389

سؤالات رایج در مورد فلج مغزی

|
0 دیدگاه

کودکان فلج مغزی ممکن است انواع بخصوصی از مشکلات یادگیری را تجربه کنند. این موارد شامل دامنه کوتاه توجه، مشکلات برنامه ریزی حرکتی (سازماندهی کردن و مرتب کردن)، مشکلات درکی و مشکلات گفتاری (زبانی) می شود.

مشکلات هوشی

کودکان فلج مغزی از نظر تواناییهای هوشی کاملا متفاوت هستند. برخی علیرغم مشکلات جسمی شان، تواناییهایی مشابه سایر افراد دارند و برخی دیگر نیز درجاتی از ناتوانی هوشی را در دامنه ای از خفیف تا شدید و قابل ملاحظه دارند. گفتار نامفهوم، آبریزش دهان یا حرکات غیر طبیعی کودک ممکن است تأثیر اشتباهی روی نقص هوشی بگذارد.

مشکلات ادراکی

درک به حس ایجاد شده از اطلاعات دریافتی از حواس گفته می شود. درک کودک را قادر به انجام کارهایی مثل عبور از موانع، قضاوت درباره اندازه و شکل اشیاء و درک اینکه چگونه خطوط در کنار هم یک نامه را تشکیل می دهد می سازد. کودکانی که از این مشکلات رنج می برند ممکن است مسائل شان تا زمان مدرسه یا پیش دبستانی نمایان نشوند.

مشکلات زبانی/ برقراری ارتباط

کودکان فلج مغزی ممکن است مشکلاتی در درک و ابراز ایده ها و نظراتشان داشته باشند. آنها ممکن است نیاز به پیروی از دستورالعملهایی برای حمایت داشته باشند. اگر کودکی هر یک از مشکلات از قبیل جمله سازی، دادن اطلاعات خاص، داستان سازی درباره احساسات داشته باشد این احتمال وجود دارد که یادگیری او نیز آسیب دیده باشد.

مشکلات گفتاری

به علت درگیری عضلات دهان، ممکن است کودکانی یافت شوند که به سختی صحبت می کنند. برای کودکان با محدودیت گفتاری ممکن است یک سیستم ارتباطی جایگزین به کمک آنها بیاید مثل تخته ارتباطی، کتاب یا وسایل الکترونیکی.

گفتار نامفهوم لزوما به معنی نقص هوشی نیست.

 مشکلات غذا خوردن و نوشیدن

فلج مغزی ممکن است عضلاتی را که مسئول باز و بسته کردن دهان و حرکت دادن لبها و زبان هستند را نیز درگیر سازد. این کودکان ممکن است مشکلاتی در جویدن و بلعیدن غذا و نوشیدنی ها داشته باشند.

 آبریزش دهان

به علت کنترل ضعیف عضلات ممکن است بعضی از کودکان فلج مغزی درجات مختلفی از آبریزش دهان را داشته باشند. آبریزش دهان زمانی که روی فعالیت حرکتی ظریفی متمرکز می شوند به طور محسوسی افزایش می یابد.

 حواس

کاهش حس (لمس) در بعضی از کودکان فلج مغزی ممکن است انجام فعالیتهای حرکتی ظریف و بزرگ آنها را تحت تأثیر قرار دهد و آن به میزان درگیری اندامها بستگی دارد. این کاهش حس اغلب با فقدان آگاهی از اندامهای شان مرتبط است و ممکن است کودک نیاز به تشویق شدن برای به کار گیری از اندامهای مبتلا و درگیرشان داشته باشند.

بینایی

بعضی از کودکان فلج مغزی ممکن است نقایص بینایی داشته باشند. یکی از این موارد ممکن است استرابسیموس (انحراف چشم یا چرخش چشم) باشد. یک یا هر دو چشم به سمت داخل یا خارج چرخیده و باعث می شود که عملکرد همزمان هر دو چشم مختل گردد. این امر ممکن است منجر به دوبینی یا تمرکز با یک چشم شود.

