274

علائم بیماری ام اس

|
0 دیدگاه

در بیماری ام اس طیفی از علائم خفیف تا شدید بروز می كند. در اكثر موارد افراد با علائم ضعیف بیماری مواجه هستند.

 MS عموماً با این علائم بروز می كند

مشكلات بینایی (تاری دید، دوبینی و…)، اختلالات حسی (كرختی و بی حسی اندام ها و…)، گرفتگی عضلات، اختلالات مخچه ای (عدم تعادل، لرزش اندام و…) مشكلات ادراری، گفتاری، ناتوانی های جنسی و…

البته در افراد مختلف علائم متفاوتی بروز می كند حتی در كشورهای مختلف با علائم متفاوتی روبه رو هستیم ولی حدود شصت درصد افراد با اختلالات بینایی مراجعه می كنند.»

«از خصلت این بیماری راجعه بودن علائم است. شاهد فازهای بهبودی و عود بیماری هستیم، ممكن است فردی بعد از سی سال مشكلی نداشته فرد دیگری در مدت سه ماه وارد فازهای شدید بیماری شود.

در دوسوم بیماران فاز بیماری و بهبودی به صورت دوره ای بروز می كند و در ده درصد موارد وضعیت بیمار بد و بدتر شده فاز بیداری و نهفته مشاهده نمی شود. ممكن است بین حمله اول بیماری تا حمله بعدی هفته ها یا حتی سال ها فاصله بیفتد و طی این مدت مریض هیچ گونه علائمی نداشته باشد

گاهی بیماری سال ها حتی ۳۰ سال علائمی ندارد و بیمار دیگری طی ۳ ماه وارد فازهای شدید بیماری می شود. پزشكان معتقدند افرادی كه فازهای فراز و نشیب دارند در نهایت وارد فاز بدتر شدن شده كه فراز و نشیب نداشته و فاز دوم نامیده می شود. بیماری MS مرگ و میر چندانی ندارد.

علت فوت در بیشتر موارد به دلایل حاشیه ای نظیر عفونت، زخم بستر و… است. MS كشنده نیست محدودكننده است. در ایران ماهیت این بیماری اكثریت موارد خوش خیم بوده و شبیه نوعی است كه در اروپا وجود دارد.»

ارتباط با بیماری های اتوایمیون

لطفی گفت: «یكی از عجیب ترین مسائل در رابطه با MS عدم ارتباط آن با بیماری های اتوایمیون دیگر است. اگر MS به بیماری های اتوایمیون دیگر نظیر لوپوس سوار شود منجر به تشدید بیماری نمی شود.

در واقع MS سیستم ایمنی بدن را درگیر می كند، اما با دیگر بیماری های سیستم دفاعی بدن ارتباطی ندارد دلیل این مسئله مشخص نشده است.»

راه های تشخیص

در حال حاضر تشخیص بیماری مذكور از طریق MRI، معاینه فیزیكی و شرح حال بیمار صورت می گیرد. هم اكنون شناسایی بیماری MS از طریق خون نیز ممكن شده است.(البته آسیب MS به سیستم عصبی پلاك های سفیدرنگی را تولید می كند كه در MRI به صورت لكه های روشن مشاهده می شود.)

خطای تكنیكی در تشخیص این بیماری زیاد است چرا كه بیماری هایی هستند كه علائم بالینی و آزمایشگاهی شبیه MS ایجاد می كنند.

«افراد باید بدانند هر خواب رفتگی دست و پا یا دوبینی MS نیست.

كودكانی كه در پاسخ به یك نوع واكسن التهاب مغز و نخاع پیدا می كنند MS ندارند. تاكید می كنم پزشكان باید دقت خود را در تشخیص این بیماری افزایش دهند تا بیماری های دیگر را به اشتباه MS تلقی نكنند.»

نحوه تشخیص در MRI بدین صورت است كه آسیب MS به سیستم عصبی منجر به ایجاد پلاك های سفیدرنگی شده كه در MRI به صورت لكه های روشن مشاهده می شود

همین مسئله منجر شده كه خطای تكنیكی در تشخیص این بیماری زیاد شود. چرا كه بیماری هایی هستند كه علائم بالینی و آزمایشگاهی شبیه MS ایجاد می كنند.

«افراد باید بدانند هر خواب رفتگی دست و پا یا دوبینی MS نیست.

از طرفی گاهی با كودكانی روبه رو هستیم كه در پاسخ به یك نوع واكسن،التهاب مغز و نخاع پیدا می كنند.علاوه بر افراد عادی پزشكان نیز باید دقت خود را در تشخیص این بیماری افزایش دهند تا بیماری های دیگر را به اشتباه MS تلقی نكنند.»

درمان

در حال حاضر MS درمان قطعی ندارد و اكثر داروهای مصرفی در MS برای محدود كردن بیماری استفاده می شوند (نظیر اینترفرون).

بیماری MS با شكل های مختلف و با علائم متفاوت در افراد ظاهر می شود بنابراین درمان های متفاوت موردنیاز بوده كه توسط پزشك تشخیص داده می شود به نحوی كه بیماران مبتلا به MS از لحاظ درمانی به سه دسته تقسیم می شوند.

 در افراد با درگیری كم نیاز به داروهای سرپایی بوده در حالی كه در درگیری های متوسط بیماری نیاز شدید به دارو وجود دارد و در صورت ابتلا به انواع شدید و پیشرفته بیماری داروها پاسخگو نبوده. بیمارها به طور مطلق بستری می شوند

قابل ذكر است حتی در درگیری خفیف انجام سونوگرافی از مثانه و مجاری ادراری و اندازه گیری باقی مانده ادرار توصیه می شود تا شیوع مشكلات ادراری كاهش یابد.

در زمینه درمان قطعی MS صحبت از پیوند مغز استخوان یا تزریق سلول های بنیادی است كه تا حدی موفقیت داشته ولی به دلیل ریسك های احتمالی، این روش فقط در افراد با درگیری پیشرفته بیماری انجام می شود.

سایر عوامل موثر

تحقیقات به طور مطلق رژیم غذایی خاصی برای بیماران مبتلا به MS مشخص نكرده اند اما تحقیقات استفاده از چربی های غیراشباع نظیر قرص روغن ماهی، روغن زیتون، امگا ۳ و امگا ۶ را مفید دانسته اند.

گرما به عنوان عامل ایجاد بیماری عنوان نشده است اما در بدتر شدن بیماری موثر است. به نحوی كه قرار گرفتن در هوای گرم و یا مكان هایی نظیر سونا برای این بیماران ممنوعیت دارد.

برخی از ورزش های سبك نظیر آیروبیك یا یوگا كه باعث كاهش در سفتی عضلات و در نتیجه آرامش روحی می شوند در این بیماران توصیه می شود. اما تحقیقات جامعی در این راستا صورت نگرفته است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.