573

پيشگيری از سرطان پوست

|
0 دیدگاه

سرطان پس از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و تصادفات سومين عامل مرگ و مير در كشور به حساب مي‌آيد كه سالانه ۱۲درصد از مرگ و ميرها را به خود اختصاص مي‌دهد.

سرطان پوست‌ از شايعترين انواع سرطان درايران و برخي از كشورهاي دنياست.

اين نوع سرطان بيشتر در قسمت‌هاي باز و خارج از لباس بدن مانند صورت، گردن، سر و دست‌ها پيدا مي‌شود.

در سرطان پوست توده‌هاي سرطاني مستقيما در روي پوست قرار دارند و براي بيمار و اطرافيان وي قابل مشاهده مستقيم هستند و امكان تشخيص زودرس اين بيماري وجود دارد.

اگر بيماران مبتلا به سرطان پوست زود به پزشك مراجعه كنند حدود ۹۶ درصد و گاه تا ۹۹ درصد سرطان‌هاي پوست به سادگي و براي هميشه قابل درمان و معالجه هستند.

تابش مستقيم اشعه آفتاب به مقدار زياد و براي مدت طولاني مي‌تواند يكي از عوامل مهم بروز سرطان پوست باشد.

سرطان پوست در كشاورزان ، كارگران ساختماني، ماهيگيران و ملاحان بيشتر ديده مي‌شود و در كشور ما بيشترين مبتلايان به سرطان پوست كشاورزان و ساكنان روستاهاي مناطق سردسيري هستند.

سرطان پوست مانند بيشتر سرطان‌ها اكثرا در افراد سالمند ديده مي‌شود، در اين افراد هر گونه زخم پوستي كه بعد از دو هفته بهبود نيابد بايد مشكوك به سرطان تلقي شود.

افرادي كه‌رنگ پوست روشن دارند بيشتر در معرض بروز سرطان پوست قرار دارند و بايستي بيشتر مراقب حفاظت از پوست خود باشند.

سرطان پوست در روزهاي اول به صورت توده‌اي زگيل مانند و مرواريدي شكل است كه به تدريج وسط آن زخمي مي‌شود و به مرور اين زخم به صورت خزنده و خورنده گسترش پيدا مي‌كند.

هرگونه تغيير شكل در خال، خون ريزي، التهاب و خارش در آنها، حايز اهميت است و بايستي سريعا به پزشك مراجعه شود.

در صورت وجود هرگونه جوش پوستي كه زخم شود و بهبود نيابد، زخم‌هاي لب پايين و هرگونه تغييررنگ ضايعات پوستي ياچند رنگ شدن‌آن بايستي شك داشت كه آيا سرطان پوست هست يانه.

از آنجا كه بين ساعت ۱۰ صبح تا چهار بعداز ظهر، آفتاب حالت عمودي‌تر دارد و اين اشعه بيشتر به سطح زمين مي‌تابد، در نتيجه در طي اين ساعات نبايد با تن برهنه يا نيم برهنه در معرض تابش خورشيد قرار گرفت.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.