477

آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد

|
0 دیدگاه

عوامل محیطی و عامل وراثت در بروز این بیماری موثر هستند .

ژنتیک و محیط تغییراتی را در سازوکارهای متابولیسم و شیمیایی مغز ایجاد می کند . رسوب یک ماده ای که به طور معمول در مغز ساخته می شود اما تولید آن تحت کنترل است در این بیماری به هم می ریزد . اسم این ماده آمیلوئید است .

این پروتئین در مغز رسوب کرده و باعث تخریب سیناپس های ارتباط سلولهای مغز می شود . منجر به تخریب نرون های مغزی می شود . در نهایت مغز کوچک می شود .

سیناپس ها در مغز ارتباطات بسیار مهمی هستند . توانایی های ما حاصل ارتباطات پیچیده ی این مجموعه ی سلول های مغزی است . در طی تکامل با آموخته ، تحصیلات و غیره شکل می گیرند . قطع این ارتباطاتی که در بین سلول های مغز وجود دارد باعث بروز این بیماری و علائم آن است ..

 آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد

درطب پیشگیری به دو صورت است : پیشگیری اولیه و پیشگیری ثانویه .

پیشگیری اولیه یعنی اینکه چکار کنیم به این بیماری مبتلا نشویم . پیشگیری ثانویه یعنی اینکه چکار کنیم این بیماری زیاد نشده وپیشرفت نکند . تا حد زیادی می توان از این بیماری پیشگیری اولیه کرد .

درخصوص پیشگیری ثانویه هم وقتی کسی مبتلا به آلزایمر شد اگرتشخیص زودرس داده شود . داروهایی که امروزه وجود دارد گرچه درمان قطعی نیستند، ولی می توانند سیر بیماری را کنترل کرده ، فعالیت روزانه ی این بیماران را بهبود بخشیده و وضعیت روحی و روانی آنها را درست کنند . در پیدایش بیماری ژنتیک نقش مهمی را دارد .

اگر یکی از نزدیکان درجه ی یک فرد مبتلا به آلزایمر باشد ، ریسک ابتلا به این بیماری برای او سه تا چهار برابر است . ژن ها یا کروموزوم هایی هستند که در آنها عوامل وراثتی وجود دارند که فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می کنند .

به عنوان مثال اگر کسی سندروم دان داشته باشد ممکن است آلزایمر زودرس بگیرد . بعضی از ژن های خاص وجود دارد که اگر فرد داشته باشد ممکن است آلزایمر زودرس بگیرد . در خصوص ژنتیک نمی توان کاری انجام داد . اما فاکتورهای دیگر محیطی وجود دارند که وابسته به وراثت نیستند و ممکن است آنها باعث بیداری این ژن ها و توارث شوند .

یکی از این فاکتورها بیماری های قلبی و عروقی است . حتماً باید فشارخون افراد کنترل شود . اگر فرد مبتلا به دیابت است باید حتماً با استفاده از انسولین و قرص اصلاح شود . افسردگی یک فاکتور بسیار مهم و خطرزا برای آلزایمر است . افرادی که در طول زندگی خیلی افسرده هستند به طور طولانی مدت، ممکن است مستعد آلزایمر باشند .

عدم تحصیلات و استفاده نکردن از مغز یک فاکتور خطر زا است . تروما یا ضربه های مکرر به مغز خطرزا است . افرادی که در سنین بالا مجرد باقی می مانند ریسک زیادی برای آلزایمر دارند .

ازدواج به نوعی ذهن را فعال نگاه می دارد . نیکوتین سیگار گیرنده های حافظه را تخریب کرده و باعث این حالت می شود . داروهای روان گردان علاوه بر عوارض خطرناکی که دارند می تواند یک عامل مهم برای ایجاد بیماری آلزایمر باشد . حدود چهارصد قلم داروی کاهش وزن الان وارد ایران شده که اغلب آنها تقلبی هستند . وزارت بهداشت اعلام کرده که در این داروها مواد روان گردان وجود دارد . بهترین راه برای کاهش وزن ورزش و رژیم مناسب است .

سن بالای پدر نیز یک ریسک فاکتور است . یعنی اینکه یک بچه از پدری با سن بالا متولد شود . اگر والدینی زیاد عمر کنند احتمال آلزایمر در فرزندان آنها کمتر است . ثابت شده کسانی که سر بزرگی دارند ، ریسک آلزایمر کمتری دارند . مصرف برخی مواد ، ریسک آلزایمر را کمتر می کند . مصرف ویتامین های گروه B ریسک کوچکی مغز را کمتر می کند .

مصرف ویتامین D در حد مناسب و زیر نظر پزشک کمک کننده است . ویتامین E نیز در عدم ابتلا مهم است . ورزش و فعالیت بدنی ، همانطور که جسم را سالم نگاه می دارد ، می تواند جلوی آلزایمر را بگیرد . همیشه کتاب خوانده ، جدول حل کرده ، سوال پرسیده و سوال حل کنیم . اگر ذهن خود را ثابت نگاه داریم، زود خراب می شود .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.