370

علائم سرگيجه خوش خيم چه می باشند

|
0 دیدگاه

علامت اصلي سرگيجه مي باشد که فقط مدت کوتاهي طول مي کشد (به طور معمول ۱۰-۲۰ ثانيه نهايتا ۱ دقيقه يه طول مي انجامد )و سپس به طور کامل از بين مي رود و سرگيجه معمولا با تغيير در موقعيت سر ايجاد مي شود.

به عنوان مثال برخاستن از بستر و غلتيدن در ان مي تواند، عامل ايجاد سرگيجه باشد که به مدت کوتاهي سبب تحريک و ايجاد سرگيجه شده و سپس رفع مي شود.

با ايجاد هر سرگيجه ممکن است شما احساس حالت تهوع داشته باشيد که در ان استفراغ رايج نمي باشد.سرگيجه نهايتا چند ثانيه طول مي کشد ولي حالت تهوع شايد ساعتها طول بکشد.

پس از آن شما احساس خوبي داريد و ان احساس سابق به طور کامل برطرف مي شود حرکات سر موجب به وجود امدن اين تحريکات مي شوند و انسان به طور غريزي از ان حرکات سر اجتناب مي کند.

در بيشتر موارد در طي چندين هفته يا ماه دليل اين بيماري مشخص مي شود قطعات جامد ممکن است به صورت شناور در راهروهاي کانال خلفي قرار گيرند يا محو شوندو در نهايت هيچ علامتي موجود نباشد.

در نهايت پس از انکه پس از چند ماه نشانه ها از بين رفتند در اثر عود دوباره بيماري احتمال برگشت دارند و در بعضي موارد تا چند سال باقي مي مانند.

ايا نيازي است من ازمايش بدهم

علائم اين اختلال کاملا مشخص است و دکتر ممکن است در اثر داشتن يک سري ويژگي ها مشکوک شود که شما داراي اين بيماري هستيد.براي اطمينان از شما مي خواهيد ازمايشي به نام مانور ديکس هالپيک دهد.

اين کار شامل نشستن بر روي نيمکت يک پزشک مي باشد و در نهايت دکتر از شما خواهد خواست به پشت دراز بکشيد و سر خود را در جهت خاصي حرکت دهيد که اين حرکات سبب مي شود يک سري سرگيجه ها در فرد ايجاد شود.

مانور اپلي

اين درمان ساده ممکن است توسط پزشک توصيه شود اغلب زماني اين کار انجام مي شود که شما قطعاتي به نام (اتوکونيا) را در ته کانال نيم دايره خلفي گوش داخلي خود داشته باشيد که در ان هر چهار حرکت سر انجام مي شود و در سر شما به مدت ۳۰ ثانيه در هر جهت قرار مي گيرد.

حرکات سر اساسا سبب مي شود که لوله هاي نيم دايره اي به حرکت در بيايند و بر اساس نيروي ثقل قطعات جامد (اتوکونيا)ته نشين شوند و در نتيجه تمامي علائم از بين مي روند و محو مي شوند.

پس از يک مانور اپلي موارد زير معمولا توصيه مي شود اين است که اجازه مي دهند اين قطعات (اتوکونيا)به صورت خود به خود رفع شود براي جلوگيري از خطر عقب

افتادن کانال هاي نيم دايره اي خلفي

به مدت ۴۸ ساعت بر روي تخت دراز نکشيد و در طي زمان خواب سعي کنيد بر روي صندلي بنشينيد.

به مدت ۱ هفته به سمتي که تحت تاثيرقرار گرفته دراز نکشيد.

در حالت ايده ال به مدت يک هفته از خم شدن بيش از حد جلوگيري کنيد.

برخي از مطالعات گزارش مي کند که اين روش (مانور اپلي)در ۸ نفر از ۱۰ مورد پاسخ داده است و يک روش درماني موفقيت اميز بوده است و اما اگر اين درمان کار نکرد شانس اين وجود دارد که با تکرار يک جلسه درمان يا يک هفته بيشتر شانس خوب شدن وجود دارد.

در صورتي که موفقيت اميز باشد مانور اپلي مي تواند يکي از چند روشي باشد که به جاي جراحي مورد استفاده قرار گرفته و در نهايت راه حل جراحي است. اين جراحي چند دقيقه اي مي تواند به طور چشمگيري علائم بيمار را از بين ببرد و در صورت بازگشت علائم ، روش مانور را دوباره تکرار مي کنيم.

تمرينات برانت

در صورتي که روش مانور پاسخ گو نبود از اين تمرينات استفاده مي کنيم که داراي حرکات مختلفي در رابطه با سر در مقايسه با روش مانورمي باشد و پزشک روش و چگونگي اين روش را به شما توضيح مي دهد.

بدون درمان

اگر مانور يا تمرينات برانت موفقيت اميز نبود شما مي توانيد هنوز هم خوشبين باقي بمانيد اين اختلال يک بيماري بوده که بدون هيچ گونه درماني علائم ان بعد چند هفته تا چند ماه از بين مي روند.يک مطالعه ميگويد که اين شرايط در افراد مبتلا به اين اختلال پس از چند هفته از بين مي روند اين قطعات جامد( اتوکونيا ) به طور متوسط پس از چند هفته از بين مي روند و تمامي علائم رفع مي شوند.

عمل جراحي

عمل جراحي معمولا به ندرت استفاده مي شود و معمولا به صورت خود به خود و يا توسط روش مانور اپلي قابل درمان است گاهي نشانه ها براي ماه ها و سال ها باقي مي مانند و از ميزان انها کاسته نمي شود و تصويربرداري از کانال خلفي گوش داخلي نيز يک گزينه تشخيصي مي باشد که مي تواند متخصص گوش را از شرايط شما اگاه کند.

چگونه مي توانيم خود را ازعوارض سرگيجه هاي موضعي پروگزيمال ايمن نگه داريم

*توصيه مي شود که رانندگي نکنيد زيرا ممکن است سرگيجه هاي پروگزيمال به صورت ناگهاني رخ دهد.

*شما بايد در شغل خود به کارفرماي خود اطلاع دهيد که دچار چنين سرگيجه هايي مي شويد براي مثال در صورتي که با نردبان ,ماشين الات سنگين يا ماشين کار مي کنيد.

*از مکان هايي در اطراف خانه تان که امکان سقوط در انها وجود دارد اجتناب کنيد و از رختخواب به ارامي خارج شويد و درکل از مشاغلي که در ارتفاع يا مستلزم استفاده از وسايل خطرناک مي باشند دوري کنيد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.