445

علائم بیماری ام اس کدام است

|
0 دیدگاه

ام اس مخفف دو کلمه ی سخت شدگی و متعدد است . این یک تعریف قدیمی است که هنوز هم وجود دارد.

این بیماری است که مغز و نخاع را می گیرد یعنی مخصوص مغز و نخاع است . در مغز سلول های عصبی مختلفی وجود دارد . مغز بعنوان یک فرمانده محل صدور فرمانها و اینپالس ها سیگنال های عصبی از طریق رشته های عصبی است .

این سیگنال ها از طریق نخاع و اعصاب جمجمه ای به قسمت مختلف می رود . همه ی فعالیت های ما ، حرکت بینایی ، شنوایی ، فعالیت اندام و احشاء تحت کنترل مغز است . اطراف این رشته های عصبی غلاف پوششی وجود دارد . این غلاف ، غلاف مهمی است . این برای بردن پیام های عصبی است . اگر این غلاف آسیب ببیند ، این پیام ها و سیگنال ها برده نمی شود یا بلوک می شود یعنی بد برده می شود یا غیر عادی برده می شود. حاصل آن مجموعه علائمی است که ما بعنوان ام اس می شناسیم . این بیماری در همه ی جای دنیا هست . در بعضی جاها کمتر و در بعضی جاها بیشتر است .

مثلا در قطب شمال این بیماری کم است . در نژاد زرد این بیماری خیلی کم است . در ژاپن ، چین ، تایلند و اندونزی این بیماری کم است . در نژادآسیایی سفید اروپایی و امریکایی خیلی زیاد است . بیشتر افراد جوان مبتلا به این بیماری می شوند . در دوران عنفوان جوانی و در دوره ی شکوفایی علمی و اقتصادی جوانها را درگیر می کند

بیماری مزمنی است و فرد را طولانی مدت درگیر می کند و سن شیوع آن بین بیست تا چهل سالگی است. شیوع این بیماری بین بیست تا چهل سالگی است ولی این طور نیست که در سن پایین تر این بیماری شیوع نداشته باشد . این بیماری در خانم ها دو تا سه برابر شایع تر است .

در دنیا حدود دومیلیون و شش صد هزار نفر بیمار ام اس وجود دارد . در بعضی از جوامع رو به تزاید است . در ایران این بیماری رو به افزایش است. چون در این بیماری ژنتیک نقش مهمی دارد . ژن های مستعد کننده ی این بیماری در خانم ها بیشتر دیده می شود .

دیگر اینکه هورمون های زنانه در پیدایش بیماری نقش دارند . بنابراین هورمون های زنانه که در قبل از سن یائسگی در خانمها فعال هستند فرد را مستعد این بیماری می کنند. این دوعلت است که بیماری ام اس را دو تا سه برابر در خانم ها بیشتر می کند . این قضیه در تمام جوامع صدق می کند . در مورد شیوع آن در ایران آمار دقیقی نداریم .

ده سال پیش ما یک آمار تخمینی ده تا پانزده هراز بیمار ام اس داشتیم . اما الان حدود بیست و هفت هزار نفر بیمار اسم شان ثبت شده است . بنظر می رسد بیش از هفتاد هزار بیمار مبتلا داشته باشیم .عده ای از آنها هنوز اسم شان ثبت نشده است یا هنوز بیماری شان مشخص نشده است .

یک آمار پراکنده از بعضی از نواحی ایران داریم .مثلا در غرب کشور و جنوب کشور این بیماری اصفهان شایع است . در شرق و جنوب شرقی این بیماری کمتر شایع است . این آمار پراکنده است و در همه ی جای دنیا این پراکندگی وجود دارد.

عمدتا در این بیمار ژنتیک و نژاد نقش دارد . ژنتیک و عوامل وراثتی حرف اول را می زند . یعنی اساس ژنتیکی برای ابتلاء به این بیماری وجود داشته باشد .

مثلا در یک خانواده یک خواهر یا برادر ام اس دارد ولی یکی دیگر از آنها نمی گیرد شاید او پایه ی ژنتیک را ندارد حتی ممکن است که محیط شان هم یکی باشد . پس اول ارث و وراثت باید وجود داشته باشد .

دیگری محیط است .فاکتورهایی در محیط وجود دارند که بعضا هم ناشناخته هستند و بیماری را مستعد می کنند که بروز پیدا بکند و بیماری خودش را نشان بدهد . پس این عوامل محیطی وجود دارند .

در بعضی از مناطق این عوامل محیطی شناخته شده است. مثلا نور آفتاب یا میزان مصرف ویتامین دی یا بعضی از سمومی که درمحیط هستند یا عفونت ها . مهمترین عوامل در بروز این بیماری عفونت ها بخصوص عفونتهای ویروسی هستند .

یک ویروسی است که ممکن است که در خیلی از افراد وجود داشته باشد و در بدن مخفی می ماند یا ویروس های خانواده تب خال که اینها هم در بدن می مانند .اینها ممکن است که در بدن سیستم ایمنی را دگرگون کنند .

