381

دیسک گردن و علل گردن درد

|
0 دیدگاه

دیسک گردن با بهینه‌سازی فرایند شغلی و وضعیت‌های مناسب هنگام کار، بهبود می یابد.

برای درمان درد گردن باید هم از اناتومی گردن در حد مختصری اطلاع داشته باشیم و هم بدانیم درد گردن درد تنها در صورتی اصلاح می شود که ما در وضعیت ایستاده نشسته و خوابیده وضعیت گردن خود را اصلاح کنیم . و تعداد کمی از ورزش های متناسب با مشکل خود را در زندگی بگنجانیم

در ناحیه گردن, مهره ها وضعیت بسیار جالبی دارند که حرکت سر در جهات مختلف را برای انسان میسر می سازند. گردن دارای ۷ مهره است که مهره های اول و دوم  باعث حرکات چرخشی سر می شود. بین مهره اول و دوم بافت دیسک وجود ندارد ولی بین مهره های بعدی دیسک وجود دارد.

در اثر فشار به مهره های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب مهره های گردن وجود دارد.

حرکات ناگهانی به سمت جلو و عقب (که خصوصاً هنگام ترمز کردن و سوانح رانندگی ایجاد می شود و یا هنگام سقوط کردن ایجاد می شود) بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند.

علت ها و دلایل

گردن یکی از اعضای منعطف بدن است که دامنه حرکتی وسیعی دارد و وزن سر را نیز تحمل می کند بنابراین این عضو در معرض آسیب ها و بیماری های زیادی قرار دارد که موچب درد می شوند از جمله:

کشیدگی عضلات گردن :

استفاده بیش از حد از گردن در حرکات تکراری و مداوم،مانند اینکه ساعت ها جلوی کامپیوتر خود خم شده باشید، مطالعه در رختخواب می تواند باعث کشیدگی عضلات گردن شود.
تحلیل رفتن و فرسایش مفاصل گردن :

دقیقا مانند سایر مفاصل در بدن ، مفاصل گردن نیز با بالا رفتن سن کم کم فرسایش می یابند . آرتروز مفاصل باعث می شود که غضروف بین مفصلی تحلیل برود. سپس بدن شروع به تشکیل زائده های استخوانی در اطراف مهره ها می کند که این زوائد استخوانی حرکت مفصل را تحت تاثیر قرار می دهند و علت درد گردن محسوب می شوند.
فشار به ریشه های عصبی موجود در گردن:

بیرون زدگی دیسک یا تشکیل خارهای استخوانی در اطراف مهره های گردنی می تواند باعث فشار به شاخه های عصبی در گردن شود.
آسیب ها و تصادفات:

تصادفات رانندگی و خصوصا تصادفاتی که در آن ماشین ها از عقب و جلو با هم برخورد شدید می کنند معمولا باعث آسیب شلاقی گردن و کشیدگی و پارگی لیگامنت های گردن می شود. آسیب شلاقی گردن زمانی ایجاد می شود که سر با سرعت زیاد و به طور ناگهانی به عقب یا جلو پرتاب شود و باعث آسیب به بافت های نرم گردن شود.
ابتلا به برخی بیماری ها:

بیماری هایی مانند روماتیسم ، مننژیت یا سرطان می توانند باعث درد گردن شوند.
وقتی دیسک گردن آسیب ببیند سبب درد گردن و محدودیت حرکات می شود. ولی اگر دیسک گردنجابجا شود و یا پاره شود (که به آن هرنی دیسک گردن گفته می شود) سبب فشار روی ریشه عصب و یا نخاع می شود.

اگر فشار روی ریشه عصب فقط باشد سبب دردهای تیر کشنده در کتف و بازو و ساعد و احساس بی حسی و تغییرات حسی در قسمتی از دست و انگشتان می شود اگر فشار مستقیم روی نخاع ایجاد شود که بسیار خطرناک است, سبب ناراحتی در دست ها و پاها و مشکل حرکت و نیز سفتی اندام ها می شود (که به آن میلو پاتی گفته می شود).

در این گونه مواقع مراجعه به متخصص گردن درد می تواند کمک کننده باشد.

پزشک متخصص پس از مراجعه بیماران  به کلینیک درد با معاینه و استفاده از کلیه روش های تشخیصی برای تعیین علت گردن درد و محل درد گردن از بهترین روش های درمانی شامل فیزیوتراپی، ورزش گردن درد و نرمش،دارو،ماساژ،طب سوزنی،و راه های دیگر با صلاحدید خود برای درمان گردن درد استفاده می کند

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.