584

شیوع آلزایمر در سالمندان

|
0 دیدگاه

آلزایمر یكی از بیماری‌هایی است كه برخی از سالمندان را گرفتار خود می‌كند.

محققان پیش‌بینی می‌كنند به دلیل افزایش شیوع چاقی در جهان، به زودی شاهد شیوع آلزایمر در سالمندان خواهیم بود وقتی آلبوم عكس‌های خانوادگی را در برابرش می‌گشایید، خاطرات ریز و درشت گذشته را به روشنی برایتان تعریف می‌كند ولی درست در همان لحظاتی كه حسابی سر شوق آمده‌اید تا بیشتر بدانید و تصور می‌كنید حالش رو به بهبود است، در همین لحظه برای چندمین بار از شما نامتان را می‌پرسد. او آلزایمر دارد.

خیلی‌ها وقتی سالمندی را كه به آلزایمر دچار است می‌بینند، بلافاصله نگران می‌شوند و با خودشان می‌گویند نكند من هم در آینده به این بیماری مبتلا شوم؟ این یك نگرانی است و دانشمندان تلاش كرده‌اند به این سوال پاسخ دهند كه چه كسانی باید در آینده از بابت ابتلا به آلزایمر نگران باشند.

محققان انگلیسی در مطالعه‌ای جدید كشف كرده‌اند در افراد چاق احتمال ابتلا به آلزایمر نسبت به دیگران بیشتر است. این محققان می‌گویند كه افزایش تعداد افراد چاق در جوامع، تعداد افراد مبتلا به آلزایمر را در آینده افزایش خواهد داد. انجمن آلزایمر انگلستان پیش‌بینی می‌كند كه در طول ۵۰ سال آینده، ۵/۲ میلیون نفر در این كشور در اثر چاقی به آلزایمر مبتلا خواهند شود.

‌آلزایمر جهان را می‌گیرد

محققان معتقدند افراد چاق می‌توانند با رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش كردن و كاهش فشار خو‌ن‌شان خطر ابتلا به آلزایمر را در خود كاهش دهند. در حال حاضر فقط در كشور انگلستان ۷۰۰ هزار نفر از بیماری زوال عقل رنج می‌برند.

جالب است بدانید كه مهم‌ترین عاملی كه خطر ابتلا به آلزایمر را در یك فرد افزایش می‌دهد، پیری است یعنی از میان تمام عواملی كه فرد را مستعد ابتلا به زوال عقل می‌كنند، بالا رفتن سن بیش از عوامل دیگر، فرد را در خطر ابتلا به آلزایمر قرار خواهد داد.

از سوی دیگر با پیشرفت علم پزشكی و مراقبت‌های بهداشتی طول عمر انسان‌ها و امید به زندگی در بیشتر كشورهای دنیا افزایش پیدا كرده است و از آنجایی كه تعداد سالمندان این كشورها رو به افزایش است، تعداد افراد مبتلا به آلزایمر نیز در تمام دنیا رو به افزایش گذاشته است.

كارشناسان پیش بینی می‌كنند تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در طول ۲۰ سال آینده به یك میلیون و در طول ۵۰ سال آینده به ۵/۲ میلیون نفر فقط در كشور انگلستان برسد.

محققان می‌گویند روش زندگی افراد نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای آنها به آلزایمر دارد. چاقی، سیگار كشیدن، فشارخون بالا و كلسترول خون احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند. شاید بخواهید بدانید كه این عوامل چگونه احتمال ابتلا به آلزایمر را در افراد افزایش می‌دهند.

این فاكتورها موجب آسیب عروق مغزی می‌شوند. آسیب عروق مغزی و خون‌رسانی ناكافی به سلول‌های مغزی در نهایت موجب مرگ سلول‌های مغزی و ابتلا به آلزایمر می‌شود.

