158

عامل فشار آورنده بر اعصاب مچ دست

|
0 دیدگاه

سندرم تونل كارپال يا فشردگي عصب زير غلاف مچ دست باعث بروز درد و ناراحتي در مچ دست به ويژه بعد از دوره ميانسالي در بانوان مي‌شود كه با علائمي مانند گزگز، سوزش، بي‌حسي يا ناراحتي و درد انگشتان دست همراه است .

موجب تقليل مهارت در كارهاي ظريف مانند خياطي و غيره مي‌گردد. احساس گزگز و سوزش دست معمولاً هنگام شب بيشتر است و بعد از مدتي حس لامسه كاهش يافته و در موارد طولاني و شديدتر، عضلات كوچك دست تحليل مي‌روند.

البته هر عامل فشار آورنده بر اعصاب مچ دست مانند ضخيم شدن غلاف تاندون مچ (به دليل يك التهاب مزمن مانند آرتريت روماتوئيد)، آرتروز مچ دست، ضخيم شدگي بعد از شكستگي انتهاي تحتاني استخوان ساعد، كم كاري تيروئيد، مصرف قرص‌هاي ضد بارداري، حاملگي، چاقي، ديابت و بالا بودن چربي خون، مي‌تواند علايم مشابهي را به وجود آورد.

براي بررسي وجود اين سندرم از يك روش ساده استفاده مي‌شود

بيمار مچ دست‌ها را خم كرده و پشت دست‌ها را در حالي كه انگشت‌ها به سمت پايين قرار دارد به مدت يك دقيقه به نحوي به هم فشار مي‌دهد كه يك زاويه قائمه بين دست و ساعد در ناحيه مچ ايجاد شود.

اگر طي اين عمل احساس كرختي و سوزن سوزن شدن در انگشت‌ها به‌وجود آيد نشانه بروز سندرم تونل كارپ است و براي درمان آن بايد مچ دست به مدت چند هفته در استراحت قرار داده شود يا ممكن است از داروهاي كورتوني براي بهبود استفاده گردد و در صورت عدم موفقيت روش‌هاي فوق، بايد عمل جراحي انجام شود.

در آرتريت روماتوئيد، بيشتر مفاصل بين انگشت‌ها و دست و مچ همراه با درد، خشكي طولاني و تورم قابل لمس مفاصل و محدوديت حركت آن و در نهايت تغيير شكل دست وجود دارد. درمان با مصرف مسكن، كورتن، فيزيوتراپي و استراحت دست و گاه جراحي صورت مي‌گيرد.

كم‌كاري تيروئيد در افراد بالغ معمولاً تدريجي است و اغلب بيماران سال‌ها قبل از تشخيص بيماري دچار خستگي، عدم تحمل سرما، ضعف، افزايش وزن، درد عضلاني و مفصلي، نامنظمي قاعدگي، ريزش مو، ورم دور چشم و چهر? پف آلود و ناخن‌هاي شكننده مي‌شوند.

در ديابت با افزايش مدت ابتلا، احتمال درگيري سيستم عصبي افزايش مي‌يابد و اين درگيري تحت تاثير چگونگي و ميزان كنترل قند خون قرار دارد كه معمولاً به صورت اختلال حسي دو طرفه و قرينه در اندام‌هاي انتهايي( با انتشار به شكل دستكش و جوراب)، درد، بي حسي و سوزن سوزن شدن كه به سمت فقدان حس لامسه پيشرفت مي‌كند مشخص مي‌شود.

آرتروز مچ دست به دنبال ضربه، فرسودگي ناشي از كار و بيماري‌هاي مفصلي و شكستگي و روماتيسم مزمن اتفاق مي‌افتد. بيمار به تدريج دچار درد پيشرونده توام با سفتي مچ دست و اختلال در حركات آن مي‌شود. مچ دست ضخيم مي‌شود ولي تورم چنداني ندارد و حركات محدود شده اگر با فشار انجام شود دردناك مي‌گردد.

درمان

در موارد خفيف شامل خودداري از فشار آوردن به مچ دست و استفاده از يك مچ بند چرمي يا پلاستيكي است و در موارد شديدتر نيازمند جراحي و خشك نمودن مفصل است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.