536

عادات غذایی نامناسب و شیوع سرطانهای گوارشی

|
0 دیدگاه

عادات نامناسب غذايي مردم به ويژه در دو دهه اخير باعث گسترش سرطانهاي گوارشي در جامعه شده است.

متأسفانه ديگر توجه به مدل هاي غذايي سالم در سبد غذايي مردم جايگاهي ندارد. با سير چنين روندي ترس آن مي رود كه در آينده اي نزديك بيماري هاي ناشي از تغذيه نامناسب در كشور شيوع يابد و سرطانهاي دستگاه گوارش از مهمترين آنها مي باشد.

بايد تحقيقات در جهت پيشگيري و درمان سرطانهاي دستگاههاي گوارشي گسترش يابد و راهكارهاي جديد و جهاني براي پيشگيري و درمان سرطانهاي دستگاه گوارش مطرح و اجرا شود.

طبق بررسي ها ميكروب زخم معده و مستعد كننده سرطان معده “هليكوباكترپيلوري” در معده حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم ايران وجود دارد. اين ميكروب زمينه ابتلاء به سرطانهاي دستگاه گوارش را در بدن مهيا مي كند.

مصرف غذاهاي حاضري، سرخ شده، كنسرو شده و داراي مواد نگه دارنده شيميايي مثل نيترات ها و نيتريت ها باعث افزايش احتمال ابتلاء به سرطان دستگاه گوارش مي شود.

همچنين ميكروب هليكوباكترپيلوري به دليل عدم رعايت بهداشت و تغذيه نامناسب بوجود مي آيد و اين ميكروب در دستگاه گوارش كشـورهاي صنعتي و پيشـرفته حدود ۳۰% است. الـبته از هـر ۳۰۰ نفـري كه به اين ميكروب مبتلا هسـتند تنهـا يك نفر در معـرض تهديد سرطان هاي دستگاه گوارش قرار مي گيرد. اين بيماري در مناطق مختلف كشور شيوع مختلفي دارد و عوامل محيطي در آن تأثير دارد.

با توجه به آداب غذايي هر منطقه از مردم ايران در قسمت شمال شرق كشور شيوع سرطان مري، در بخش شمال غربي سرطان معده و در جنوب كشور سرطان روده بزرگ رواج دارد.

پژوهش‌هاي جديد حاكي از آن است كه احتمال ابتلا به سرطان خون در افراد گياهخوار، ۴۵ درصد كمتر از ديگران است.

رژيم بدون گوشت، خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد.

بررسي‌هاي انجام گرفته روي ۶۱ هزار نفر، طي ۱۲ سال بيانگر آن است كه افراد گياهخوار ۱۲ درصد كمتر از افرادي كه گوشت مصرف مي‌كنند در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.

طبق اين پژوهش ، احتمال ابتلا به سرطان خون در افراد گياهخوار به ۴۵ درصد يعني تقريبا نصف كاهش مي‌يابد.

نتايج اين پژوهش‌ها حاكي از آن است، افرادي كه در رژيم غذايي خود از ماهي استفاده كرده و گوشت قرمز مصرف نمي‌كنند، به ميزان چشم‌گيري كمتر در معرض ابتلا به انواع سرطان هست.

2 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.