بیماری‌های قلبی و زوال عقل

<چاقی یكی از مهم‌ترین عواملی است كه شما را در خطر ابتلا به آلزایمر قرار خواهد داد.> افرادی كه در سن ۶۰ سالگی چاق هستند، در سن ۷۵ سالگی دو برابر بیش از دیگران در خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

بنابراین اگر انجمن‌های مسوول سلامت در جوامع به فكر نباشند و هشدارهای لازم را به میانسالان ندهند، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد افزایش آمار مبتلایان خواهیم بود.

<محققان در مطالعات بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند كه ورزش منظم و داشتن فعالیت‌های بدنی پیوسته و پیروی از یك رژیم غذایی سالم، به طور مشخصی خطر ابتلا به آلزایمر را از افراد در معرض خطر دور خواهد كرد.>

آلزایمر بیماری است كه تمام توانایی‌های عملكردی را از سالمند می‌گیرد و تمام اعضای خانواده وی را گرفتار خواهد ساخت.

تاكنون درمان قطعی برای آلزایمر در علم پزشكی وجود ندارد ولی پزشكان می‌گویند با اصلاح روش زندگی و روی آوردن به زندگی سالم می‌توان خطر ابتلا به آلزایمر را تا حدود زیادی كاهش داد.

<همان عواملی كه احتمال ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش می‌دهند، احتمال ابتلا به آلزایمر را نیز افزایش می‌دهند.>  اگر بیماران از عواملی كه آنها را مستعد ابتلا به بیماری قلبی می‌كنند دوری كنند، می‌توانند هم از بیماری قلبی عروقی و هم از زوال عقل در سنین سالمندی در امان بمانند.

توصیه‌ها

ـ سیگار نكشید.

ـ غذاهای چرب و پرنمك كمتری بخورید و به جای آن سبزی‌ها و میوه‌های بیشتری مصرف كنید.

ـ مرتب و طبق برنامه ورزشی منظم ورزش كنید و فعالیت بدنی را از قلم نیندازید.

ـ روابط اجتماعی فعال و پویا داشته باشید و با دیگران در ارتباط بوده و گفتگو و مراوده داشته باشید.

ـ از پزشك‌تان بخواهید فشارخون و كلسترول خون شما را پیوسته كنترل كند.

آلزایمر؛ باسواد و بی‌سواد

نتایج مطالعات دانشمندان ایرانی نشان می‌دهد كه بیماری آلزایمر افراد بی‌سواد را بیش از افراد تحصیل كرده تهدید می‌كند.

بنابراین به نظر می‌رسد باز هم بهبود روش زندگی و قرار گرفتن در شرایط بهتر زندگی، افراد را از آلزایمر دورتر می‌كند. به گفته دكتر مریم نوروزیان، نتایج این پژوهش نشان می‌دهد افرادی كه كمتر از هشت سال تحصیلات دارند، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

برای بهبود عملكرد مغز باید از آن استفاده كرد، آموختن مداوم به افزایش توان مغز منجر می‌شود و بنابراین مغز دیرتر در برابر آلزایمر تسلیم خواهد شد.

افرادی كه به مشاغل بسیار ساده اشتغال دارند و فعالیت آنان ارتباط چندانی با به‌كارگیری خلاقیت آنان نداشته و فرد از روی عادت روزانه اموری را انجام دهد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

هرچه شغل نیازمند تفكر بیشتری باشد، این امر یك عامل محافظتی در برابر زوال مغز محسوب می‌شود.

شیوه گذراندن اوقات فراغت نیز در ابتلای افراد به آلزایمر موثر است تا جایی كه تحقیقات نشان می‌دهد افرادی كه ساعات متوالی به شكل منفعل در كنار تلویزیون اوقات فراغت را می‌گذارنند، نسبت به سالمندانی كه اوقات فراغت خود را به فعالیت‌های فكری مانند مطالعه و بازی‌هایی چون شطرنج و فعالیت‌های هنری اختصاص می‌دهند، بیشتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند.

1 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.