580

اگر می خواهید ایدز نگیرید بخوانید

|
0 دیدگاه

بهترین کار استفاده از لوازم شخصی خودمان است.

قدم اول : عامل ویروس ایدز چیست؟ و چه عملکردی دارد

ویروس عامل بیماری اچ.آی وی است که به محض ورود به اورگانیسم بدن این ویروس به گلبولهای سفید که نقش دفاعی بدن را بازی ميکنند و ما را در برابر بيماری ها حفاظت ميکنند , حمله می کنند و بسیار سریع شروع به زیاد شدن می کنند و کم کم تمامی نیرو و استقامت بدن را از بین می برند به طوری که بیمار شاید تنها از یک بیماری ساده مانند سرما خوردگی بمیرد بنابرین خود ویروس به تنهایی موجب مرگ بیمار نمی شود بلکه با ناتوان کردن سیستم دفاعی فرد آلوده موحب مرگ می شود

ولی باید این را خاطر نشان کنیم که این ویروس بسیار ضعیف بوده و تنها در شرایط خاصی قادر به حیات است ولی وای به زمانی که ویروس وارد بدن انسان شود آن موقع تبدیل به هیولایی غیر قابل مهار خواهد شد که میزبان خود را طي مدتي (بستگی به پیشرفت بیماری و مصرف داروهای بیشگیری کننده از زیاد شدن ویروس دارد) از پای در خواهد آورد .

قدم دوم: تحولات عفونتی توسط ویروس

پس از آلوده شدن فرد توسط ويروس ایدز مي تواند سالها بدون علايم بيماری سپری شود و در طول اين مدت بيماری بروز نکند اما بعد از اينکه متوجه شديم آلوده به ويروس هستيم بسيار مهم و با اهميت است که توسط يک متخصص و يا يک پزشك تحت نظر قرار بگيريم و از داروهای بخصوصی استفاده کنيم .

در واقع ما امروزه درمان نهايی ايدز را نمی دانيم دارو ها تنها پيشرفت بيماری را بسيار کند مي کنند و با قطع کردن دارو بيماری خودش را دوباره نشان خواهد داد و شروع به پیشروی سریع و حمله خواهد کرد

بعد از اينکه ما به اين بيماری مبتلا شديم ! در صورتي رعايت اصول پيشگيري را انجام ندهيم مي توانيم ويروس را به ديگران منتقل كنيم .! انتقال مي تواند همان موقعيت را برای فرد ديگری ايجاد کند حتی اگر شخص بيمار نشانه ای از بيماری نداشته باشد .

قدم سوم

راههای انتقال بیماری ويروس ايدز ميتواند در مدت يک رابطه حنسی بدون محافظت (ابزار های کنترل مانند کاندوم )و يا از طريق خون يک شخص آلوده منتقل شود.

یک مرد آلوده به ویروس می تواند بیماری را به زن منتقل کند . یک زن آلوده به ویروس می تواند بیماری را به یک مرد منتقل کندیک مرد آلوده به ویروس می تواند بیماری را به یک مرد منتقل کند.

وسیله ای است برای اتنقال خون آلوده بر جای مانده در سرنگ یا سوزن به شخص دیگر و ما در صورت استفاده از یان سرنگ آلوده به ویروس می شویم .حتی تمام ابزارهای برنده(چاقو تیغ …..) که موحب جراحت و تماس با خون آلوده می شود وسیله ای هستند برای انتقال بیماری به افراد دیگر !

ویروس میتواند از طریق مادر الوده به فرزند منتقل شود در دوران حاملهگی ویا شیر دادن نوزاد یا زایمان

بنابرین راههای انتهال محدود و قابل کنترل است

۱) آيا در يک محيط کاری با شخص الوده به ایدز احتمال سرايت وحود دارد 

در يک محيط کاری مانند اداره و يا در بخشهای مختلف اجتماع کارهای روزانه ای همچون دست دادن يا روبوسی کردن و يا در آغوش گرفتن و يا از نزدیک حرف زدن …….. موحب انتقال نمی شود بنابرين رفتار ما با شخص آلوده بايد همحون يک فرد سالم باشد

