس به جاي جيغ زدن يا خشمگين شدن ، يک بار جيغ کشيده و نفس عميقي مي کشد به شکلي که انگار مي خواهد گريه کند ً سپس نفس خود را مدتي نگه مي دارد و همين باعث مي شود که نفس کودک بند بيايد.

وقتي کودکم دچار تشنج شد چه کنم

دو مورد مهمي که بايد انجام شود اين است که :

۱- مطمئن شويد کودک شما نفس مي کشد ۲- اجازه ندهيد کودک به خودش آسيب بزند.

آرامش خود را حفظ کنيد و اين چند مرحله ساده را دنبال کنيد:

– مطمئن شويد کودکتان نفس مي کشد. اگر لبهايش کبود شده نشانگر آن است که نفس نمي کشد

– اگر کودک نفس نمي کشد، با اورژانس تماس بگيريد، اگر احيا بلد هستيد پيش از رسيدن کمک احياء را شروع کنيد

– اگر کودک نفس مي کشد او را روي زمين بخوابانيد تا زمين نخورد.

– کودک را به پهلو بخوابانيد تا از خفگي ناشي از انسداد مجاري تنفسي جلوگيري شود.

– اطراف کودک را از چيزهايي مثل ميز و صندلي خالي کنيد

– بند لباسهايي که کودک به تن دارد را شل کنيد.

– بچه را محکم نگيريد و مانع حرکات او نشويد.

– هرگز حين تشنج چيزي داخل دهانش نگذاريد و سعي نکنيد با انگشت دهانش را باز نگه داريد.

– در صورت امکان هر چه زودتر با پزشک تماس بگيريد.

– احتمالاً بعد از تشنج کودک شما به خواب عميقي فرو خواهد رفت. اين طبيعي است. او را بيدار نکنيد. وقتي او خواب است به او غذا و آشاميدني ندهيد.

مشکلات کنترل صرع

با وجوديکه در اغلب بچه ها دورنماي صرع خوب است اما بعضي از کودکان که به شکلهاي وخيم تر بيماري دچار هستند با دارو به سختي کنترل مي شوند و تشنجهاي ممتد خواهند داشت.

انها ممکن است مشمول \”سند رمهاي \”مختلف باشند .سندرم به گروهي از علائم گفته ميشود .يک پزشک متخصص ميتواند با شکل تشنجهاي کودک شما به سند رم تشنجي فرزندا نتان پي ببرد.کودکاني که دچار صرع با کنترل مشکل هستند ممکن است مشکلات ديگري مانند تاخير تکامل و يادگيري مشکل داشته باشند.

لازم است بدانيد که کودک شما در وضيعتي قرار دارد که نبايد دور بماند و اين بسيار شايع است که در دوره اي از زمان دچار ناراحتي و غصه شود و شما بايد براي اين لحظات آمادگي داشته باشيد .

اگر کودک شما به طور جدي توسط صرع تحت تاثير قرار گرفت اين پمفلت با اطلاعات و توصيه هايي که به شما مي دهد باعث ميشود که شما براي کودکتان بهترين باشيد و با چالشهاي ويژه اي که روبرويتان قرار داردآشنا شويد….

1 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.