648

فلج مغزی همی پلژی

|
0 دیدگاه

فلج مغزي نوعي بيماري است که مغز در ارسال سيگنالهاي عصبي مناسب به عضلات ناتوان است.

اين بيماري اشکال مختلفي دارد که نوع همي پلژي اسپاستيک از انواع نسبتا شايع اين بيماري است.

همي پلژي بدان معني است که حرکت يک طرف بدن مختل مي گردد، همي به زبان يوناني به معناي نصف و پلژي به معناي فلج مي باشد، همي پارزي نيز به معناي اين است که نيمي از بدن ضعيف است اما فلج نيست.

همي پلژي ناشي از صدمه به مغز مي باشد. اين صدمه مي تواند در دوران بارداری، حين تولد و يا در مدت زمان کوتاهي پس از تولد رخ دهد. هر نيمکره از مغز سمت مخالف بدن را کنترل مي کند؛ بنابراين اگر سمت چپ مغز آسيب ببيند علائم بر روي سمت راست مشهود است و برعکس.

– علائم مشخص همي پلژي اسپاستيک

علائم اين نوع فلج مغزي در افراد مي تواند خفيف و يا شديد باشد، تشنج مي تواند جزء اين علائم باشد که برخي از افراد را مبتلا مي سازد، مشکلات حرکتي وتعادلي از جمله اين علائم است که مهارتهايياز جمله نوشتن و غيره را درگير مي سازد.

عضلات در يک طرف از بدن ممکن است سفت و ضعيف باشد. تأخير در تکامل مثل نشستن، راه رفتن، حرف زدن و غيره نيز جزء اين علائم مي باشد. حدود يک چهارم کودکان همي پلژي اسپاستيک داراي بهره هوشي زير ۷۰ (عقب ماندگي ذهني) مي باشند.

– علل همي پلژي

صدمات سر مي تواند باعث همي پلژي شود؛ به عنوان مثال تومورهاي مغزي، بيماريهاي مادرزادي که مشکلات عروقي در مغز ايجاد مي کند و برخي بيماريهاي صرع، همچنين دلايل ناشناخته اي نيز مي تواند وجود داشته باشد.

مننژيت، آنسفاليت و عفونتهاي ديگر مغز نيز مي تواند باعث همي پلژي شود. عفونتهاي دوران بارداري در مادر مي تواند باعث صدمه به مغز کودک شده و منجر به اين بيماري گردد. اسکوليت التهاب خون يا عروق لنفاوي نيز گاهي اوقات منبع اين مشکل است. برخي اوقات نيز همي پلژي ناشي از عوارض ديابت است. در برخي موارد نيز ناشي از بيماريهاي ارثي است.

– عوارض فلج مغزي همي پلژي

اسپاسم در عضلات پشت ساق از جمله عواملي است که اين بيماري دارد و منجر به کشيده شدن پا روي زمين و پنجه روي در کودک مي گردد. مشکلات بينايي نيز ممکن است در کودکان همي پلژي ايجاد شود، کودکان مبتلا به همي پلژي اسپاستيک مي بايست تحت غربالگري دقيق بينايي قرار گيرند. تشنج نيز از جمله عوارضي است که ممکن است ايجاد شود. داروهاي مختلفي در اين زمينه وجود دارد که مي تواند کمک کننده باشد.

– تشخيص

تشخيص اين کودکان در صورتيکه تولد طبيعي داشته باشند اغلب در سنين ۴ تا ۵ ماهگي و در اثر عدم استفاده از دست شناسايي مي شوند.

– درمان

درمان فيزيکي و توانبخشي درمان استاندارد فلج همي پلژي مي باشد که هدف اصلي اين درمان تقويت عضلات ضعيف و جلوگيري و مهار اسپاسم مي باشد، درمانهاي متفرقه از جمله ماساژ و يوگا کمک کننده هستند اما درما اصلي اين نوع CP صرفا کاردرماني، گفتاردرماني و فيزيوتراپي مي باشد.

عمل جراحي ممکن است در مورد تغيير شکل اندام مفيد باشد. همچنين وسايل کمکي و ارتوپدی فني نيز مؤثر مي باشند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.