757

پرسش و پاسخ در مورد تومور مغزی

|
1 دیدگاه

در خانمها منشا تومورهای متازتازی از سینه و در مردها از ریه است ، بعد از پروستانت و بعد از دستگاه گوارش است که در هر دو مشترک است .

سوال – تومور مغزی چیست ؟ شیوع آن چقدر است 

پاسخ – این کلمه برای عموم مردم کلمه ی خوشایندی نیست . هر نوع حجم و برجستگی غیر عادی در نسوج مختلف بدن را برجستگی می گویند . دلیلی وجود ندارد که همه ی تومورهای بدخیم یا خطرناک باشند . در اکثر موارد بصورت عام این توده های غیر طبیعی که ناشی از رشدغیر عادی نسوج مهاجر به آن ناحیه است خیلی بد نیست .
بد این است که ما به فکر آنها نیستیم و آنها را تشخیص نمی دهیم . امروزه حتی در مورد تومورهای بدخیم ، با امکانات علمی و شرایط جنبی درمانی که ایجاد شده است ، اگر آنها به موقع تشخیص داده بشوند قابل درمان هستند . تومورهای نخاعی نسبت به بقیه ی تومورها سیستم عصبی خیلی نادر هستند .
اگر ما شاخص را تومورهای نخاعی را قرار بدهیم نسبت آن به تومورهای مغزی بصورت عام یک به ده است . یعنی اگر قرار است که در انسان ده تا تومور مغزی روی بدهد یکی از آنها تومور نخاع است . خود تومورهای مغزی از نظر شیوع بدنی صورت است که از هر صد هزار نفر ، ده نفر تومور مغزی دارند .
منتها چون اهمیت و عملکرد سیستم عصبی بالاست که همین آمار کم هم حائز اهمیت است که ما به فکر آن باشیم و به موقع آنرا تشخیص بدهیم . تومورهای نخاع هم همین طور هستند زیرا تمام ظرافت وجودی ما به حرکت و اعمالی است که ما به اندام های مان انجام می دهیم . آنچه ما در هنر زندگی روزمره مان داریم توسط سیستم عصبی نخاع انجام می شود .
پس اختلال در اعمال اینها یعنی اختلال در زندگی . پس ما دوست داریم که همه سالم باشند . بعضی از انواع تومورهای در خانم ها شایع تر است تا آقایان و بعضی از تومورها در سنین بچگی که منشا مادرزادی دارد بیشتر هستند و بعضی از انواع آنها که منشا ثانویه دارند در سنین پیری بیشتر دیده می شوند .
بصورت کلی تومورهای نخاع که شایع ترین آنها تومورهایی هستند که از جنس رشته های عصبی نخاع هستند ، پیک شروع آنها در سنین متوسط زندگی یعنی در دهه های چهل و پنجاه است .البته هر کدام از این پاتولوژی ها برای خودشان یک خاصیتی دارند که ما باید آن خاصیت را برای هر کدام جداگانه ارزیابی کنیم.
ما می خواهیم مطالب پزشکی را به زبان ساده برای مردم بیان کنیم . ما می خواهیم سلامت مردم را تامین کنیم . ما می خواهیم بگوییم که پیشگیری بهتر از درمان است . اگر کسی از این سخنان ما استفاده ببرد و سریع تر به پزشک مراجعه بکند و درمان بشود ، ما اجر خود را برده ایم .

