450

پیشگیری از سرطان کشنده روده بزرگ

|
0 دیدگاه

سرطان روده بزرگ یکی از شایع‌ترین سرطان‌هاست.

هر چند این بیماری دومین عامل مرگ ومیر ناشی از سرطان در جهان است، اما قابل پیشگیری و قابل درمان است به شرط آن که به موقع تشخیص داده شود و با اقدامات پیشگیرانه از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

روده بزرگ یا کولون که قسمت تحتانی دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهد از یک لوله عضلانی توخالی تشکیل شده که از قسمت انتهایی روده کوچک آغاز و به ناحیه معقد ختم می‌شود. روده بزرگ ۱۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر طول دارد که مسول جذب آب و املاح مورد نیاز بدن و دفع مواد زاید بدن است.

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد ، سرطان روده بزرگ از لایه داخلی روده که مخاطی است منشا می‌گیرد. اغلب این سرطان از یک ضایعه خوش خیم مخاطی به نام «پولیپ» آغاز می‌شود که می‌توان با شناسایی و برداشتن آن از بروز سرطان جلوگیری کرد.

سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس هستند. تغییر ماهیت سلول اپی تلیال به پولیپ آدئوماتوز و سپس به سرطان، طولانی است و این فرصت هم برای بیمار و هم برای پزشکان از اهمیت خاصی برخوردار است تا با اقدام مناسب و شناسایی ضایعه مشکوک و پولیپ، این پروسه را متوقف کرده و مانع ایجاد سرطان شوند.

چگونه می‌توان سلامت خود را در برابر سرطان روده بزرگ حفظ کرد

تنظیم و تعدیل وزن بدن در جلوگیری از بروز سرطان روده بزرگ نقش مهمی دارد؛ به طوری که شانس بروز سرطان کولون و رکتوم در افراد چاق چهار برابر بیشتر از دیگران است. مطالعات انجام شده کاهش میزان خطر ابتلا به این بیماری در اثر ورزش را نیز ثابت کرده‌اند. مطالعات نشان داده که میزان بروز سرطان روده بزرگ و پولیپ با مصرف سیگار ۲ تا ۳ برابر می‌شود.

کلسیم و ویتامین D۳ نیز در تامین سلامت و کاهش میزان خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم موثر است و مصرف روزانه آن توصیه می‌شود. بر این اساس لازم است که میزان مصرف سبزیجات و میوه‌جات در حد کافی باشد. کاهش مصرف چربی و گوشت قرمز و جلوگیری از بروز یبوست نیز در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار موثر است.

خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم در مردان و زنان تقریبا یکسان است. مهم‌ترین عامل خطر ابتلا به این بیماری، سن است که معمولا بعد از ۵۰ سالگی ایجاد می‌شود. اما موارد زیر۵۰ سال بیماری نیز در حال افزایش است. در مجموع خطر ابتلا به این بیماری با افزایش سن بیشتر می‌شود.

وجود سابقه ابتلا به سرطان و یا پولیپ روده بزرگ در خانواده و بستگان موجب افزایش میزان خطر ابتلا می‌شود؛ به طوری که در صورت ابتلا بستگان درجه یک خطر ابتلا ۲ تا ۳ برابر بیشتر می‌شود. با ابتلای بستگان درجه یک فرد زیر سن ۵۰ سال خطر ابتلا ۳ تا ۴ برابر بیشتر می‌شود.

علایم سرطان کولون و رکتوم گسترده و متنوع است و اغلب اختصاصی نیست. در صورت مشاهده علایمی مانند یبوست یا اسهال و یا اسهال و یبوست توام که قبلا وجود نداشته، وجود خون در مدفوع، احساس عدم تخلیه کامل بعد از عمل دفع، نفخ و گاز بیش از حد انتظار، درد و قولنج‌های شکمی همراه با نفخ که قبلا وجود نداشته، ضعف، بی‌حالی، خستگی و کاهش وزن ناخواسته باید سریع به پزشک مراجعه کرد.

بنا بر اعلام مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد ، هرگز نباید برای بروزعلایم یک بیماری منتظر ماند؛ چرا که اغلب سرطان‌ها که در مرحله علایم تشخیص داده می‌شوند پیش آگهی مناسبی ندارند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.