1063

قرص‌های مولتی ويتامين منجر به سرطان سينه می شود؟

|
0 دیدگاه

بسیاری از مردم امیدوارند که با کمک مولتی ویتامینها بسیاری از بیماریها را خنثی کنند اما طی مطالعات جدید دانشمندان دریافته اند زنان مسن با مصرف مولتی ویتامین احتمال ابتلای بیشتری به سرطان پستان پیدا خواهند کرد.

این مطالعات که در یک مجله تغذیه امریکایی منتشر شده است به ارتباط بین استفاده از مولتی ویتامینها و سرطان پستان میپردازد و به اثبات میرساند که این مکمل به طور مستقیم به این بیماری کمک میکند.

یافته های یک دهه مطالعه طولانی بر روی بیش از ۳۵،۰۰۰ زن سوئدی که بین سنین ۴۹ و ۸۳ قرار دارند , به طور متوسط بیش از ۱۰ سال انجام شد که در این میان ، ۹۷۴ زن مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شدند.

محققان دریافته اند که زنانی که گزارش استفاده از مولتی ویتامین در شروع مطالعه را داده اند ۱۹ درصد احتمال بیشتری نسبت به کاربران دیگر ابتلا به سرطان پستان دارندالبته عواملی دیگر نظیر سن ، سابقه خانوادگی سرطان پستان ، وزن ، مصرف میوه و سبزیجات ، و ورزش ، مصرف سیگار و عادات نوشیدن مشروبات الکلی هم در این میان کم اثر نبوده است.

در ایالات متحده ، به عنوان مثال ، تخمین زده شده است که نیمی از بزرگسالان به طور مداوم از یک مکمل غذایی واغلب ازمولتی ویتامین استفاده میکنند. و مطالعات نشان می دهد که یکی از انگیزه های اولیه استفاده از مکملها اعتقاد به این است که مکمل های آنها را از بیماری های مزمن محافظت می کند.

اما مطالعه اخیربر روی بیش از ۱۶۰،۰۰۰ زنان مسن درایالات متحده در بیش از هشت سال نشان داده است که ، کسانی که مصرف مولتی ویتامین نداشته اند احتمال کمتری نسبت به افراد دیگر به بیماری قلبی یا انواع سرطان دارند.

بنابراین بهترین روش برای دربافت ویتامین ها و مواد معدنی این است که از طریق یک رژیم غذایی مناسب و متعادل مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

محققان در يك پژوهش جديد ادعا كرده‌اند؛ زناني كه به طور دائم از قرص‌هاي مولتي ويتامين استفاده مي‌كنند، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان سينه قرار دارند.

در يك پژوهش سوئدي كه روي بيش از ۳۵ هزار زن در گروه‌هاي سني ۴۹ تا ۸۳ و طي يك دوره مطالعه ۱۰ ساله انجام گرفته است، معلوم شد: زناني كه به طور منظم از مكمل‌هاي ويتامين استفاده مي‌كنند، ۱۹ درصد بيشتر به تومورهاي سرطاني سينه مبتلا مي‌شوند.

به گفته محققان ، مكمل‌ها با افزايش تراكم بافت سينه ممكن است، فاكتوري براي رشد تومور باشند و اين افزايش تراكم بافتي در واقع يك فاكتور خطرزا و شناخته شده ابتلا به سرطان است. البته محققان تاكيد كردند؛ اين يافته نمي‌تواند ثابت كند كه قرص‌هاي ويتامين دليل افزايش موارد ابتلا به سرطان هستند؛ چرا كه مهمترين عامل در افزايش خطر ابتلا به سرطان داشتن يك الگوي زندگي ناسالم است.

هر چند نتايج اين تحقيق نگران كننده است، اما محققان خواستار مطالعات عميق‌تر و دقيق‌تر روي اين يافته شده‌اند تا به درستي معلوم شود كه آيا مصرف مولتي ويتامين‌ها بي‌خطر يا خطرناك است.

3 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.