597

علائم بارز و ویژگی های مختص آلزایمر چیست

|
0 دیدگاه

حدود صد سال پیش یک پزشک اتریشی به نام آلزایمر که در کشور آلمان کار می کند ، حالات یک بیماری را توصیف و ثبت می کند .

بعدها افراد دیگری آسیب شناسی مغز این فرد را باز می کنند ودر باره ی خصوصیات آن مطالعه می کنند . بنابراین به افتخار آن پزشک اسم این بیماری را آلزایمر می گذارند. ما یک سری توانایی های عقلانی شناختی داریم . همه ی ما یک سری خصوصیات ژنتیک داریم که از نسل های خود به ارث می بریم .

یک سری دیگر از خصوصیات شناختی و توانایی های عقلانی خود را به مرور زمان در اثر تجربیات ، آموخته ها و تحصیلات بدست می آوریم .

به مجموعه ی اینها توانایی های عقلانی یا شناختی می گویند . امکان دارد بر اثر یک اتفاق یا تخریب در مغز به مرور ما همه ی اینها توانایی ها را از دست بدهیم . به این حالت آلزایمر می گویند .

حدود پنجاه بیماری وجود دارد که این اتفاقات را در مغز ایجاد می کنند . آلزایمر سر دسته ی آنها است . ما حدود صد بیلیارد سلول عصبی در مغز خود داریم . پیچیدگی های ، ارتباطات و تماس هایی که با هم دارند و ارتباطاتی که مابین نواحی مختلف نیمکره ها وجود دارد به ما این توانایی های شناختی را می دهد . سردسته ی این توانایی ها حافظه ی ما است . حافظه ای که انسان دارد هیچ موجود زنده ای ندارد .

توانایی تکلم ما ، یک توانایی عقلانی یا شناختی ما است . توانایی قدرت استدلال ، قضاوت ، حل معضل و مسئله ، به مجموعه ی اینها ما توانایی شناختی می گوییم. از دست رفتن این توانایی های عقلانی یا شناختی به طوری که به مرور زمان بیشتر شود وفرد را از لحاظ شغلی ، اجتماعی و خانوادگی دچار مشکل کند دمانس است .

شایع ترین دمانس بیماری آلزایمر است . این بیمای مخصوص سالمندان است . ریسک پیدایش این بیماری در یک فرد پنجاه ساله یک در هزار است . حدود شصت تا شصت و پنج سالگی این بیماری ممکن است خود را نشان دهد . با افزایش سن ، هر پنج سال ریسک آن دو برابر می شود . به طوری که اگر فرد حدود نود سال زندگی کند این ریسک ممکن است به حدود چهل تا پنجاه درصد هم برسد.

بیماری های دیگر هم که مخصوص سالمندی هستند به همین صورت می باشند . در آینده ی نزدیک با توجه به بالارفتن امید به زندگی ، ما افراد مسن زیادی خواهیم داشت . بنابراین ما با این بیماری و بیماری های مشابه که مخصوص افراد سالمند هستند مواجه خواهیم شد .

در شصت و پنج تا هشتاد سالگی شیوع این بیماری بین زنان و مردان یکسان است . اما در حدود نود شیوع آن در خانم ها بیشتر است . الان بیست و پنج میلیون نفر در کل دنیا به این بیماری مبتلا هستند . حدود بیست سال آینده تخمین زده می شود که این آمار ممکن است به هفتاد میلیون نفر برسد. در ایران نیز حدود چهارصد تا پانصد هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند . البته همه ی بیماران ثبت نشده اند.

علائم بارز و ویژگی های مختص این بیماری چیست 

در آلزایمر به طور تدریجی مجموعه ی قوای شناختی و سردسته ی آن که حافظه ی ما است از بین می رود. ما انواع و اقسام حافظه داریم . حافظه ی نزدیک ، حافظه ی فوری و حافظه ی دور داریم . حافظه ی دور یعنی اینکه ما خاطرات بیست سال پیش خود را به یاد بیاوریم . این حافظه خیلی ماندگار بوده و سخت از بین می رود . ولی حافظه ی نزدیک و فوری خیلی زود تحت تأثیر قرار می گیرد . حافظه ی فوری مبنای یادگیری ما است .

در این بیماری ما اگر بخواهیم چیزی یاد بگیریم نمی توانیم . و چیزهای نزدیک را نیز زود فراموش می کنیم . مثلاً فراموش می کنیم که کلید را کجا گذاشته ایم ، چراغ را خاموش کرده ایم یا خیر و … بنابراین خیلی از بیماران مراجعه می کنند و می گویند که ما همه چیز را به خاطر داریم اما چیزهای نزدیک را فراموش می کنیم .

دقیقاً شروع بیماری به همین شکل است . به مرور که بیماری پیشرفت می کند بقیه ی حوزه های حافظه را نیز می گیرد. ما انواع حافظه داریم : حافظه ی عملکردی ، حافظه ی معنایی یا کلامی و حافظه ی اپیزودیک یا مقعطی داریم . همه ی اینها تحت تأثیر قرار می گرد اما به تدریج این اتفاق می افتد .

در این بیماری به مرور زمان جنبه های دیگر شناخت هم تحت تأثیر قرار می گیرد . مثلاً ممکن است فرد فراموش کند که چگونه باید لباس بپوشد و یا حتی راه رفتن را نیز فراموش کند . علائم دیگری هم فرد پیدا می کند . افسردگی ، پرخاشگری ، اختلالات روحی ، روانی و حتی توهم هم ممکن است پیدا کند . سیر بالینی این بیماری در فرد ممکن است پنج تا بیست سال طول بکشد . بسته باینکه دارو بگیرد یا خیر . یک بیمای در همه ی افراد به یک صورت بروز نمی کند . خصوصیات فرد و وضعیت ژنتیک افراد متفاوت است .

بنابراین ممکن است بروز وسیر بیماری متفاوت باشد . اما به طور متوسط ده سال طول می کشد . بیماری پیش رونده است و ممکن است یک فرد مسن به تدریج مانند یک بچه شود . متأسفانه این بیماری در نهایت منجر به مرگ می شود . و در اثر عفونت ها و مسائل دیگر فرد فوت می کند . علی رغم تلاش های زیاد هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.