188

کیست ها چه زمانی سرطان زا می شوند

|
0 دیدگاه

نیمی از زنان در مقطعی از زندگی خود درد پستان را تجربه می‌کنند به گونه‌ای كه از هر دو زن در جهان یك نفر در طول عمر خود درد را در این بخش از بدن خود حس می‌كند.

بیماریهای پستان طیف گسترده‌ای از علایم و بیماری‌ها از درد ساده تا سرطان پستان را در برمی گیرد كه در زنان شایع است.

سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در بین زنان است. مهمترین نكته در درمان بیماران، تشخیص موارد معدود سرطان پستان در میان انواع زیاد بیماری‌های خوش خیم پستان بدون نیاز به انجام اعمال جراحی غیرضروری است.

تمام افرادی که برای بررسی وضعیت سلامت پستان‌های خود و یا انجام اعمال زیبایی پستان به پزشك مراجعه می‌کنند باید از نظر احتمال ابتلا به سرطان بررسی شوند. در صورت شک به ابتلا فرد به این بیماری، لازم است تلاش شود تا با حداقل تهاجم به بیمار،سرطان اثبات و میزان پیشرفت بیماری تشخیص داده و بیماری در اسرع وقت درمان شود.

بیشتر این دردهای پستان، دوره‌ای است و پیش از قاعدگی آغاز و با نزدیك شدن به روز شروع عادت ماهیانه تشدید می‌شود. درد با شروع قاعدگی و کاهش سطح هورمون‌ها کاهش می‌یابد. هر چه اندازه پستان‌ها بزرگتر باشد ممکن است میزان درد بیشتر شود.
بیشتر افرادی كه دچار این مشكل هستند برای اطمینان از مبتلا نبودن به سرطان به پزشك مراجعه می‌كنند. در صورت منفی بودن معاینات و بررسی‌های اولیه و اطمینان از مبتلا نبودن بیمار به سرطان، این افراد قادر به تحمل درد هستند و به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند ولی گاهی اوقات آن قدر درد بیمار شدید است كه پزشك مجبور به تجویز دارو برای او می‌شود.

متاسفانه علیرغم شیوع زیاد درد پستان ناشی از این التهاب در اکثریت مواقع این بیماری دیر تشخیص داده یا اصلا تشخیص داده نمی‌شود.

این نوع درد معمولا با فعالیت بدنی که باعث انقباض عضله پستانی می شود شدت می‌یابد. گاهی اوقات فرد احساس سوزش در نوك پستانهای خود می‌كند. این درد معمولا به دست یا پشت بدن سرایت می‌كند و معمولا موقتی است. این بیماری درمان قطعی ندارد و خود به خود بهبود می‌یابد اما داروهای ضد التهاب در صورت شدت یافتن درد برای بیمار تجویز می‌شود.

وجود توده یافته شایعی در پستان است. توده‌ها به دو دسته جامد و مایع تقسیم می‌شوند. توده با محتویات مایع، کیست نامیده می‌شوند. كیست‌های ساده نیاز به پیگیری ندارند و در صورت بزرگ و دردناك شدن می‌توان آب آنها را تخلیه کرد و نیازی به جراحی ندارند اما اگر جدار کیست مشکوک یا دارای توده جامد باشد از ابتدا برای رد سرطان نیاز به بررسی و نمونه برداری است.
حفظ آرامش بیمار در بیماریهای پستان بسیار مهم است. کیست‌های ساده هرگز به سرطان تبدیل نمی‌شوند. بنابراین نباید بیمار را ملزم به پیگیری كیست‌های ساده كرد چون این كار از نظر اقتصاد درمان نیز قابل توجیه نیست.

تقریبا تمام سرطانهای پستان با تشكیل توده‌های جامد در پستان همراه هستند، بیشتر توده‌های جامد، خوش خیم هستند البته در صورت وجود توده جامد در پستان باید وضعیت آن را به لحاظ سرطانی بودن مشخص کرد. سرطان پستان در سن زیر۳۰ سال شایع نیست و توده‌های جامد بیماران زیر ۳۰ سال، معمولا بی‌خطر هستند. بر حسب نظر جراح و اندازه ضایعه، علامت دار بودن یا نبودن توده باید درباره آن تصمیم گیری کرد.

