515

راهكارهایی ساده و مهم درپيشگيري از سرطان

|
0 دیدگاه

با ورزش، ترك سيگار و مصرف غلات از سرطان دوري كنيد.

سرطان به معني رشد، تکثير و گاهي انتشار غير طبيعي سلول‌هاي بدن است كه اين روند تعادل بدن را برهم مي‌زند و پيامدهاي غيرقابل جبراني به دنبال دارد.
اغلب سلول‌هاي طبيعي بدن در پاسخ به تحريکاتي که از داخل و خارج بدن به آنها وارد مي‌شود، رشد و توليد مثل مي‌کنند و در نهايت مي‌ميرند. اگر اين فرآيند در مسير تعادل و صحيح خود اتفاق بيفتد، بدن سالم مي‌ماند و عملکرد طبيعي خود را حفظ مي‌کند اما مشكل از زماني آغاز مي‌شود که يک سلول طبيعي دچار جهش ژني و يا تغيير شده و به سلول سرطاني تبديل مي‌شود.

متخصصان به چند راهكار موثر براي پيشگيري از بروز چنين فرايندهاي غيرطبيعي در سلول‌هاي بدن و در نتيجه پيشگيري از سرطان اشاره كرده‌اند

* قبل از اقدامي سيگار را ترک کنيد. کشيدن سيگار نه تنها مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ريه را افزايش دهد، بلکه سبب ابتلا به سرطان دهان، کليه و پانکراس (لوزالمعده) نيز مي‌شود.
اگر آماده نيستيد که سيگار را براي هميشه ترک کنيد، حداقل ميزان مصرف خود را کاهش دهيد تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها کاهش يابد.
* مصرف غلات را افزايش دهيد. مصرف مقادير بيشتري از غلات‌ سبوس‌دار در طول روز مي‌تواند تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان پانکراس و ۵۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهد.

بررسي‌ها همچنين حاکي از آن است که فيبر موجود در غلات مي‌تواند از شما در برابر ابتلا به سرطان روده و راست روده محافظت کند.
* وزن خود را تا حد امكان پايين بياوريد. نتايج مطالعات نشان داده كه بين اضافه وزن و ابتلا به شش نوع سرطان متفاوت ازجمله سرطان سينه و روده رابطه نزديکي وجود دارد. به علاوه افراد چاق پس از ابتلا به سرطان، کمتر از سايرين به درمان‌ مثبت جواب مي‌دهند.

* ورزش کنيد. ورزش کردن نه تنها به کنترل وزن، بلکه به پيشگيري از ابتلا به انواع سرطان‌ها هم کمک مي‌کند.
* مصرف آنتي‌اکسيدان‌ها را افزايش دهيد. مصرف ميوه و سبزيجات نه تنها به کنترل وزن کمک مي‌کند، بلکه به دليل داشتن تركيبات مفيدي مثل آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند از ابتلاي فرد به سرطان پيشگيري کنند.
* اگر مي توانيد سير بخوريد . اگرچه مصرف سير و پياز باعث ايجاد بوي بد دهان مي‌شود، اما نتايج مطالعات نشان مي‌دهد كه اين خانواده از سبزيجات مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان و کليه‌ را کاهش دهد.
* از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنيد .
و بالاخره اين كه تخم‌مرغ و ويتامين دي مصرف كنيد. بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه مصرف تخم‌مرغ مي‌تواند از ابتلا به سرطان سينه پيشگيري کند و ويتامين دي نيز احتمال ابتلا به سرطان سينه و روده را کاهش مي‌دهد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.