424

۴ استان روی نوار سرطان

|
0 دیدگاه

کمربند سرطان مري و دستگاه گوارش در ايران شامل استان هاي اردبيل ، گيلان ، مازندران و گلستان مي شود . علاوه بر اين ، ايران بر روي کمربند آرسنيک نيز قرار دارد.

استان گلستان يکي از استان هايي است که سرطان مري در آنجا بيشترين شيوع را در کشور دارد از اين رو تحقيقات زمين شناسي پزشکي در اين منطقه به عنوان پروژه اي مشترک ميان سازمان يونسکو و سازمان زمين شناسي تعريف و اجرايي شد.

نتايج اين تحقيقات نشان داد که ارتباطي ميان شيوع سرطان مري با ريسک فاکتورهايي مربوط به کاني شناسي محيطي و نوع کاني هاي تشکيل دهنده و شرايط و سيستم تبلوري کاني ها وجود دارد به گونه اي که اين کاني ها مي توانند اثرات مخربي بر دستگاه گوارش و کبد داشته باشند و در طي نسل ها باعث بروز مشکلات عديده اي در سيستم دستگاه گوارش و موجب بيماري شوند از اين رو به عنوان يکي از عوامل موثر در بروز سرطان مورد شناسايي قرار گرفت.

بررسي افزايش و کاهش برخي عناصر و ترکيبات شيميايي نيز مي تواند در بروز و يا عدم بروز برخي بيماري ها با منشاء محيطي نقش موثري داشته باشد.

از آنجا که سازمان زمين شناسي ايران از سوي انجمن بين المللي زمين شناسي پزشکي به عنوان نماينده بخش تحقيقات خاورميانه معرفي شده است از اين رو يکي از اقداماتي که در اين راستا انجام داد تهيه و تدوين اولين اطلسهاي زمين دامپزشکي و زمين شناسي پزشکي کشور با همکاري سازمان دامپزشکي و معاونت سلامت وزارت بهداشت بوده است.

اين اطلس به عنوان اولين اطلس زمين شناسي پزشکي در دنيا از سوي انجمن بين المللي زمين شناسي پزشکي به کشورهاي فعال در اين حوزه ارسال شده است.

کمربندهاي پرخطر ايران

کمربندهاي فلز زايي در ايران وجود دارد که بخشي از کمربند متالوژني خاورميانه است ،  بر اين اساس در برخي از مناطق توزيع عناصر سمي چون سرب، روي، ارسنيک، جيوه، طلا، نقره و کادميوم از فراواني بيشتري برخوردار است.

اين عناصر به طور طبيعي در آب، خاک، گياه و چرخه و سيکل طبيعي حيات وارد مي شود و در صورتي که اين مناطق، مناطق مسکوني باشند تاثير مستقيمي بر سلامت سکنه دارد به گونه اي که برخي بيماري ها را به دنبال خواهد داشت لذا ايجاد نگاه مشترک ميان زمين شناسان و پزشکان اين امکان را به جامعه خواهد داد که با نگاهي کامل و دقيق تر به مسئله سلامت پرداخته شود.

اين کمربند استان هاي اردبيل، گيلان، مازندران و گلستان را شامل مي شود که از طرف شرق و شمال شرقي و غرب و شمال غربي ايران کشورهاي ديگر را نيز شامل مي شود. از اين رو در فاز اول تحقيقات، مطالعات زمين شناسي پزشکي معطوف به سرطان مري و دستگاه گوارش در کشور خواهد شد.

بيماري هاي متابوليکي مانند گواتر ، فلورسيس (ضايعات ميناي دندان) و بيماري هاي ناشي از کمبود مواد مغذي، کمبود آهن و «روي» را از ديگر بيماري هاي شايع در کشور میباشد و  علاوه بر اين کمربند ارسنيک از ديگر کمربندهاي مهم کشور است که عاملي براي ايجاد بيماريهاي پوستي و برخي سرطان ها است .

اين کمربند از شمال تا غرب کشور را در برمي گيرد که شناسايي دقيق اين مناطق نياز به همکاري ارگان هاي مربوط دارد.

ژئوميکروبيولوژي  از ديگر مسائل مهم در حوزه زمين شناسي پزشکي  میباشد .

آغاز مطالعات زمين پزشکي در مناطق نفت خيز

از آنجايي که مطالعات ژئو شيمي مناطق نفت خيز در حوزه سياست هاي وزارت نفت بوده تاکنون مطالعات زمين شناسي پزشکي در اين مناطق صورت نگرفته است.

بر اساس طرح سراسري همسان سازي داده هاي ژئو شيمي کشور، مطالعات زمين شناسي پزشکي ۶ استان را در دستور کار قرار داديم که يکي از اين استانها، استان خوزستان است. در فاز اول اين مطالعات ، تحقيقاتي را در زمينه جمع آوري اطلاعات کلي ژئوشيمي زمين شناسي پزشکي در منطقه انجام شد که در صورت دريافت اطلاعات از سوي وزارت نفت ، امکان تحقيقات زمين شناسي پزشکي نيز دراين زمينه فراهم خواهد شد و در غير اين صورت فعلا امکان پذير نخواهد بود.

در اين طرح اقدام به استخراج داده هاي ژئوشيمي ، آنومالي ها و ناهنجاري هاي ژئوشيمي کل کشور خواهد شد و سعي بر اين است که اين داده ها در بعد يکصد هزارم ديده شود هر کدام از اين برگه ها وضعيت هر منطقه را از نظر شيوع بيماري ها نيز نشان خواهد داد.

وجود پتانسيل معدني در يک منطقه احتمال شيوع برخي بيماري هاي ژنتيکي را موجب مي شود که با تدوين اطلس هاي زمين شناسي پزشکي مي توان ريسک فاکتورهاي بيماري زا و نوع بيماري ها را شناسايي کرد.

با توجه به اهميت داده هاي زمين شناسي پزشکي در توسعه شهري ، اين اطلاعات به مسئولان مربوط چون معاونت سلامت وزارت بهداشت و مراکز تحقيقات پزشکي ارسال خواهد شد.

اطلاعات و آمار مناطق مهم با شيوع برخي از بيماري ها (بروز بالا يا Hot point) در اختيار مراکز تحقيقاتي و وزارت بهداشت است که در صورتي که اين مراکز اطلاعات خود را به اين سازمان ارائه دهند ما مي توانيم بر اساس اين اطلاعات، مطالعات و تحقيقات زمين پزشکي مفصل و کاربردي تري اجرايي کنيم.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.