195

درمان سرطان خون در کشور

|
0 دیدگاه

محققان این پژوهشگاه در مرحله آزمایشگاهی توانستند بافت‌های سرطان خون را درمان كنند و همچنین در مطالعاتی دیگر روشی جدید برای تشخیص زودهنگام بیماری سرطان سینه ارائه كردند.

در بیماری سرطان، سلول‌های بدن به طور كنترل نشده‌ای تكثیر می‌یابند. بسیاری از مردم سرطان را مترادف درد و رنج و مرگ می‌دانند و بر اساس گزارش انجمن بهداشت آمریكا، ۶/۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۷ بر اثر سرطان مرده‌اند كه ۱۳ درصد از كل ۵۸ میلیون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

تا كنون بیش از ۱۰۰ نوع سرطان شناسایی شده كه در هر قسمتی از بدن می‌توانند ظاهر شوند.

سرطان خون یا لوسمی، بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است که با تکثیر و تکامل ناقص گلبول های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می شود.

در بیماری سرطان خون، مغز استخوان مقدار زیادی گلبول های غیرعادی سفید خون تولید می کند. این سلول ها با گلبول های طبیعی خون متفاوت بوده و عملکرد نامناسبی دارند. در نتیجه تولید گلبول های سفید طبیعی خون را متوقف کرده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری ها از بین می برد.

این بیماری در مردان بیشتر تظاهر می کند و یکی از چهار سرطان شایع کودکان است.

راهکار درمانی سرطان خون با استفاده از داروی اختصاصی تولید شده 

درمان‌های موجود در برخی سرطان‌ها به خوبی پاسخگو بوده و درصد بالایی از بیماران بهبود می‌یابند، ولی به طور كلی درمان‌های عمومی سرطان مانند شیمی‌ درمانی و پرتودرمانی علاوه بر این‌كه باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی می شوند، روی سلول‌های طبیعی نیز اثر می‌گذارند، ولی با توجه به شرایط بیمار، اینگونه عوارض جانبی به علت اهمیت درمان سرطان پذیرفته می‌شود.

هر چه درمان سرطان اختصاصی‌تر انجام شود، میزان عوارض جانبی كم‌تر خواهد بود و از بهترین نوع درمان‌های سرطان، ایمنی درمانی سرطان است.

این نوع درمان از طریق هدف‌گیری اختصاصی مولكول‌های سطحی سلول‌های سرطانی انجام می‌شود. برای انجام این نوع درمان، داروی مربوطه بر علیه سلول سرطانی ساخته می‌شود و با تزریق آن، موجب فعال شدن مكانیسم‌های مختلفی در بدن بیمار می‌شود كه در نهایت منجر به مرگ سلول سرطانی می‌شود.

پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم پزشكی ، با استفاده از روش‌های نوین بیوتكنولوژی اقدام به ساخت چنین داروهای اختصاصی بر علیه سرطان‌های گوناگون كرده است كه در ارتباط با نوعی سرطان خون، برخی از داروهای ساخته شده توسط پژوهشگاه، مورد آزمایش قرار گرفته و اثر آن روی سلول‌های سرطانی بیماران منجر به مرگ این سلول‌ها شده است.

این واكنش در محیط آزمایشگاه با موفقیت انجام شد، لذا در حال حاضر مرحله آزمایشگاهی ساخت این دارو به پایان رسیده است.

برای استفاده درمانی از این دارو لازم است كه اثر آن بر روی حیوان آزمایشگاهی نیز بررسی شود و پس از انجام كارآزمایی بالینی در بیماران مبتلا به سرطان خون، نسبت به عرضه آن به بازار اقدام شود.

در صورت تامین بودجه ی لازم پیش‌بینی می‌شود كه این دارو ظرف ۳ سال‌ آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد و یقیناً تولید چنین دارویی در داخل كشور، امكان استفاده عمومی هموطنان را با هزینه‌ای بسیار كم به همراه خواهد داشت.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.