865

علل و نشانه‌ های سردرد میگرنی

|
0 دیدگاه

میگرن یکی از شایع‌ترین علل سردرد مزمن است که معمولاً جنبه خانوادگی و ارثی یا ژنتیکی دارد.

گرچه علت میگرن به طور قطع و آشکار مشخص نیست اما اختلالات عملکرد سلول‌های عصبی (میتوکندریال) در پدید آمدن این بیماری بی‌تأثیر نیست.

شیوع سردردهای میگرنی در سنین بلوغ و نوجوانی است هرچند ممکن است حتی در سنین پایین‌تر و حتی شیرخوارگی نیز مشاهده شود و در خانم‌ها نیز شیوع بیشتری دارد.

سردرد ممکن است یک طرف یا دو طرف سر باشد و یا در حملات متفاوت، محل سردرد تغییر کند.

شدت سردرد میگرنی که به صورت ضربان دار است، متغیر و معمولاً متوسط تا شدید است و در مواردی با تهوع و استفراغ همراه است و گاهی ممکن است باعث اختلال در عملکرد روزانه نیز شود.

در سردردهای با اورا قبل از شروع سردرد ممکن است یک سری علایم‌گذاری مغزی در فرد ظاهر شود مثل لکه های نورانی جلو چشم یا بروز علایم حسی یا ضعف در اندام‌ها.

یک سری علایم ممکن است به طور تنها و یا همراه با سردرد بروز کند از جمله این علایم سرگیجه دوره‌ای و مواردی مانند شکم‌درد دوره‌ای، تهوع، استفراغ و خواب آلودگی دوره‌ای است که تشخیص میگرن برای پزشک به وسیله شرح کامل و دقیق بیمار میسر است.

خستگی، بی‌خوابی، گرسنگی، استرس و فشارهای روحی، مصرف بعضی از غذاها مانند نوشابه‌ها، قهوه، کاکائو، نسکافه، الکل، فست‌فودها و غذاهای آماده نظیر کنسرو تن ماهی که حاوی ترکیبات نیترات هستند می‌توانند موجب سردرد میگرنی شوند.

این نوع سردرد ممکن است در خانم‌ها هنگام سیکل قائدگی بروز کند و اصولاً در سنین نوجوانی شروع می‌شود و ممکن است تا سال‌های طولانی ادامه پیدا کند و در خانم‌ها در سنین یائسگی بهبود پیدا کند.

در درمان حمله‌های حاد یک سری مسکن‌ها نظیر ارگوتامین، ترکیبات تریب‌تان و مسکن‌های ساده نظیر استامینوفن، بروفن و دیگر مسکن‌ها تجویز می‌شود

اما نباید در مصرف این داروها زیاده‌روی شود زیرا اگر بیمار ۲ یا ۳ بار در هفته این داروها را مصرف کند ممکن است بعد از چند مدت سردرد مقاوم شده و حتی الگوی سردرد تغییر کند و موجب ایجاد سردردی به نام سردرد دارویی شود.

پیشگیری و کاهش حملات

داروهایی مانند والپرات سدیم، پروپرانول، نورتریپ تیلین و داروهای مشابه تجویز می‌شود.

و در افرادی که دچار سردردهای مکرر و شدید که باعث اختلال در عملکرد روزانه شغلی می‌شوند داروهای مشابه توصیه و تجویز می‌شود.

یکی از بهترین کارها در درمان سردردهای حاد میگرنی، استراحت در یک محیط آرام و تاریک است.

در تشخیص سردردهای میگرنی شرح حال و معاینه بالینی جایگاه مهمی دارد و در مواردی که پزشک صلاح بداند نیاز به تصویربرداری نظیر سی‌.تی‌.اسکن و ام.آر.آی می‌باشد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) میگرن را در رده یکی از ناتوان کننده‌ترین بیماری‌های انسانی قرار می‌دهد.

سردرد میگرنی بیشتر به گونه تپش‌دار یا ضربان دار بوده، اغلب با تهوع و اختلالات بینایی همراه است گرچه بیشتر موارد میگرن می‌تواند شدید باشد ولی گاه سردرد میگرنی خفیف است.

2 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.