سوال – تومورها چطور ایجاد می شوند و سیر آنها چگونه است 

پاسخ – سیر تومورهای نخاعی در انواع مختلف آن خیلی کند است . ما سیر سریع در مورد تومورهای نخاع نداریم . ما باید به علائم اولیه و اختلالاتی که روند روزمره زندگی ما در سیتم عصبی بوجود می آید توجه بکنیم و با همکاری پزشک می توانیم آنرا تشخیص بدهیم .
هم پزشکان و هم مردم باید دقت داشته باشند که غالبا در سیستم عصبی از علائم کوچک باید به تشخیص های بزرگ رسید. ما نمی توانیم از تشخیص های عمده به مسائل ریز برسیم . لذا هر گونه تغییر در روند روزمره سیستم عصبی ما حائر اهمیت است . شروع آنها با علائم خیلی ریز در سیستم عصبی است و اگر به آنها دقت بشود خیلی ارزشمند است .
معمولا بروز اختلال در سیستم عصبی در تومورهای نخاعی با دو علامت عمده همراه است یکی درد است که غیر از دردهای عادی روزمره است . ممکن است که ما پایمان به دیوار بخورد و درد بگیرد یا سردرد بگیریم و… اینها دردهای عادی است. منظور ما دردهای غیر عادی و غیر معمول است . دیگری اختلالات حسی غر عادی است .
این دو تا اولین علائم شروع تومورهای نخاع است . وقتی قرار است که یک حجم اضافی در سیستم عصبی بوجود بیاید مغز چکار می کند ؟ این تومور میهمان ناخوانده ای است که در یک فضای محدود با نخاع مجاورت دارد . ما در سیستم عصبی دو تا راه داریم . یکی راه حسی که پیامها را به مرکز می آورد و ما را از آنچه در اطراف مان می گذرد مطلع می کند .
یعنی راه ارتباطی مغز و بدن ما با محیط ، راههای حسی هستند . این سیستم های اطلاعاتی اهمیت زیادی در سلامت بدن دارند . راه دیگر راه برگشتی است که از سیستم عصبی در مقابل اطلاعات رسیده ، باید کاری انجام بدهند . مثلا ممکن است که شما خواب باشید و آتش سوزی اتفاق بیفتد .
اولین علامت آن است که گرمای ایجاد شده پوست ما را تحریک می کند و احساس گرما از راههای حسی به مغز می رسد و بدن ما بلافاصله عکس العمل نشان می دهد و ما خودمان را از محل آتش دور می کنیم . این یک فعل و انفعالات رفکسی است . این تومور نخاع در هر کجای سیستم عصبی که باشد به راه حسی فشار می آورد و درد را ایجاد می کند .
گاهی آنقدر عامل تحریکی زیاد است که از حد تحریک و اختلال حس گذشته است . حس لمس وقتی شدید بشود ، حس درد ایجاد می شود . در هرگونه اختلال حس غیر طبیعی یا هر گونه درد غیر طبیعی سیستم عصبی ، باید به پزشک مراجعه کنیم . ممکن است که هیچ چیز نباشد یا یک تحریک ساده باشد ولی پزشک باید مسئله را جدی بگیرد و پیگیری بکند . بعد ممکن است که ما به مراحل پیشرفته تر برسیم .
جاهای تومورهای نخاع با هم فرق می کند نخاع در طول دوران جنینی و بلوغ میزان ارتباطش با ستون فقرات متغیر است . در دوران اول ماههای جنینی و در دوران حاملگی تمام طول نخاع و کانال عصبی را کنار هم می بینیم . ولی بعدا رشد طولی ستون فقرات بیشتر از رشد طولی نخاع است چون قرار است که جنین قد بکشد بطوری که وقتی جنین بدنیا می آید ، انتهای نخاع حدود مهره ی سوم و چهارم کمری است.
رشد طولی در سن هجده سالگی تمام می شود و در سن هشت سالگی انتهای تحتانی نخاع به انتهای تحتانی اولین مهره ی کمری می رسد . یعنی از اولین مهره ی کمری به پایین ، ما دیگر نخاع نداریم . وقتی می خواهند آب نخاع از فردی بگیرند ، همه فکر می کنند که وقتی سوزن می زنند به نخاع آسیب می رسد در حالیکه آنجا اصلا نخاع نیست .
در آنجا یک ساک است که پر از آب و ریشه های عصبی است . نخاع در حدود مهره اول کمری تمام شده است . اگر ما در ناحیه مهره ی کمری به بالا فشار داشته باشیم ، در آن محل هم نخاع و هم رشته های عصبی داریم که علائم آن با هم متفاوت است .

