508

عارضه عفونت گوش و کم شدن آی کیو اطفال

|
0 دیدگاه
آیا می دانستید عدم توجه و رسیدگی به عارضه عفونت گوش در اطفال می تواند موجب کم شدن هوش و حافظه و آی کیو آنان شود.

دکتر حسن آب‌شیرینی اظهار کرد: در کودکانی که عفونت بیش از ۱۲۰ روز در گوش آنها بوده و درمان نشده است، نه تنها آغاز تکلم به تاخیر می‌افتد بلکه عفونت گوش در سطح بهره هوشی این کودکان نیز اثر گذاشته و موجب کاهش آن خواهد شد.

عفونت گوش میانی در برخی فصول سال و خصوصا زمستان شیوع بیشتری دارد و معمولا بیماری‌های ویروسی، پیش‌درآمد این بیماری هستند.

هر چند این بیماری در کودکان زیر شش سال بیشتر مشاهده شده، ولی شیوع بیشتر آن در کودکان شش ماه تا یک سالگی است.

آب‌شیرینی با اشاره به عوامل ایجاد عفونت گوش میانی در کودکان گفت: عوامل متعدد و متنوعی در بروز عفونت گوش میانی کودکان موثر هستند که از جمله آنها می‌توان به حساسیت، لوزه سوم، تغذیه با شیر خشک و سیگار اشاره کرد.

همان‌طور که اشاره شد یکی از عوامل ایجاد عفونت گوش میانی وجود حساسیت و آلرژی در افراد است و کسانی که آلرژی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش میانی هستند.

بزرگی و وجود لوزه سوم یکی دیگر از جمله عوامل بروز عفونت گوش میانی در کودکان است و به دلیل نزدیکی لوزه سوم و گوش کودک، عفونت‌هایی که در لوزه سوم اتفاق می‌افتد می‌تواند به عفونت گوش میانی منجر شود.

تاثیر تغذیه از شیر مادر در کاهش ابتلای کودکان به این عارضه: اثبات شده است کودکانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند به دلیل پادتن‌هایی که در شیر مادر وجود دارد، نسبت به کودکانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند به وفور کمتر دچار عفونت در گوش میانی خود می‌شوند.

دیگر این‌که حالت کودک در هنگام شیر خوردن از مادر به گونه‌ای است که شیر کمتر به حلق کودک بازمی‌گردد، اما در هنگام تغذیه با شیر خشک حالت قرار گرفتن کودک به گونه‌ای است که شیر به حلق نوزاد بازمی‌گردد و این امر موجب حرکت قطرات شیر به سمت گوش می‌شود و احتمال بروز عفونت را بالا می‌برد.

تاثیر سیگار کشیدن والدین در ابتلای کودکان به این بیماری : سیگار هم در بروز عفونت گوش میانی در کودکان بسیار موثر است و در خانواده‌هایی که پدر، مادر یا هر دو سیگاری هستند و کودک در معرض مستقیم دود سیگار قرار دارد، مشاهده شده که کودکان بیشتر به عفونت گوش میانی دچار شده‌اند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.