423

آقایان گردو بخورند

|
0 دیدگاه

محققان  طی مطالعات اخیر خود دریافته‌اند كه مصرف گردو هم سرعت پیشرفت سرطان پروستات را در موشها كند می‌كند و هم تاثیرات مفیدی روی ژن‌های چندگانه مرتبط با كنترل رشد و متابولیسم تومور دارد.

یافته‌های حاصل از این تحقیق شواهد علمی بیشتری ارائه می‌كند مبنی بر اینكه گردو اگرچه سرشار از چربی است اما برای سلامتی مفید است.

این پژوهش نشان می‌دهد كه وقتی موش‌های مبتلا به تومورهای سرطانی پروستات مقادیری گردو مصرف می‌كنند كه مصرف آن برای مردها نیز به آسانی و بدون مشكل امكانپذیر است، رشد تومور در آنها كنترل می‌شود.

این یافته مرا بسیار امیدوار كرد چون نتیجه مصرف گردو در بیماران می‌تواند مفید و سودمند باشد.

آمارها نشان می‌دهد كه در آمریكا از هر ۶ مرد یك نفر به سرطان پروستات مبتلا می‌شود.

این سرطان از جمله بیماریهایی است كه فاكتورهای محیطی بویژه رژیم غذایی نقش مهمی در بروز آن تولید می‌كنند. چندین مطالعه بالینی نشان داده است كه خوردن گردو به دلیل اینكه سرشار از امگا-۳، چربی‌های چند شاخه‌ای اشباع نشده، آنتی اكسیدانها و سایر مواد شیمیایی گیاهی است، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را كاهش می‌دهد. اما در این تحقیق برای اولین بار تاثیر مصرف این مغز گیاهی خوراكی در مقابله با سرطانپروستات مشخص شد.

به موشهایی كه با تغییرات و دستكاری‌های ژنتیكی به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند، مغز گردو خوراندند. پس از ۱۸ هفته متوجه شدند مصرف مقداری گردو معادل مصرف روزانه یك انسان یعنی ۴/۲ اونس در موشها باعث شد به میزان قابل توجهی از اندازه و سرعت رشد تومورهای سرطانی در آنها كاسته شود در حالی كه در گروه مقایسه موشهایی كه به همین مقدار از چربی دیگر به جز چربی گردو استفاده كرده بودند،‌ این مزایا در آنها مشاهده نشده بود.

محققان دریافتند: در موشهایی كه گردو مصرف كرده بودند نه تنها رشد سرطان پروستات ۳۰ تا ۴۰ درصد كاهش پیدا كرد بلكه مقدار نوعی پروتئین خاص در خون آنها كمتر شد. این پروتئین یك فاكتور رشد شبه انسولینی است كه ارتباط بسیار قوی با بروز سرطان پروستات دارد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.