170

تب مالاريایی

|
0 دیدگاه

بيماري مالاريا مهم‌ترين بيماري انگلي بشر است كه حدود ۳ ميليارد نفر از جمعيت جهان را تهديد مي‌كند.

اين بيماري در كشورهاي غربي ريشه‌كن شده، ولي در بيش از ۱۰۰ كشور گرمسيري جهان شيوع دارد كه كشور ما نيز در زمره آنهاست. در قرن حاضر موضوع مهم در مورد اين بيماري مقاوم شدن انگل بيماري‌زا به داروهاي ضدانگل قديمي و مقاوم شدن پشه آنوفل به حشره‌كش‌هاست.

شروع بيماري مالاريا با گزش پشه آنوفل است.

پشه آنوفل ماده شب‌ها خونخواري مي‌كند و حين خونخواري از بزاق خود، انگل‌هاي مالاريا را به داخل خون انسان تزريق مي‌نمايد.

اين انگل‌ها وارد سلول‌هاي كبد مي‌شوند و شروع به تكثير سريع مي‌كنند، به طوري كه از هر يك انگل وارد شده حدود ۱۰ هزار انگل توليد مي‌شود سپس اين انگل‌ها سلول‌هاي كبدي را پاره مي‌كنند و وارد خون مي‌شوند تا به گلبول‌هاي سرخ حمله‌ور شده و وارد آنها شوند و در آنجا تكثير كنند.

انگل مالاريا پس از ورود به گلبول قرمز از هموگلوبين استفاده و توليد مثل مي‌كند و پس از ۲ تا ۳ روز تمام هموگلوبين مصرف شده و گلبول قرمز پر از انگل مي‌شود. سپس انگل‌ها گلبول‌هاي قرمز را پاره مي‌كنند و به گلبول‌هاي ديگر وارد مي‌شوند. به اين ترتيب تعداد انگل‌ها در خون بيشتر و بيشتر مي‌شود.

زماني كه تعداد انگل مالاريا از حد خاصي بالاتر رود، بيمار دچار تب مي‌شود. شروع تب همزمان با پاره شدن گلبول‌هاست و پس ازآن كه ‌ انگل‌ها وارد گلبول‌هاي تازه مي‌شوند، تب قطع مي‌شود و اين سيكل هر ۲ يا ۳ روز تكرار مي‌شود؛ يعني بيمار ۲ روز تب ندارد و روز سوم تب مي‌كند.

به اين ترتيب ۲ مشكل اساسي در بيماري مالاريا وجود دارد؛ يكي ايجاد كم‌خوني شديد به دليل استفاده انگل از هموگلوبين خون و دومي تب‌هاي دوره‌اي است كه گاهي حرارت بدن تا بالاي ۴۰ درجه مي‌رسد و بدن بيمار را عملا از كار مي‌اندازد.

زندگي انگل مالاريا دو مرحله‌اي است. به اين ترتيب كه با گزش پشه آنوفل ماده انگل‌هاي مالاريا از انسان به روده پشه وارد و آنجا توليد مثل كرده وسپس تكثير و وارد غدد بزاقي پشه مي‌شوند و منتظر مي‌مانند تا در خونخواري‌هاي بعدي به افراد سالم منتقل شوند و دوره جديد زندگي را آغاز كنند.

دماي محيط، عامل مهمي در انتشار مالارياست زيرا در هواي گرم انگل‌هايي كه وارد بدن پشه آنوفل مي‌شوند، سريعا توليد مثل كرده و آماده سرايت به افراد سالم مي‌شوند اما در هواي خنك مدت زيادي توليد مثل انگل در بدن پشه به طول مي‌انجامد و در اين مدت طولاني بسياري از پشه‌ها كه عمر كوتاهي دارند، از بين مي‌روند و چرخه انتقال مالاريا قطع مي‌شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.