سوال – آیا علائمی که تومورهای نخاعی ایجاد می کنند ، شباهتی به دیسک کمر دارد 

پاسخ – بله . دیسک کمر هم در حقیقت یک تومور است . هر گونه حجم اضافی و برجستگی و توده ای که در کنار راههای حسی و حرکتی و نخاع ایجاد بشود تومور است . البته آنچه که یماری و درد ایجاد می کند فتق دیسک است نه خود دیسک زیرا همه دیسک را دارند .
وقتی دیسک بصورت توده بیرون آمده است و در کنار ریشه های عصبی قرار می گیرد اولین علاومت آن درد و بی حسی است. بعد دچار اختلالات حرکتی می شویم . پس این بعنوان تشخیص افتراقی قرار می گیرد . وقتی ما تاریخچه ی دیسک را می خوانیم ، اول با دیسک بعنوان تومور با آن برخورد می کردند .
چون تومور یک حجم اضافی بود که در کنار راههای عصبی قرار گرفته بود و درد و بی حسی ایجاد می کرد و در مرحله ی پیشرفته اختلالات حرکتی و بعد فلجی ایجاد می کرد . بعدها فهمیدند که منشا آن دیسک است و منشا غضروفی دارد و بعد اسم آن عوض شد .

سوال – در مورد ایجاد تومور توضیحات بیشتری بدهید 

پاسخ – کانال نخاعی در سرتاسر ستون فقرات وجود دارد . یعنی تا ابتدای مهره ی کمری نخاع است و بعد ریشه های عصبی وجود دارند . نخاع در وسط است و اطراف آن رشته های عصبی است که در نهایت بصورت یک طنابی در هر طرف نخاع خارج می شود .حفاظ های خاکستری پرده های نخاع هستند و مثل یک حفاظ هستند.
تومور می تواند در نخاع یا پرده های حفاظتی آن قرار بگیرد . شایع ترین تومورهای نخاعی تومورهایی هستند که از جای دیگری می آیند که حاصل متازتازها هستند که در مردها و زنها فرق می کنند . متازتاز به خود نخاع و به ریشه های عصبی خیلی نادر است ، بیشتر به استخوانها و نسوج مجاور است و چون تخریب ایجاد می کند به مرور زمان روی رشته های عصبی فشار ایجاد می کند .
در خانمها منشا تومورهای متازتازی از سینه و در مردها از ریه است ، بعد از پروستانت و بعد از دستگاه گوارش است که در هر دو مشترک است . ما باید به دنبال منشا این تومورهای ثانویه باشیم . وقتی روی نخاع و ریشه های عصبی فشار ایجاد می کند اولین نشانه ی آن درد های غیر طبیعی است. پس یک درد غیر عادی و مقاوم به درمان مهم است .
اگر ما کارگری بکنیم یا رانندگی بکنیم و پا درد بگیریم ،وقتی شب می خوابیم باید تا صبح درد تمام شده باشد. اما این درد خوب شدنی نیست و تیر می کشد و به مُسَکن جواب نمی دهد و متعاقب آن بی حسی ایجاد می شود و بعد کم کم اختلالات حرکتی بوجود می آید . در این صورت باید سریع به پزشک مراجعه بکنید . پزشک هم باید بیمار را به متخصص ارجاع بدهد .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: زینب یعقوب زاده

با سلام
مادر من حدودای ۱۰روزه که به شدت ناحیه گردن و دستش درد میکنه و با هیچ قرص و دارویی ساکت نمیشه دیروزMRIکرد دکتر گفت دیسک گردن داری و دو تا توده در ناحیه پشت شما هست اما تاکید کرد که خطری نداره و از هر۱۰نفر یه نفر این توده رو داره الان خیلی نگرانیم خواستم نظر شمارو بپرسم خواهش میکنم جواب بدید

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.