در طول آرتروسکوپی، جراح یک دوربین کوچک که آرتروسکوپ نام دارد، به مفصل شانه شما وارد می کند. دوربین تصاویر را در یک صفحه نمایش تلویزیون نمایش می دهد و جراح از این تصاویر برای راهنمایی کردن ابزار جراحی کوچک استفاده می کند.

از آنجایی که آرتروسکوپ و ابزار جراحی باریک هستند، جراح می تواند از برش های بسیار کوچک در عوض برش های بزرگتری که برای جراحی باز نیاز است، استفاده کند. آرتروسکوپی عموما یک روش سرپایی است و کم تهاجمی ترین روش ترمیم پارگی تاندون شانه به حساب می آید.

جراحی با آرتروسکوپی از لحاظ فنی دشوارتر است و تجهیزات مختلف و مهارت بالایی برای انجام این کار نیاز است. مزایای ترمیم روتاتور کاف با آرتروسکوپی از قرار زیر است:

  1. درد کمتر پس از جراحی
  2. زمان اقامت کمتر در بیمارستان ( که معمولا به صورت عمل یک روز صورت می گیرد)
  3. از سرگیری سریع تر کار و حرکات ورزشی
  4. عموما نیازی به خارج ساختن بخیه نیست
  5. عوارض زخم کمتر
  6. طول دروه درمان کوتاهتر

جراحی باز

در روش جراحی باز برای درمان پارگی تاندون شانه از دور روش استفاده می شود که در ادامه شرح داده می شود.

در روش اول، از آرتروسکوپی برای ارزیابی و درمان آسیب به ساختارهای دیگر داخل مفصل استفاده می کند. وقتی قسمت آرتروسکوپی این عمل جراحی انجام شد، جراح از طریق برش بازکوچک عضلات روتاتور کاف را ترمیم می کند. در طول ترمیم تاندون، جراح ساختارهای شانه را در مستقیم نگاه می کند، بجای اینکه آنها را از طریق صفحه نمایش نگاه کند.

در روش دوم، به یک برش جراحی باز (با طول چندین سانتی متر) نیاز است. جراح برشی روی شانه ایجاد می کند و عضله شانه را جدا می کند تا به تاندون پاره شده دسترسی پیدا کند. در صورتی که پارگی بزرگ یا پیچیده باشد، یا در صورتی که بازسازی بیشتری مثل انتقال تاندون نیاز باشد، به این نوع جراحی نیاز دارند.

جراحی باز اولین روش جراحی مورد استفاده برای پارگی تاندون شانه است. با گذشت زمان، تجربه جراح و فن آوری جدید منجر به روش های کم تهاجمی تر شده است.

عوارض جراحی

تمامی جراحی ها خطراتی را در بردارند. شما و پزشک می توانید بر اساس وضعیت سلامتی کلی خود به خطراتی که احتمالا بوجود می آیند، پی ببرید. جراحی عضلات روتاتور کاف برای اغلب افراد بی خطر است. شایع ترین عوارض این جراحی عفونت و پارگی مجدد تاندون شانه است.

بهبودی

پس از جراحی، به مدت ۱ تا ۲ ساعت قبل از ترخیص شدن از بیمارستان، در اتاق ریکاوری باقی می مانید. اگر چه بهبودی پس از آرتروسکوپی نسبت به جراحی باز سریع تر صورت می گیرد، هنوز بهبودی کامل شانه شما به چند هفته زمان نیاز دارد.

حداقل تا یک هفته پس از جراحی احساس درد و ناراحتی می کند. چند روز پس از جراحی، باید بتوانید به جای بانداژ بزرگی که روی شانه شما قرار گرفته، از چسب استفاده کنید. احتمالا برای محافظت از شانه خود به آتل یا وسیله بی حرکت کننده­ی خاص نیاز خواهید داشت. جراح در مورد مدت زمان استفاده از آتل با شما صحبت می کند.

پارگی، کشیدگی و التهاب تاندون شانه به علل ذکر شده در مقاله ممکن است به وجود آیند. روش های درمان برای هر یک از این موارد متفاوت می باشد.

در صورتی که روش های درمان بدون جراحی برای بیماران منجر به بهبودی نشود، شدت پارگی تاندون شانه زیاد باشد و یا به دلیل فعالیت هایی که شخص انجام می دهد (مانند ورزشکاران حرفه ای) احتیاج به بالا بردن دست باشد، در این صورت پزشک جراحی را پیشنهاد می کند.