424

«ام ‌اس» ترس ندارد

|
0 دیدگاه

ام‌اس بيشتر در سنين جواني و در دوران طلايي زندگي بروز مي‌كند و به همين دليل رسيدگي و درمان آن اهميت ويژه‌اي دارد. علاوه بر اين، احتمال روبه‌رو شدن با اين بيماري نيز براي خانم‌ها كمي بيشتر از آقايان است.

نشانه‌هاي متنوع ولي پايدار

نشانه‌هاي بيماري ام‌اس متنوع و متفاوت است، اما بايد توجه داشته باشيد هيچ يك از اين نشانه‌ها، در ام‌اس موقت و گذرا نيست و حداقل بايد يك روز ادامه داشته باشد.

در چنين شرايطي معمولاً فرد در قسمت‌هاي انتهايي هر دو دست و هر دو پا (قسمت‌هايي از بدن كه فرد از دستكش و جوراب استفاده مي‌كند) سوزش و گزگز شديدي را احساس خواهد كرد.

سوزش و گزگز مربوط به بيماري ام‌اس بسيار شديد و مداوم است و به همين دليل افرادي كه گاهي چنين حسي دارند، نبايد نگران مبتلاشدن به ام‌اس باشند.

در حالت ديگري از درگيري‌هاي حسي بيماري ام‌اس، نيمي از بدن فرد يا قسمت پايين‌تر از سينه او در يك طرف بدن بي‌حس مي‌شود.

تاري ديد يكي از علائم شايع اين بيماري است؛

البته در اين مورد هم بايد دقت داشته باشيد كه همه افراد سالم و كساني كه هيچ مشكلي ندارند نيز ممكن است گاهي اين حالت را تجربه كنند، بويژه زماني كه فرد به صورت ناگهاني از حالت خوابيده يا نشسته برمي‌خيزد، اما دردناك شدن يكي از چشم‌ها هنگام حركت به طرفين و از دست دادن بينايي همان چشم پس از گذشت چند ساعت يا چند روز، يكي از نشانه‌هاي بيماري ام‌اس است.

گاهي شخص متوجه كاهش قدرت و توانش مي‌شود؛ به عنوان مثال ممكن است هنگام بالا رفتن از پله حس كند پاهايش ضعيف‌تر از قبل شده است و گاهي نيز يك سمت بدن فرد دچار ضعف شديد مي‌شود.
يكي ديگر از علائم بيماري ام‌اس مشكلات تعادلي است؛ در اين حالت شخص كم‌كم حس مي‌كند تعادل ندارد، دائم زمين مي‌خورد يا هنگام راه رفتن بدنش به يك طرف متمايل مي‌شود.

هيچ يك از علائم ام‌اس گذرا و لحظه‌اي نيست؛ به اين معني كه تاري ديد، عدم تعادل، كاهش قدرت و… حتماً بايد حداقل ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد تا بتوان به بروز اين بيماري شك كرد بنابراين افراد نبايد با تجربه كردن لحظه‌اي چنين علائمي، نگران ابتلا به ام‌اس شوند.

ام‌اس انواع مختلفي دارد

بسياري از افرادي كه دچار اين مشكل هستند، هيچ وقت با علامت خاصي روبه‌رو نمي‌شوند؛ به طوري كه حتي تا زمان فوت، اين بيماري بروز نمي‌كند و چه‌بسا افرادي كه به دلايل ديگري مانند تصادف مورد بررسي پزشكي قرار مي‌گيرند و در آن زمان بيماري ام‌اس آنها كه هيچ علامتي نداشته است، تشخيص داده مي‌شود. درصدي از بيماران نيز فقط يك بار دچار علائم بيماري مي‌شوند و اين مساله ديگر هيچ وقت تكرار نمي‌شود.

عمده بيماران مبتلا به ام‌اس، هر چند ماه يك بار با علامت جديدي روبه‌رو مي‌شوند،  اغلب بيماران چنين وضعيتي دارند كه به اين نوع ام‌اس عودكننده ـ بهبوديابنده مي‌گوييم.

البته در گروهي از اين بيماران ممكن است بيماري به شكل پيش‌رونده تغيير كند يا اين كه براي تعداد كمي از افراد از ابتدا ممكن است ام‌اس به شكل پيش‌رونده وجود داشته باشد كه در اين حالت بيماري دائم بدتر مي‌شود.

درمان بيماري ام‌اس

بدون ترديد چگونگي درمان بيماري يكي از مهم‌ترين سوالاتي است كه براي مبتلايان پيش مي‌آيد؛ اين‌كه بيماري به صورت كامل درمان مي‌شود يا نه؟ علائم بهبود آن چيست؟ و…

درمان‌هاي ام‌اس به سه گروه اصلي تقسيم‌بندي مي‌شود،  دسته اول درمان‌ها هنگام حملات بيماري صورت مي‌گيرد كه در اين دوران بيمار بايد در بيمارستان بستري شود. دومين دسته، درمان‌هاي پيشگيري است؛ در اين شرايط با توجه به وضعيت بيمار از داروهاي متفاوتي استفاده مي‌كنند كه با كمك آنها تعداد حملات بعدي كمتر مي‌شود.

سومين گروه درمان‌ها، مربوط به علائم بيماري است و بيماران بايد بدانند عوارض بيماري مانند خستگي بيش از حد، تكرر ادرار و سفتي اندام‌ها با دارو تا حد زيادي قابل درمان است.

ام‌اس مانع زندگي عادي نمي‌شود

متاسفانه اغلب افراد تصور مي‌كنند ام‌اس به معناي ناتواني كامل فرد است و تنها تصويري كه از مبتلايان به ام‌اس در ذهن آنها نقش مي‌بندد، فردي است كه روي صندلي چرخدار نشسته و توانايي حركت ندارد. در حالي كه بسياري از بيماران مي‌توانند زندگي عادي خود را بدون هيچ مشكلي ادامه ‌‌دهند.

مردم معمولا از بيماري افرادي كه علائم خاصي ندارند، آگاه نيستند و شايد حتي ندانند يكي از همكاران يا دوستانشان به اين بيماري مبتلاست، اما درصد كمي از بيماران كه شرايط بدي دارند، هميشه مورد توجه قرار مي‌گيرند و به همين دليل مردم بيماري ام‌اس را با توجه به آن نشانه‌ها مي‌شناسند.

مبتلايان به ام‌اس تا جايي كه خيلي خسته نشوند، مي‌توانند هر فعاليتي را كه در توانشان هست، انجام دهند.

بيماران مبتلا به ام‌اس نيز مي‌توانند مانند ساير افراد ازدواج كنند، باردار شوند و زايمان طبيعي داشته باشند، اما از نظر اخلاقي شخص موظف است بيماري‌اش را به همسرش اطلاع دهد.

براي پيشگيري از بيماري تنها كاري كه مي‌توان انجام داد، اجتناب از مصرف دخانيات است؛ چون عواملي كه باعث بروز بيماري مي‌شود مانند ژنتيك، جنسيت، ناحيه جغرافيايي و ويروس‌هايي كه در سال‌هاي قبل فرد به آنها مبتلا شده است، هيچ كدام قابل كنترل نيست.

اختلالات خلقي مانند افسردگي نيز در اين بيماران شايع است كه بسادگي درمان مي‌شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.