413

درباره سرطان دهان چه می دانید

|
0 دیدگاه

سرطان دهان، اگرچه شیوع زیادی ندارد، ولی با مشکلات زیادی همراه است؛ چون خوردن و نوشیدن را دچار اختلال می کند.

میان سرطان های دهان، سرطان لب از همه خوش خیم تر است؛ سرطانی که بیش از ۹۵درصد بیماران از آن جان سالم به در می برند…

در سایر سرطان های دهان، درمان به مرحله تشخیص بیماری بستگی دارد. به هر حال، اگر سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید و مراقب تغذیه تان باشید، احتمال اینکه به سرطان دهان دچار شوید، خیلی کم می شود.

▪ سرطان دهان در ایران چندمین سرطان است

ـ سرطان دهان، تقریبا ۳ درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد و ششمین سرطان شایع در مردان و دوازدهمین سرطان شایع در زنان است. ولی در کشوری مثل هندوستان به علت نوع تغذیه، عادات استفاده از تنباکوی جویدنی و… اولین سرطان شایع است.

در کشور ما مطالعات پراکنده نشان می دهد که سرطان دهان، دهمین سرطان شایع است. احتمال بروز سرطان دهان با افزایش سن افزایش می یابد و مردان ۳ برابر زنان به این بیماری مبتلا می شوند. زبان –مخاط فک پایین و کف دهان- شایع ترین محل های بروز سرطان دهان هستند.

▪ علل سرطان دهان چیست

ـ سرطان دهان یک بیماری چندعلتی است.

عواملی مانند مصرف تنباکو و الکل در ابتلا به سرطان داخل دهان و اشعه خورشید در بروزسرطان لب نقش بسزایی دارند ولی شرایط بدن نیز در بروز این بیماری موثر است.

کمبودهای تغذیه ای، نقص سیستم ایمنی و وجود ضایعات پیش بدخیم در دهان از عوامل ایجاد سرطان دهان هستند. سیگاری ها ۲ تا ۳ برابر افراد عادی به سرطان دهان مبتلا می شوند.

افرادی که روزانه ۴۰ عدد (۲ پاکت) سیگار می کشند، ۱۷ برابر بیش از دیگران، خود را در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار می دهند. هرچه فرد سال های طولانی تری سیگاری باشد و تعداد سیگار بیشتری در طول روز مصرف کند، این احتمال بالاتر می رود.

اماسرطان دهان در افراد غیرسیگاری هم دیده می شود که ناشی از عوامل ژنتیک است. مصرف الکل همراه با سیگار، احتمال بروز سرطاندهان را تا ۱۵ برابر افزایش می دهد. احتمال ابتلا به سرطان دهان و حلق در افراد دارای بعضی از مشاغل به علت تماس دایمی با بعضی مواد شیمیایی مثل فنل ها- در صنعت چوب بیشتر است.

کمبود ریزمغذی هایی مثل آهن و ویتامین A در ایجاد ضایعات پیش بدخیم و بدخیم دهانی نقش دارد. ضایعات قارچی پایدار در دهان به علت ترشح ماده سرطان زای نیتروزامین می توانند موجب بروز سرطان دهان شود.

بعضی ویروس های خاص نیز در ایجاد سرطان دهان نقش دارند. در نهایت، می توان گفت کاهش قدرت سیستم ایمنی که به دنبال استرس های مزمن، بیماری دیابت یا استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروییدها ایجاد می شود، از مهم ترین عوامل در بروز بدخیمی ها، از جمله سرطان دهان است.

▪ بهترین و بدترین نوع سرطان دهان کدام است

ـ سرطان لب نسبت به سرطان های داخل دهان سریع تر شناخته می شود و بعد از درمان پیش آگهی بهتری دارد و البته سرطان لب پایین شرایط بهتری نسبت به سرطان لب بالا دارد. اما در رابطه با سرطان های داخل دهان، پیش آگهی به مرحله پیشرفت سرطان بستگی دارد و عواملی مانند اندازه تومور اولیه، غدد لنفاوی درگیر سرطان و وجود متاستاز دوردست در تعیین این مرحله بندی نقش دارند. پس هرچه تومور دهانی زودتر تشخیص داده و درمان شود، پیش آگهی بهتری خواهد داشت.

▪ پیش آگهی سرطان دهان چگونه است و بیمار چند درصد شانس بهبودی دارد

ـ در مورد سرطان لب، پیش آگهی بسیار خوب است و ۹۵ درصد بیماران بعد از درمان، بیش از ۵ سال شانس زنده ماندن دارند. اما در مورد سرطان های داخل دهان، همان طور که ذکر شد، به مرحله پیشرفت بیماری در زمان تشخیص بستگی دارد. اگر در زمان تشخیص عارضه، متاستاز رخ نداده باشد، تا ۷۸ درصد موارد، بیمار ۵ سال را بدون عارضه طی می کند اما در صورت گرفتاری غدد لنفاوی گردنی، این رقم به ۴۱ درصد می رسد و با گرفتاری غدد لنفاوی عمیق تر، این رقم به ۹ درصد کاهش می یابد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.