352

چگونه حافظه را تقويت كنيم

|
0 دیدگاه

حافظه، توانايي مغز براي نگهداري و يادآوري مطالب است.

حافظه و يادگيري، ارتباط بسيار نزديكي با يكديگر دارند؛ به‌طوري‌كه اگر حافظه، يعني توانايي نگهداري وجود نداشته باشد، يادگيري مطالب جديد بسختي صورت مي‌پذيرد.

در واقع يادگيري، كار بخشي از مغز و يادآوري، كار حافظه است و يادگيري هيچ‌گاه دليل بر يادآوري نيست.

قبل از اين‌كه فنون تقويت حافظه را توضيح دهيم، لازم است با انواع حافظه آشنا شويد:

حافظه حسي

اطلاعات محيطي كه توسط گيرنده‌هاي حسي دريافت مي‌شود، در ابتدا وارد حافظه حسي مي‌شود و اگر مورد دقت يا توجه قرار گيرد، وارد حافظه كوتاه‌مدت مي‌شود؛

حافظه حسي، نخستين مرحله يادگيري و به يادسپاري اطلاعات است. گنجايش اين حافظه، تقريباً نامحدود است، ولي مدت زمان ذخيره‌سازي اطلاعات، بسيار كوتاه و از يك ثانيه هم تجاوز نمي‌كند.

حافظه كوتاه‌مدت

در حافظه كوتاه‌مدت، اطلاعات به صورت رمز درمي‌آيد؛ مثل الگوهاي تصويري يا صوتي. عمر اطلاعات در حافظه كوتاه‌مدت حدود سه ثانيه است و در صورت عدم تكرار، پس از اين زمان فراموش مي‌شوند.

حافظه كوتاه‌مدت، علاوه بر محدويت زمان، داراي محدوديت در گنجايش هم هست. متخصصان، گنجايش حافظه كوتاه‌مدت را ماده اطلاعاتي برآورد مي‌كنند؛ يعني برخي از افراد ۹ ماده و برخي پنج ماده اطلاعاتي را در حافظه كوتاه‌مدت خود نگهداري مي‌كنند.

حافظه بلند‌مدت

هدف ما از تقويت حافظه، تقويت حافظه بلندمدت است. بيشتر اطلاعات وارد شده به حافظه كوتاه‌مدت، از اين حافظه حذف مي‌شود و بخش كوچكي از آن وارد حافظه بلندمدت مي‌شود.

انتقال اطلاعات از حافظه كوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت، نيازمند زمان و كوشش هوشيارانه است. تكرار و توجه به مطالب موجود در حافظه كوتاه‌مدت، منجر به انتقال آنها به حافظه بلندمدت مي‌شود.

چند تمرين براي افزايش حافظه

۱٫ به ويترين مغازه‌ها نگاه كنيد و زماني كه به خانه رسيديد، چيدمان آنها را در ذهن خود تجسم كنيد.

۲٫ يك شخص را سريعا نگاه كنيد، سپس چشم‌هاي خود را بسته و در ذهن خود جزئيات چهره، قامت و لباس وي را مجسم كنيد. سعي كنيد خيلي دقيق اين خصوصيات را تجسم كنيد، مثل فرم‌بيني، لب، رنگ لباس و…

۳٫ به عكس‌ها و تصاويري كه از مناظر و چشم‌اندازها تهيه شده است، در مدت زمان معيني نگاه كرده سپس چشم‌هاي خود را ببنديد و جزئيات اين تصاوير را به خاطر بياوريد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.