137

شيمی درمانی ،دشوار اما گريزناپذير

|
0 دیدگاه

عموم مردم از شنيدن واژه شيمي‌درماني وحشت دارند و معتقدند فردي كه شيمي‌درماني مي‌شود به يك نوع بيماري سرطاني و درمان‌ناپذير مبتلاست.

در حالي كه چنين تصوري لزوما درست نيست و اين روش به منظور معالجه بيمار، طولاني كردن عمر يا تسكين درد او به كار برده مي‌شود، روشي كه اگر چه سخت و دشوار است اما گريزي از آن نيست.

شيمي‌درماني شيوه‌اي رايج در معالجه بيماري‌هايي است كه در آنها سلول‌هاي سرطاني با استفاده از داروهاي شيميايي از بين مي‌روند؛ در اين روش تلاش مي‌شود تا حد امكان بدون آزردن بافت سالم، با استفاده از داروهاي خاص رشد سلول‌هاي سرطاني را متوقف كرده و آنها را از بين برد.

هدف اصلي از شيمي‌درماني را استفاده از بهترين تركيب داروي ضدسرطان با حداقل آسيب به سلول‌هاي خون و در همان حال، حداكثر صدمه به سلول‌هاي سرطاني مي‌باشد.

با توجه به اين‌كه سلول‌هاي بدخيم و در كل سرطان، ماهيت تهاجمي داشته و ممكن است بافت‌هاي دوردست را نيز درگير كند، يكي از راه‌هاي درمان سرطان‌هاي بدخيم استفاده از داروهاي شيميايي است كه مي‌توانند اين سلول‌ها را از بين ببرد؛ دارو روي تومور در مراحل اوليه، بسيار بهتر عمل مي‌كند چرا كه مكانيسم تقسيم سلولي و رشد آن را متوقف مي‌سازد.

دارو

داروهايي كه در شيمي‌درماني به كار مي‌روند، مانند همه داروهاي ديگر روي بافت‌هاي سالم هم اثر مخربي دارند، هرچند براي نابودكردن سلول‌هاي بدخيم ناچار بايد اين‌گونه صدمات را تحمل كرد، اما خوشبختانه پس از پايان شيمي‌درماني، اين آثار به مرور تا حد زيادي برطرف مي‌شوند.

انتخاب نوع دارو بر حسب عواملي مانند نوع تومور، اندازه، محل، مرحله‌اي كه تومور در آن قرار دارد و شرايط ديگر بيمار، متفاوت است.

داروهاي شيمي‌درماني از راه خوراكي، وريدي، تزريق داخل نخاعي و… به بيمار داده مي‌شوند كه مدت و فاصله بين درمان نيز به نوع دارو و واكنش بدن بيمار بستگي دارد؛ اما برخلاف تصور عمومي تزريق داروهاي شيمي‌درماني دردي ندارد و تنها ممكن است عوارضي مانند احساس گرما، واكنش‌هاي حساسيتي و… ايجاد كنند

عوارض

به طور معمول و مشخص حالت تهوع و استفراغ بخصوص در يكي، دو روز اول شيمي درماني ديده مي‌شود، به همين دليل معمولا داروهاي ضد اين حالت براي بيمار تجويز مي‌شود.

اسهال، يبوست، ريزش مو، احساس ضعف، خواب رفتگي و گزگز انگشتان، اختلال در تعادل، خشكي مخاط دهان، تغيير در عادت ماهانه در خانم ها، اختلال و كاهش اسپرم در مردان، حساسيت‌هاي پوستي، عوارض خوني و كاهش گلبول‌هاي سفيد خون نيز از ديگر عوارضي است كه در شيمي‌درماني مشاهده مي‌شوند و البته اكثر آنها قابل برگشت‌اند.

نوع واكنش‌هاي بدن به شيمي درماني در بيماران مختلف متفاوت است كه نوع داروي مورد استفاده در اين روش و قدرت و شرايط بدني فرد در اين رابطه بسيار موثر است.

معمولا هر جلسه تزريق داروي شيمي درماني بسته به نوع دارو ممكن است از چند دقيقه تا چند ساعت طول بكشد.

توصيه

با توجه به اين‌كه اكثر داروهاي شيمي‌درماني سم بالايي دارند، بنابراين يكي از مهم‌ترين مسائل هنگام شيمي‌درماني تنظيم ميزان مايعات دريافتي است؛ به اين بيماران توصيه مي‌شود اگر از نظر كليوي مشكل خاصي ندارند روزانه ۲ تا ۳ ليتر مايعات بنوشند و مصرف منظم ميوه تازه و سالم را در رژيم غذايي خود از ياد نبرند.

كنترل و درمان سرطان‌ها به علت پيشرفت‌هاي ژنتيك در تشخيص اين نوع بيماري‌ها را روشن مي‌داند و مي‌افزايد: شناسايي جهش‌هاي ژنتيك و استفاده از داروهاي اثرگذار روي آنها روزنه اميد در درمان سرطان را افزايش داده است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.