شنوایی

بعضی از کودکان فلج مغزی ممکن است کاهش شنوایی داشته باشند.

صرع

در صورت وجود صرع پزشک ممکن است با تجویز دارویی که مناسب کودک باشد تشنج را کنترل کند. در صورت لزوم ممکن است دارو را چندین بار تغییر دهد تا دوز و نوع داروی مناسب را بیابد. گاهی اوقات تشنجها غیر قابل کنترل هستند.

آیا وضعیت کودک تغییر خواهد کرد

فلج مغزی یک وضعیت ثابت یا بیماری دائم است. کودکان فلج مغزی تا پایان عمرشان با این وضعیت زندگی می کنند. هرچند تمام کودکان بزرگ می شوند، به همان مقدار می آموزند که با گسترش یافتن و مداخله کاردرمانی می توانند تأثیرات ناتوانی شان را روی انجام کارهای روزمره کاهش دهند ولی با این وجود فلج مغزی را نمی توان به طور کامل درمان کرد.

آسیب به مغز در حال رشد افزایش نمی یابد اما با این وجود همه کودکان فلج مغزی ممکن است دوره هایی را داشته باشند که پیشرفت در آنها به ظاهر متوقف شده که این ممکن است به واسطه علل زیر باشد:

بالا رفتن انتظارات و توقعات از کودک زمانی که بزرگتر می شود.

(برای کودک فلج مغزی انجام کارهای ساده ممکن است نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد برای مثال لباس پوشیدن و غذا خوردن به طور مستقل را ممکن است در مراحل بالاتری نسبت به همسالان خود کسب کند.)

بیماری

استرس (برای مثال تغییرات مثل تغییر منزل، آمدن نوزاد جدید)

صرع

جهش ناگهانی در یک ناحیه در حال توسعه

آیا کودک راه رفتن را خواهد آموخت

مطمئن شدن از آن تا زمانیکه کودک تحت نظر کاردرمان، متخصص کودکان و متخصص مغز و اعصاب کودکان برای چند ماه و یا حتی چند سال نباشد اغلب امکانپذیر نیست. بسیاری از کودکان با درجات خفیف و متوسط فلج مغزی راه رفتن را یاد می گیرند.

آیا کودک صحبت کردن را خواهد آموخت

اغلب کودکان فلج مغزی صحبت کردن را یاد می گیرند. برخی یاد نخواهند گرفت و بقیه گفتار کمی خواهند داشت که فهم آن هم سخت می باشد. کودکان که صحبت نمی کنند ممکن است مهارتهایی در استفاده از ارزشهای جایگزین ارتباطی یا افزایش دهنده ارتباطی داشته باشند.

آیا کودک قادر به مراقبت از خودش خواهد بود

هدف مداخله به هنگام در دوران کودکی، تشویق کودک در توسعه مهارتهای خودیاری است مثل دستشویی رفتن، غذا خوردن تا آنجا که امکان دارد. برخی از کودکان فلج مغزی خفیف با این موضوع مشکلی نخواهند داشت. برای برخی این مرحله آهسته و کند می باشد و در برخی با مشکلات شدید نیاز به کمک قابل ملاحظه از دیگران دارند.

این مهم است که کودک را تشویق کنید و به او اجازه دهید تا آنجا که امکان دارد خودش کارهایش را انجام دهد.

آیا کودک مشکلات رفتاری خواهد داشت

فلج مغزی یک بیماری فیزیکی و جسمی است و همراه با مشکلات رفتاری خاصی نمی باشد. از آنجا که در دیگر نواحی تفاوتهای فردی در برقراری ارتباط وجود دارد کودک می آموزد چگونه از عهده نیازهای روزمره زندگی اش برآید. کودکانی که مشکلات رفتاری دارند نیاز دارند که همانطور که با همسالانشان برخورد می شود با آنها نیز شود.

آیا کودک فلج مغزی امید به زندگی یا طول عمر طبیعی خواهد داشت

اکثر کودکان فلج مغزی سالم هستند و می توانند طول عمر طبیعی داشته باشند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.