1456

آشنایی با زخـم هـای پـیـش سـرطـانــی

|
0 دیدگاه

سرطان پوست با زخم های پیش سرطانی شروع می شود؛ زخم هایی که سرطان نیستند اما به مرور زمان سرطانی می شوند

تحقیقات نشان داده که ۴۰ تا ۵۰ درصد سفیدپوستانی که به ۶۵ سالگی رسیده اند، حداقل به یکی از انواع سرطان پوست مبتلا می شوند. بنابراین بهتر است زخم های پیش سرطانی یا ابتدایی ترین نشانه های سرطان پوست را بشناسید و از همان مراحل اولیه درمان را شروع کنید.

● شاخی شدن اکتینیک

این زواید تکه های کوچک فلس مانندی هستند که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب معمولا روی سر، گردن یا دست ها (می توانند در قسمت های دیگر هم باشند) به وجود می آیند. این ضایعات پیش سرطانی عموما در افراد ۴۰ سال به بالا دیده می شوند. افرادی که پوست و چشم های روشن و موهای بور یا قرمز دارند، بیشتر در معرض خطرند و البته تشخیص و درمان به موقع می تواند از پیشرفت این وضعیت ناخوشایند جلوگیری کند.

● لب کشاورزان

برخی زخم های پیش سرطانی مثل مورد قبل اند اما معمولا در لب پایینی دیده می شوند و آن را فلس مانند، خشک و ترک خورده می کنند. گاهی هم لب باد می کند و خطوط مرزی آن محو و چروک هایش برجسته می شوند. سهل انگاری در مواجهه با این زخم های پیشسرطانی، می تواند آنها را به سرطان سلول های سنگ فرشی تبدیل کند.

● سرطان شاخی

در قسمت های قرمز پوست، زواید قیفی یا شاخی شکلی از جنس ترکیب های کراتینی (پروتئین ناخن) رشد می کنند. شکل و اندازه این ضایعات در افراد مختلف متفاوت است و می توانند به سرطان سلول های سنگفرشی منجر شوند. بزرگسالانی که پوست روشن و سابقه قرار گرفتن در معرض آقتاب شدید را دارند کاندیدای خوبی برای این ناراحتی پوستی هستند.

● خال ها

به ندرت اتفاق می افتد که خالی سرطانی شود اما خال های غیرطبیعی و خاص ممکن است به مرور زمان سرطانی شوند. خال های معمولی در طول زمان صاف یا برآمده می شوند. سطح آنها نرم، دایره ای یا بیضوی شکل است و درنهایت به اندازه یک مداد پاک کن رشد می کنند.

خال های معمولی در نوجوانی و جوانی رشد خود را می کنند بنابراین اگر خالی از دوران میانسالی به بعد رشد کرد باید به آن مشکوک شد.

خال های گوشتی غیرمعمول، خال های غیرطبیعی سرطانی نیستند اما می توانند سرطانی بشوند. این خال ها در قسمت های مختلف بدن رشد می کنند؛ چه قسمت هایی که در معرض آفتاب اند چه قسمت هایی که از آفتاب محافظت می شوند، بزرگ اند (بزرگ تر از نیم سانتی متر) و اشکال غیرطبیعی و رنگ های متنوعی از جمله صورتی قرمز، قهوه ای مایل به زرد و قهوه ای دارند.

● کدام خال ها غیرطبیعی اند

بیشتر خال های بدن هر فردی مشابه هم هستند. اگر خالی با بقیه خال ها متفاوت بود باید به متخصص پوست نشان داده شود. ویژگی هایی که خال را غیرمعمول می کنند، عبارتند از:

▪ خال نامتقارن؛ یعنی یک نیمه خال با نیم دیگر شبیه نیست. خال های عادی متقارن اند.

▪ خال حاشیه دار؛ این خال ها سطح ناصاف، مات و غیر طبیعی دارند. لبه زایده های ملانوما معمولا ناهموار است.

▪ رنگ خال؛ خال هایی که رنگشان یکنواخت نیست. مثلا رگه ها و سایه های قهوه ای، سیاه، آبی، سفید و قرمز در آنها دیده می شود مشکوک اند.

▪ قطر خال؛ خال های عادی تقریبا به اندازه مداد پاک کن اند. قطر خال های خوش خیم معمولا کمتر از ۶ میلی متر است.

▪ ارتفاع خال؛ اگر بخشی از خال بلندتر از سایر قسمت های آن شد باید آن را به پزشک متخصص نشان داد.

● معاینه خانگی خال ها

بعد از استحمام، هنگامی که هنوز پوستتان خیس است خال هایتان را بررسی کنید. ملانوما برای آقایان بیشتر در پشت و برای خانم ها روی قسمت های پایین پایشان ظاهر می شود اما شما تمام قسمت های بدنتان را به خوبی معاینه کنید؛

لای انگشتان پا و دست، کشاله های ران، پشت زانو ها، سر و گردنتان را بادقت تر ببینید. می توانید از آینه یا یکی از اعضای خانواده تان کمک بگیرید. اگر لک یا نقاط مشکوکی یا تغییراتی در خال های قدیمی دیدید، مشکوک شوید و از آن عکس بگیرید و تاریخ مشاهده آن را یادداشت کنید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر نوجوان، باردار، در دوران پیش یائسگی و یائسگی هستید به خال هایتان توجه بیشتری کنید.

● ملانوما

این نوع از سرطان پوست به اندازه انواع دیگر، شایع نیست اما بسیار جدی است و می تواند کشنده باشد. علایم ملانوما عبارتند از: تغییر ظاهر خال یا منطقه ای رنگی بر پوست. اگر می بینید خالتان در حال تغییر شکل، رنگ، اندازه و رشد در لبه ها است، نامتقارن شده یا خارش گرفته، ترواش یا خون ریزی دارد به پزشک مراجعه کنید.

● سرطان سلول های سنگفرشی

این نوع از سرطان پوست می تواند به صورت گره های قرمز، فلس های رو به رشد، خون ریزی کننده یا زخمی که درمان نمی شود، بروز کند. این سرطان بیشتر نواحی بینی، پیشانی، لب پایین، دست ها و دیگر مناطقی که در معرض آفتاب اند را درگیر می کند و با تشخیص و درمان به موقع قابل بهبودی است.

نام دیگر سرطان سلول های سنگفرشی «درجا» است. این نوع سرطان از نقطه ای شروع شده و به سمت خارج پوست گسترش می یابد. در عوض سرطان سلول های سنگفرشی «مهاجم» زیر پوست و داخل بدن گسترش می یابند. در این بیماری فلس های قرمزی به صورت تکه ای بر پوست دیده می شوند و ممکن است با اگزما، التهاب، قارچ و پسوریازیس اشتباه شوند.

● سرطان سلول های پایه ای

سرطان سلول های پایه ای شایع ترین نوع سرطان پوست است و از آنجا که به آهستگی گسترش می یابد درمان راحت تری دارد. اینسرطان معمولا در بزرگسالان بروز می کند و خود را به اشکال مختلف (مروارید سفید مانند یا برآمدگی های مومی غالبا با رگ های خونی مشخص) غالبا در گوش ها، گردن و صورت نشان می دهد. تومور ها ممکن است به صورت فلس های مسطح و به رنگ پوست یا لکه های قهوه ای در پشت و روی سینه هم دیده شوند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.