همواره باید سرطان را در زنان بالای۳۰ سال که با مشکلی در پستان مراجعه می‌کنند، در نظر داشت هرچند كه بیشتر توده‌ها ماهیت خوش خیم دارند. در کشورهای غربی بیشتر موارد سرطان در زنان بالای۵۰ سال دیده می شود اما در کشور ما آمارهای پراکنده موجود نشان می‌دهند که بیشتر موارد سرطان در زنان زیر ۵۰ سال است.
بسیاری از بیماران ما زنان ۳۵ تا ۵۰ ساله هستند كه پایین بودن سن ابتلا به این بیماری به احتمال زیاد از جوان بودن جمعیت ایران نشات می‌گیرد. به هرحال باید در بررسی علایم زنان بالای ۳۰ سال همواره به سرطان پستان فکر کنیم و با اقدامات تشخیصی لازم و در صورت امکان بدون انجام جراحی از مبتلا نبودن آنان به این بیماری اطمینان حاصل کنیم.

پیش از این در صورت مراجعه بیمار با توده در پستان، جراح از توده او در اتاق عمل یا با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی نمونه برداری می‌كرد اما این روش در چند دهه اخیر در دنیا تغییر كرده است و طبق استانداردهای بین المللی از بیماران دارای توده جامد در پستان با استفاده از سوزن كلفت نمونه برداری می‌شود.

این سوزن، یك استوانه از بافت را خارج می‌كند و پاتولوژیست سلولهای آن را زیر میكروسكوپ بررسی می‌کند تا جراح بتواند درباره توده تصمیم گیری ‌كند. در صورت خوش‌خیم بودن توده، جراحی لازم نیست اما توده‌های بدخیم نیاز به جراحی دارند.

برخی توده‌ها بدخیم نیستند اما تغییراتی در سلولهای آنها دیده می‌شود كه ممکن است در صورت خارج نشدن از پستان در آینده به سرطان تبدیل شوند. این توده‌ها هم نیاز به جراحی دارند.

با استفاده از نمونه‌برداری با سوزن کلفت و اطمینان از ماهیت خوش‌خیم یک ضایعه در حدود دو سوم موارد، جراحی حذف می شود بنابراین هنگامی كه توده، خطری را برای بیمار ایجاد نمی‌كند، بیمار مجبور به تحمل جراحی و بیهوشی نمی‌شود و جای برش در بدن او باقی نمی‌ماند.

از سوی دیگر زمانی كه با استفاده از این روش و بدون انجام جراحی، سرطانی بودن ضایعه اثبات می‌شود و بیمار و خانواده‌اش فرصت كافی برای تحقیق درباره بیماری و مشاوره با پزشكان دیگر را پیدا می‌كنند و می‌توانند در انتخاب تیم درمان، بیمارستان و نوع جراحی متناسب با شرایط خود تصمیم گیری نمایند.

این مورد به عنوان اصل اساسی در رعایت حقوق بیمار به شمار می‌رود. در منشور حقوق بیماران نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران نیز بر آن تاکید شده است و امیدواریم در آینده در سرتاسر کشور رعایت شود.
بر اساس آمارهای موجود دو سوم مبتلایان به سرطان پستان در ایران زنان زیر۵۰ سال هستند. این در حالیست كه بیشتر موارد ابتلا به این بیماری در كشورهای غربی بالای ۵۰ سال است البته نمی‌توان درباره علت این تفاوت به طور دقیق اظهار نظر كرد. با این حال در ایران قله منحنی سنی حدود ۲۸ سال است.

مهمترین نکته در کنترل سرطان پستان، آگاهی زنان از علایم سرطان پستان است. وجود توده یا زخم در پستان و زیر بغل، توکشیدگی نوک پستان یا پوست پستان، ترشح خود بخود یکطرفه از یک مجرا و تورم و قرمزی و حالت پوست پرتقالی، علایم اصلی سرطان هستند.

پوسته پوسته شدن یا زخم در نوک پستان یكی دیگر از علایم سرطان پستان می باشد .

این علایم در بیشترمواقع با ضایعه پوستی اشتباه می‌شود. زنان با مشاهده و لمس پستان‌های خود به طور ماهیانه باید مراقب این علایم باشند و به محض مشاهده آن در هر سنی به پزشک متخصص پستان مراجعه كنند. متخصصان جراحی عمومی در ایران مسوول بررسی مشکلات پستان هستند اما برخی گمان می‌كنند که در صورت مشاهده غده یا توده در پستان باید به متخصص غدد مراجعه كنند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.