427

سرگيجه خوش خيم موضعی چيست

|
0 دیدگاه

سرگيجه خوش خيم موضعي يا پروگزيمال هنگامي ايجاد مي شود که سر خود را در جهت خاصي حرکت مي دهيد و به دليل وجود ذره هاي کوچک موجود در لابيرنت گوش داخلي ايجاد مي شود که پس از چند هفته به صورت خود به خود رفع خواهد شد.

ساده ترين روش درمان حرکت دادن سر در جهات مختلف که پس از چند دقيقه مي تواند مشکل را رفع کند و در اين درمان از نيروي جاذبه کمک گرفته مي شود که در جهتي سر را حرکت مي دهيم که بر خلاف جهاتي باشد که باعث سرگيجه مي شوند.

سرگيجه خوش خيم موضعي يا پروگزيمال چيست

اين نوع اختلال در رابطه با گوش داخلي مي باشد يک علت رايج بيماري سرگيجه اين نوع اختلال مي باشد و به خصوص در افراد سالخورده بسيار شايع مي باشد.

خوش خيم به اين معناست که نه سرطاني بوده و نه جدي مي باشد.(علائم اين بيماري ممکن است ناخوشايند باشند اما علت زمينه اي ان جدي نمي باشد)

پروگزيمال به اين معناست که در محدوده زماني معين ناگهان علائم ان خود را بروز مي دهند.

حالت موضعي به اين معناست که بعضي از حالت ها و موقعيت ها باعث ايجاد اين علائم مي شوند.يعني به محض انکه سر در موقعيت خاصي قرار مي گيرد علائم اغاز مي شوند.

سرگيجه با احساس چرخش ايجاد مي شود.شما احساس مي کنيد جهان دور سرتان مي چرخد و ناپايدار است و اغلب احساس مي کنيد بيماريد و سرگيجه داريد.

درک گوش داخلي

گوش داخلي داراي بخش حلزوني شکل و نيم دايره است.اين بخش داراي ساختارهايي کانال مانند است که اين کانال ها پر از مايع است و اين کانال ها مانند دخمه هايي پر پيچ و خم هستند و کانال هاي نيم دايره اي سبب استقرار و تعادل شما در هنگام حرکت مي شوند.حلزون گوش مرتبط با مقوله ي شنيدن مي باشد.

در گوش داخلي سه کانال( قدامي,خلفي ,جانبي) وجود دارد و زاويه قاومه نسبت به يکديگر دارند و حرکت در جهات مختلف راست و چپ و پايين احساس مي شود .سه کانال نيم دايره اي متصل به هم که پر از مايع بوده و به انها راهرو گفته مي شود در ساختار حلزوني گوش قرار دارند.

حرکات سرتوسط گوش احساس مي شوند زيرا هنگامي که سر حرکت مي کند مايع نيز درون لابيرنت هاي ساختارهاي نيم دايره اي در گوش داخلي حرکت مي کند و حرکت سيال سبب مي شود موهاي ريزي که داخل لابيرنت ها هستند در اثر حرکت مايع به حرکت در بيايند.

هنگامي که اين موهاي ريز حرکت مي کنند باعث تحريک عصبي مي شود عصب به مغز فرستاده مي شود که به ان عصب دهليزي مي گويند و اين اطلاعات حتي جنبش ها و موقعيت سر را در حالت چشم بسته تشخيص مي دهد. لابيرنت ها در گوش سبب مي شود که ما به خوبي موقعيت خود را تشخيص داده و تعادل خود را در هنگام حرکت حفظ کنيم.

در سرگيجه خوش خيم پروگزيمال چه اتفاقي مي افتد

اين اختلال توسط چند قطعه جامد که به صورت شناور در لابيرنت قرار دارد ايجاد مي شود که اين تکه ها از کريستالهاي کربنات کلسيم ساخته شده اندو تصور مي شود که بافت پوششي داخل راهرو و دخمه پر پيچ و خم شکسته است اين تکه کوچک اوتوکونيا نام دارد اين مشکل به علت حضور تکه کوچک در لابيرنت مي باشد با اين حال مشکلاتي رخ مي دهد که اين تکه وارد يکي از کانال هاي نيم دايره اي مي شود.

يکي از کانال هايي که به طور معمول تحت تاثير قرار مي گيرد کانال خلفي مي باشد هنگامي که هنوز سر شما در ان موقعيت قرار دارد يک قطعه کوچک در ته کانال خلفي قرار دارد و هنگامي که سر در جهت خاصي حرکت مي کند ان قطعه نيز در جهت حرکت مايع حرکت مي کند.

قطعه در امتداد موهاي ظريف حرکت مي کند که در راستاي خط کانال نيم دايره اي بوده و بمباران پيام ها در انتهاي عصب گوش اغاز مي شود .

عصب پيام هاي اضافي را از بخشي از گوش که تحت تاثير پيام هاي عادي مي باشد مي فرستد به بخش هايي از گوش که تحت تاثير قرار نگرفته است. و سپس شما احساس سرگيجه شديد مي نماييد.

دليل اينکه تکه هاي جامد از بافت پوششي داخل گوش يا دخمه پر پيچ و خم جدا شده و رها مي شوند مشخص نمي باشد. اين اختلال اغلب در افراد بالاي ۴۰ سال رخ مي دهد و ممکن است علت ان به سن باز گردد و اين اختلال يکي از عوامل شايع ايجاد سرگيجه در افراد مي باشد

.با اين حال در افرادي که جراحت داشته و يا عفونت در داخل گوش داخلي انان رخ داده پيش مي ايد.گاهي ان در افراد جوان بدون هيچ نشانه اي رخ مي دهد و زنان اغلب دو برابر مردان تحت تاثير قرار مي گيرند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.