در فردی که ژنتیک ابتلاء به این بیماری را دارد . ممکن است که تغییری در سیستم ایمنی بوجود بیاورند و با این تغییر این بیماری را ایجاد کنند . اینعوامل مختلف محیطی در فردی که استعداد ابتلاء را دارند تغییر روی سیستم ایمنی ایجاد می کند بطوری که سلول های بی یا تی که سلول های مفیدی هستند و گلبول هایی هستند که ما را از عفونت ها ، سلول های سرطانی و عوامل مضر محافظت می کنند .

این سلول ها یک تغییری می کنند که بخش هایی از بافت عصبی که همان غلاف ها هستند را بعنوان هدف نشانه می گیرند و مورد هجوم قرار می دهند و آنرا تخریب می کنند . در واقع عواملی از خودشان ساطع می کنند ، فاکتورهایی ترشح می کنند که به آن فاکتورهای التهابی می گویند و این فاکتورها در رشته ی عصبی یا اکسون ها تخریب ایجاد می کنند و این علائم را ایجاد می کنند .

ویتامین دی فاکتور مهمی است .در خیلی از بیماریهای التهابی مشخص شده است که کمبود ویتامین دی باعث ازایش ابتلاء به بیماری های التهابی و ایمونولوژیک می شود . مثل بیماری روماتیسم مفصلی .

در مورد ا م اس هم خیلی تحقیق کرده اند . اکثربیمارانی که ام اس دارند سطوح خونی ویتامین دی آنها پایین است بعد که به آنها ویتامین داده اند ، دریافتند که بیمار بهتر شده است . ویتامین دی می تواند یک فاکتور ضدالتهاب باشد ،یک فاکتوری باشد که سلول های ایمنی را تغییر بدهد و از حالت افسار گسیختگی که در ام اس دارند تغییر بدهد و وضعیت شان را بهتر بکند . و باعث می شود که به بافت عصبی حمله ور نشوند .

 علائم ام اس

پاسخ – ام اس یک طیف بیماری است و سیر آن بسیار متفاوت است . هر بیماری ام اس آن متناسب با خودش است . یعنی خیلی متقاوت است و طیف وسیعی دارد . از نظر سیر بالینی هم همین طور است . تظاهر اولیه ی ام اس می تواند به صور مختلف باشد ولی بطور شایع به این دو حالت است . یکی التهاب عصب بینایی است . یک فرد جوان مراجعه می کند و می گوید که یک چشم یا دو چشم من تار شده است ، برف آلود است و خوب نمی بینم .

یکی دو هفته پیشرفت می کند و بعد ثابت می ماند و حتی بهبود هم پیدا می کند . وقتی التهاب فروکش می کند خودبخود بهبودی حاصل می شود. این یک فرم شاعی است . فرم شایع دیگر این است که فرد جوانی مراجعه می کند و می گوید که من نمی توانم خوب راه بروم و وقتی از پله ها می خواهم بالا بروم تعادل خوبی ندارم و زمین می خورم یا گز گز طولانی در دست و پایم دارم . به این ضعف غیرقرینه ها پاها گفته می شود .

این علائم هم از علائم ام اس است . در ابتدای بیماری ممکن است که علائم سرگیجه ، استفراغ ، دیده دو بینی و عدم تعادل یا گز گز طولانی در صورت یا قسمتی از بدن دیده بشود .

وقتی این بیماری اتفاق می افتد ، این تخریب ها در قسمت های مختلف مغز پراکنده هستند یعنی هر جایی از معز و نخاع می تواند درگیر بشود بنابراین ما می توانیم علائم هر قسمتی را داشته باشیم . وقتی علائم هر قسمتی را می توانیم داشته باشیم ، بیماری های دیگرمغز واعصاب هم وجود دارند که آن بیماریها ها هم ممکن است که تظاهرشان به همین شکل باشد .

مثلا اگرکسی سکته ی مغزی هم بکند ممکن است که علائمش به همین شکل باشد . اینجا هنر نورولوژیست است که وقتی بیمار به او مراجعه می کند و با شرح حالی که می گیرد و کارهای تشخیصی را انجام می دهد می تواند به تشخیص برسد .

سیر بالینی هم خیلی متعدد و متنوع است . یک فرم نادر که ده درصد هم هست به این شکل بروز می کند که بیماری بشکل صعودی است و آهسته آهسته پیشرفت می کند . به این پیش رونده ی اولیه ی بیماری می گوییم .

فرم شایع که هشتاد درصد است با این فرم بروز می کند که به آن فرم عود و فروکش می گویند . یک دوره بیمار با علائم بالا می آید بعد این علائم فروکش می کند و بیمار کالا نرمال می شود و بعد در هر زمانی که مشخص نیست و به نوع بیماری فرد بر می گردد عود می کند . درمان های جدید بیشتر روی این فرم فوکوس کرده است .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.