3647

درمان سرطان خون در كودكان

|
0 دیدگاه

تاكنون هيچ تحقيق و بررسي خاصي در مورد علل بروز سرطان خون در كشور و تعداد مبتلايان آن، انجام نشده و آمارهاي ارائه شده در اين باره، فاقد پايه و اساس علمي است.

بايد در سطح كشور، آمارهاي واقعي به دست آيد و آمارمنتشره درباره اينكه” كودكان مبتلا به سرطان خون در تهران،در ۱۰ سال گذشته هفت برابر شده اند”، پايه و اساس علمي ندارد و تنها بر اساس بررسيهاي انجام شده توسط يك مركزاعلام شده است.

تاكنون هيچ تحقيق علمي ثابت نكرده است كه آلودگي هوا در كودكان باعث سرطان خون مي شود، زيرا كه بسياري از كودكان مبتلا به سرطان خون در محيطهاي آلوده زندگي نمي كنند.

فعاليت بيش از حد مغزاستخوان باعث مي شود كه فعاليت سلولها از نرم طبيعي خارج شوند و سلولهاي خاصي را توليد كنند كه در نهايت باعث سرطان خون مي شوند.
هم اكنون پيشرفت علم پزشكي وافزايش آگاهي مردم، سبب شده است بيماري سرطان خون بخصوص در كودكان به روشني تشخيص داده و مداوا شود.

آمار اعلام شده درباره افزايش سرطان خون كودكان در تهران ازسوي يك مركز، باعث دل نگراني خانواده هاي زيادي شده واين در حالي است كه اين آمارها درست نيست.  بسياري از سرطانهاي خون كودكان در همان مراحل اوليه تشخيص داده مي شود و قابل درمان است. به عنوان مثال سرطان لنفوسيت كودكان تا ۶۵ درصد به وسيله شيمي درماني معالجه مي شود.

تنها شانس درمان سرطان خوني كه نياز به پيوند استخوان دارد، ۲۰ درصد است و بقيه سرطانها درمان مي شوند و جاي هيچ نگراني نيست . تاكنون متخصصان به هيچ دليل قطعي براي ابتلا به سرطان خون دست نيافته اند و بيشتر بر روي مسائل ژنتيكي تكيه دارند،

شايعترين سرطاني كه كودكان به آن مبتلا مي شوند، سرطان خون است كه حدود يك سوم ازسرطانها را در كودكان شامل مي شود،  متاسفانه علت اين بيماري هنوز مشخص نشده است ولي ممكن است عوامل ژنتيكي و ويروسي در بروز اين بيماري نقش داشته باشند.

بطور كلي عوامل محيطي مانند اشعه، راديافنون،بعضي از داروهاي سرطان زا، بمبارانهاي شيميايي كه در برخي از كشورها اتفاق افتاده بود و دسته اي از ويروسها مانند”منوتلكوئز” در اين نوع سرطان نقش دارند و بقيه عوامل ناشناخته اند.

ما آمار خاصي از تعداد كودكان مبتلا به سرطان نداريم زيرا كه متاسفانه مركز ثبت سرطان نداريم. اگر مركزي داشتيم كه موارد تازه تمام سرطانها در سرتاسرايران، در آنجا ثبت مي شد مي توانستيم آمار خاصي داشته باشيم.

۸۰ درصد از سرطانهاي خون قابل درمان است. تنها سرطان خون” ميلوييد “وخيمتر و درمانش سخت تراست و مرگ ومير زيادتري هم دارد، بخصوص آنكه در زمان شروع درمان، احتمال عود اين بيماري هم خيلي بيشتر است.

معمولا بچه ها باعلائم تبهاي طولاني و بي حالي روبه رو مي شوند و چون مغزاستخوان جاي ساخته شدن سلولهايي مانند سلولهايي گلبول قرمز و پلاكت است، ممكن است گلبول قرمز آنها كم شود و باعلائم كم خوني مواجه شوند و يا پلاكتها كم شده و با علائمي مانند خونريزي روبه رو شوند.  از نشانه هاي سرطان خون، پريدگي رنگ،دردهاي استخواني و بي اشتهايي كودكان است.

ممكن است در اثر اين بيماري، ارگانهاي حياتي ديگر مانند غدد لنفاوي، كبد و طحال بزرگ شوند و مغزاستخوان بخاطر فعاليت شديد، دردهاي شديد استخواني را دركودكان به وجود آورد و گاه نيز سرطان با علائم تنفسي همراه است زيرا بافت لنفاوي داخل سينه متورم شده و راههاي هوايي را مي بندد.

شيمي درماني به مدت سه سال انجام مي شود و در بعضي از انواع آن كودك در بيمارستان بستري مي شود.

شيمي درماني براي اين است كه مغز استخوان پاك شود و از اينكه سلولهاي سرطاني در دستگاه عصبي جايگزين شوند، پيشگيري به عمل مي آيد.

آمار بهبودي در سرطان كودكان نسبت به بهبود بالغان بسيار بهتر است، به طوري كه حدود ۶۰ تا۷۰ درصد اين بيماران با توجه به درمانهاي مرتب و منظم كه نتيجه تشخيص زودرس و به هنگام است، به طور كامل و بدون عود بيماري بهبود مي يابند.

در دهه هاي گذشته، شايعترين علت مرگ و ميراطفال، بيماري سرطان بود كه خوشبختانه هم اكنون با پيشرفت علم پزشكي، توليد داروهاي جديد، تشخيص بموقع، شيمي درماني و ديگر برنامه هاي درماني، بالا رفتن فرهنگ و فهم خانواده هاي بيماران و حمايت دولت و موسسات خيريه مردمي، مرگ و مير كودكان زير ۱۵ سال كاهش پيدا كرده است.

والدين كودكان بايد با پذيرش واقعيت،با توجه بيشتر به مراقبتهاي ضروري از كودك بيمار به جهت مشكلات جسمي كه سرطان ايجاد مي كند و با روحيه بالا،چاره ساز تمامي مشكلات باشند و از زندگي كودك بيمارشان تنها به خاطر داشتن سرطان، قطع اميد نكنند.

7 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.