345

آشنایی با سندرم دان و چگونگی تشخیص مبتلایان

|
0 دیدگاه

سندرم یعنی مجموعه علایم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص ، و دان نام پزشک انگلیسی است که در حدود ۲۰۰سال قبل این مجموعه علایم را کشف نمود.

سندرم دان

علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ میدهد.

کسانی که سندرم دان دارند در سلولهای بدن خود به جای ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارند.کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژن ها در آن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد.

به عنوان مثال رنگ پوست ، چشم ، موها ، مونث یا مذکر بودن ، در همین بخش کوچک مشخص می گردد. کروموزوم اضافی در بدن فردی که سندرم دان دارد بر روال شکل گیری موارد یادشده تاثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی و ذهنی می شود. افراد با سندرم دان تفاوتهایی دیگران دارند. بخشی از این تفاوتها در خصوصیات ظاهری و بخشی در ویژه گیهای ذهنی می باشد. گرچه این افراد اغلب به اندازه افراد عادی توانا نیستند ، اما استعداد آنان در انجام برخی از امور ما را شگفت زده می کند.

شرایط ایجاد سندرم دان 

 این بیماری به دو صورت خود را نشان میدهد 

نوع اول که ۹۵ درصد از این بیماران را شامل می شود ، از سن زیاد مادر و اختلال در عمل تخمدانها ناشی می شود که با سن مادر نسبت مستقیم دارد ، یعنی مادران مسن تر نواقصات – کروموزومی بیشتری دارند. این قبیل اختلالات را که در اثر عدم انفصال کروموزومهای مادر بوجود می آید ، منگولیسم وابسته به سن مادر می گویند.

نوع دوم که فقط ۵ درصد از منگولیسم را تشکیل می دهد به علت وجود اختلال در کروموزومهای شماره ۱۵ یا ۲۲ ایجاد می شود. ایناختلال در اثر جا به جایی کروموزومها به وجود می آید. گاهی ، بندرت ، پدر موجب این نقیصه می گردد. جدول رابطه سن مادر با ابتلای کودک به سندرم دان در هر ۱۰۰۰ مورد تولد

سن مادر/ درصد ابتلا به بیماری ۳۰ تا ۳۴ ۱ /۶۶ مورد ۳۵ تا ۳۹ ۳/۲۲ مورد ۴۰ تا ۴۴ ۱۲/۵۲ مورد ۴۵ به بالا ۲۹/۷۴ مورد

چگونگی تشخیص مبتلایان به سندرم دان

تشخیص قطعی سندرم دان با اتکاء به مشخصات ظاهری نوزاد قدری دشوار است. به همین دلیل با انجام کاریوتایپ تشخیص قطعی ممکن می گردد. برخی خصوصیات ظاهری نوزاد با سندرم دان که با شدت و ضعف متفاوتی بروز می کند و الزاما همه آنها در این نوزادان وجود ندارد، عبارتند از :

۱-شل بودن عضلات بدن ۲- نرمی مفاصل و قابلیت خم شوندگی بیش از حد معمول ۳- نیم رخ تخت ، بینی کوچک و چشمهای کشیده و بادامی ( شبیه مغولها ) ۴-بزرگی عضله زبان نسبت به دهان. ۵-تک شیار عمیق در کف دست. ۶-فاصله بیش از حد معمول بین انگشت شصت پا و انگشتان کناری. ۷- انقباض عضلانی در این نوزادان ضعیف است و اغلب پس ازبیداری مدتها در محل خود ساکت می مانند و معمولا صدای ضعیفی دارند. نسبت نوزادان پسر به دختر بیشتر است و به میزان ۴۶ درصد پسر و ۳۶ درصد دختر می رسد.

احتمال مشکلات پزشکی خاص کودکان مبتلا به سندرم دان 

مشکلاتی که ممکن است در برخی از نوزادان با سندرم دان بروز کند عبارت است از:

ناراحتی های قلبی مادرزادی ، ابتلای سریع به بیماریهای عفونی ، مشکلات تنفسی و برخی ناراحتی های گوارشی ، استرابیسم (لوچی چشم ) ، مشکلات شنوائی و مشکلات ناشی ازکارکرد غده تیروئید.باید توجه داشت که موارد یاد شده در حد احتمال است و پیشرفت های علم پزشکی درمان اکثر آنها را امکان پذیر ساخته است . به گونه ای که افراد با سندرم دان تا سنین بالا ( حدود ۵۵ سالگی ) می توانند به سلامت زندگی کنند.

شرایط سازگاری 

افراد با سندرم دان نسبت به جنبه های اجتماعی محیط خویش بسیار حساسند. آنها عواطف و نیازهایی همچون سایرین دارند و باید از فرصت های یکسانی بهره مند شوند. اگر این افراد تحت مراقبت های مناسب قرار گیرند و در فعالیتهای روزمره دخالت داده شوند ، در کارهایی چون ادامه تحصیل ، رفتار اجتماعی و اداره امور شخصی خود موفق می گردند. اگر کودک با سندرم دان در کنار همسالان خود در مدارس عادی تحصیل کند فعال تر می شود و همزیستی آنها موجب دوستی ، تفاهم و درک متقابل می گردد.

کانون سندرم دان ایران به صورت موسسه ای غیر دولتی و مستقل تلاش خود را جهت بهبود شرایط زندگی افراد مبتلا متمرکز نموده و می کوشد برای توانمند سازی هرچه بیشتر این افراد فرصت های آموزشی را در کنار حمایت از حقوق اجتماعی ایشان فراهم آورد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.