۲) ایا استخر رفتن با شخص الوده به ایدز خطری برای سایرین ندارد

ویروس در بدن شخص آلوده با رابطه جنسی و یا انتقال مادر به جنین و نوزاد و یا انتقال از سرنگ آلوده و فراورده های خونی و یا تماس با خون فرد آلوده با داشتن زخم در بدن خود که خون فرد آلوده به روی زخم ما بریزد و یا استفاده از تیغ و وسایل آرایشی دارای نوک تیز و برنده قابل انتال است . پس نگرانی نداشته باشید و راحت با دوستتان به استخر بروید

۳)آیا همسر شخص آلوده به ایدز با خوابیدن در یک مکان و در یک محیط مشترک در خطر این بیماری نیست

همسر ان فرد آلوده به ایدز تنها باید در مسایل حنسی و موارد گفته شده در بالا دقت مضاعفی انحام دهتد چرا که این خطر بیشتر آنها را تحدید می کند با استفاده از کاندوم این ریسک بسیار کاهش می یابد و در سایر موارد خطری وحود ندارد تنها استفاده از کاندوم نباید فراموش شود حتی برای یک بار !!

۳)آیا حشرات مانند پشه این بیماری را منتقل می کند 

خوشبختانه حشره به خاطر مکیدن هیچگاه خون را به بدن فرد دیگر وارد نمی کند تنها خون را می مکد تاكنون موردي از انتقال بيماري بوسيله پشه گزارش نشده است.

۴) آیا در سلمانی ها و آرایشگاه ها احتمال انتقال ایدز از فرد آلوده به شخص سالم وجود دارد

متاسفانه خطر انتقال ویروس ایدز در این مکانها در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی بسیار زیاد است به همین خاطرلازم است هر فرد برای خود لوازم شخصی جهت آرایش مو داشته باشد داشته باشد و در هر مراجعه با خود به آرایشگاه ببرد .و اگر در آرایشگاهی متوحه شدید که آرایشگر وسایلی مانند تیغ یا شانه یا قیحی را استریل نمی کند انجام این اعمال بهداشتی را به او آموزش بدهید .

و اگر دیدید آن فرد بدون احساس مسیولیت به کارش به شکل گذشته ادامه می دهد در اولین فرصت مرکز بهداشت را در حریان این امر قرار دهید ولی به خاطر بسبارید به آرایشگاهی بروید که اطمینان کافی به رعایت نکات بهداشتی را انحام می دهد .

۵) در صورت جراحت یک شخص آلوده حه باید انحام دهیم

در قدم اول فراموش نکنید که او هم انسان است و به کمک شما احتیاج دارد پس باید به او کمک کنید جراحت او برای شما مشکلی نخواهد داشت در صورت داشتن زخم و یا جراحتی در دست یا بدن خود شما بهتر است از دستکش استفاده کنید و بعد با خیال راحت به پانسمان و برطرف کردن زخم او بپردازید

۶) آیا بیماری از طریق راههایی همچون روبوسی . دست دادن . عطسه کردن . صحبت کردن از نزدیک . و یا از طریق تلفن عمومی قابل انتقال است

خیر . در رفتار های عادی و روز مره خطری وجود ندارد

۷) آیا استخر . دستشویی های عمومی و یا استفاده از حمام شخص آلوده موحب انتقال بیماری می شود؟

خیر تنها از طریق انتقال خون و سایر موارد قابل انتقال است

۸) آیا این بیماری از طریق یک ظرف غذای مشترک و یا یک فنجان مشترک و یا وسایل شخصی قابل انتقال است؟

ظرف مشترک و فنحان مشترک خیر ولی وسایل مشترک مانند مسواک و برس احتمال انتفال بیماری وجود دارد چرا که گاهی به علت بیماری در دهان احتمال خونریزی وحود دارد و یا به علت نوک تیز برس و یا شانه ممکن است موجب جراحت پوست شده و مقدار کمی خون بیاید و همین مقدار اندک برای انتقال بیماری کافی خواهد بود .

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.