1672

جراحی تغییر صدا برای صدایی بهتر

|
0 دیدگاه

جراحی تغییر صدا به منظور کمک به افرادی است که تغییر جنسیت داده اند و افرادی که فکر می کنند با این جراحی صدا آنها به جنسیت آنها بیشتر خواهد آمد.

جراحی حنجره

پیشرفت ها در علم پزشکی با ظهور فن آوری مدرن تا حدود زیادی باعث ارتقای عملکرد جراحی ترمیم یا بهبود کیفیت صدا شده است. الگوهای صدا اکنون بسته به زیر و بمی صدای مطلوب از زن به مرد یا برعکس تغییر می کند. جراحی حنجره نتیجه مطلوب کاهش برجستگی سیبک گلو ، یک خصوصیت مردانه، را نیز بدست می آورد. تغییر شدت زیر و بمی صدا گام مهمی در تغییر جنسیت است و باعث می شود صدای فرد با جنسیت او همخوانی داشته باشد.

قبل از جراحی حنجره

در طول جلسه مشاوره، جراح در مورد سابقه بیماری از شما سوالاتی می پرسد و یک معاینه فیزیکی بصری از تارهای صوتی شما با استفاده از شیوه حنجره بینی انجام می دهد.

o تارهای صوتی و حنجره به طور کامل معاینه می شود تا شدت، ساختار و شکل صدا پیش از جراحی بررسی شود.
o هر نوع سرماخوردگی یا سرفه پیش از جراحی باید درمان شود
o شش ساعت قبل از جراحی بیمار نباید چیزی بخورد
o استعمال دخانیات و مصرف بعضی از داروها به استنای داروهایی که پزشک تجویز کرده است، باید متوقف شود.

نزدیک سازی غضروف حلقوی درقی (CTA)، شایع ترین عمل جراحی برای بالابردن تن صدا CTA نام دارد. به شکل زیر مراجعه کنید.

روش نزدیک سازی غضروف حلقوی درقی روشی است که مانند کارکرد یک جفت از عضلات صوتی شما، عضله حلقوق درقی عمل می کند. این جفت عضله به گروه های اصلی عضلاتی تعلق دارد که زیر و بمی صدا را افزایش می دهند. این عضلات به گروهی تعلق دارد که صدا را بسیار ریز می کند. در صورتی که آرام باشید، زیر و بمی صدا کمتر است.

ترمیم الگوی زیر و بمی کم صدا

بیمارانی که الگوی زیرو بمی صدای عمیقی دارند و می خواهند صدای زنانه ای داشته باشند ( شایع در تغییرجنسیت مرد به زن)جراحی تقریبا دو تا سه ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیردیک برش ۱٫۵ تا ۲ سانتی متری در راستای خطوط طبیعی پوست ایجاد می شود تا جای زخم چندان مشخص نباشد. بخیه ها یک هفته بعد باز می شوند.بیماران برای نظارت مستقیم به مدت دو شب در بیمارستان بستری می شوند.

ترمیم الگوی زیر و بمی بالای صدا

بیماران مرد یا کسانی که جنسیت خود را از زن به مرد تغییر داده اند و الگوی زیر و بمی صدای بالایی دارند و می خواهند صدای مردانه ای داشته باشندجراحی تقریبا دو تا سه ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیردیک برش ۲ تا ۳ سانتی متری در راستای خطوط طبیعی پوست ایجاد می شود تا جای زخم چندان مشخص نباشد. بخیه ها یک هفته بعد باز می شوند.بیماران برای نظارت مستقیم به مدت دو شب در بیمارستان بستری می شوند.

ترمیم زمختی صدا

بدکاری عضله یا عصب های تارهای صوتی باعث زمختی صدا می شود. تحت بیهوشی عمومی، یک حنجره بین وارد بدن بیمار می شود و کل عمل جراحی از طریق دهان انجام می شود

در این عمل جراحی هیچ جای زخم خارجی باقی نمی ماند.بیمار تنها یک شب در بیمارستان بستری می شود.

خطرات جراحی

همانند هر روش جراحی دیگر، جراحی حنجره خطراتی را در پی دارد.عوارض جانبی جراجی تغییر صدا از قرار زیر است:

خونریزیواکنش به داروی بیهوشینتایج نه چندان مطلوب از جمله صدای ضعیف

بهبودی

عموما پس از جراحی صدای شما به زحمت شنیده می شود و احتمالا بین چند روز تا یک هفته وضعیت صدای شما بدتر می شود و سپس ورم می خوابد. ناراحتی و درد تنها برای چند روز باقی می ماند و شامل مشکل در هضم غذا و احساس گلودرد است.

دستورالعمل های پس از جراحی

استراحت کامل صدا به مدت یک هفته پس از جراحی بسیار مفید است. تمامی مکالمات شفاهی از جمله پچ پچ کردن به مدت یک هفته نباید انجام شوند. فقط به خاطر داشته باشند که تنها چند بخیه در حنجره شما زده شده است و وقتی بافت جای زخم بدن از جراحی پشتیبانی کند، می توان بخیه ها را در آورد. در عرض چند روز اول می توان کارهای منفعلانه را از سرگرفت. پس از یک هفته می توانید شروع به صحبت کنید. پس از دو هفته می توانید فعالیت هوازی را از سربگیرید. وزنه برداری باید یک ماه پس از جراحی از سرگرفته شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.