181

زنان ۳ برابر مردان به بيماری ام اس مبتلا می شوند

|
0 دیدگاه

زنان ۳ برابر مردان به بيماري ام اس مبتلا مي شوند.اين بيماري در تهران به طور متوسط ۵۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر شيوع دارد که افزايش شيوع را نشان مي دهد.

ام اس بيماري مزمني است که عمدتا افراد جوان را درگير مي کند و شايعترين سن بروز آن ۲۰ تا ۴۰ سال است که زنان را ۳ برابر بيشتر از مردان درگير مي کند.

به نظر مي رسد بر اثر يکسري عوامل ژنتيکي و محيطي، سيستم ايمني عليه منشا ميلين اعصاب تحريک شده و به بدن حمله مي کند که از بين رفتن و تخريب ميلين بر اثر اين حمله علائمي را در بدن ايجاد مي کند و برحسب اينکه اين ميلين در کجاي مغز و نخاع تخريب مي شود علائم آن متفاوت است.

علائم ممکن است به صورت تاري ديد که فرد احساس مي کند براي چند روز شبيه اينکه از پشت شيشه مات به اجسام نگاه مي کند و اجسام را به صورت واضح نمي بيند باشد که اين مسئله ممکن است با درمان يا خود به خود خوب شود يا ممکن است علائم آ ن ادامه دار باشد.
از علائم ديگري که ممکن است در بيمار ايجاد شود ضعف اندام ها است که ممکن است اندام هاي تحتاني باشد. از علائم ديگر اختلال در تعادل يا اختلال در کنترل ادرار يا به صورت شايعتر اختلال حسي باشد که فرد احساس سوزن سوزن شدن اندام ها و بي حس شدن اندام ها را داشته باشد.

پس از بروز علائم، پزشک با بررسي دقيق و مشکوک شدن به ام اس از ام آرآي استفاده مي کند که در آن نواحي صدمه ديده شده به صورت پلاک هايي خود را نشان مي دهد. بيماري سير متفاوتي در افراد مختلف دارد و در برخي افراد ممکن است علائم کاملا خفيف باشد و حتي در شرايطي نياز به درمان هم ندارد اما در برخي موارد ممکن است علائم شديد و ناتوان کننده باشد.

از نظر درماني فعلا درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد اما در حال حاضر از درمان هاي مختلف براي کنترل بيماري استفاده مي شود که مشهورترين آن ها درمان دارويي با اينترفرون ها است.همچنين در موارد شديد ممکن است از شيمي درماني براي کنترل بيماري استفاده شود.

از نظر وضعيت ام اس در ايران هنوز به طور دقيق آماري از تعداد مبتلايان به ام اس نداريم اما حدس زده مي شود به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر مبتلا به اين بيماري در کشور باشند. در آخرين تحقيق انجام شده در ايران سن متوسط بيماران حدود ۲۷ سال و نسبت زنان به مردان ۳ بود که با آماري جهاني تفاوت بارزي ندارد.

شيوع بيماري ام اس در تهران به طور متوسط ۵۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر است که نسبت به گزارش هاي قبلي افزايش شيوع را نشان مي دهد و علت آن ممکن است تشخيص سريع تر بيماري، آگاهي بيشتر مردم، مراجعه زودتر و روند رو به رشد بيماري در کشور باشد. در انجمن ام اس تهران در سال ۸۸، هزار و ۸۲۰ بيمار جديد را ثبت نام کرديم.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.