387

دلایل افزایش چربی خون چيست

|
0 دیدگاه

كنترل ميزان چربي خون در بدن، يكي از راه‌هاي اصلي پيشگيري از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

بالا بودن چربی خون دو عامل اصلي دارد

گاهی فامیلی و ارثی است به طوري كه افراد را از سنين پايين مبتلا و در خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی قرار مي‌دهد. برخي افراد نيز به علت نداشتن فعالیت فیزیكی، كم‌تحركي و نيز ابتلا به بيماري قند دچار چربی خون مي‌شوند.

چربی خون در هر دو دسته اين افراد، باید به سرعت كاهش يابد و فعالیت فیزیكی و سوخت و ساز بدن افزايش پيدا كند.

همچنین در این افراد نباید مصرف غذاهايي حاوي گليسیرید یا كلسترول بيش از حد استاندارد باشد. بعضی بیماری‌ها مانند كم‌كاری تیروئید نيز مي‌تواند چربي خون را افزايش دهد، پف‌آلودگی، افزایش بی‌دليل وزن و چربی خون، دلیل كم‌كاری تیروئید است.

گرچه توصيه مي‌شود بيماران برای درمان چربی خون بالا از داروهاي كنترل چربي استفاده كنند، اما به طور واقعي داروی چربی‌سوز از نظر علمی وجود ندارد، مصرف این داروها گرفتاری‌های متابولیكی نيز ایجاد می‌كند و نبايد بدون تجويز پزشك مصرف شود.

گاهی می‌گویند همه چربی‌ها بد است، اما این‌طور نیست. به ياد داشته باشيد اين پزشك است كه تصميم مي‌گيرد، چربی شما در چه حدی است و لازم است دارو مصرف كنید یا خیر.

چگونه مي‌توان كلسترول بالاي خون را كاهش داد

افزايش كلسترول خون مي‌تواند منجر به بروز بيماري قلبي و سكته مغزي شود. گرچه شما براي كاهش سطح كلسترول و محافظت از خودتان مي‌توانيد اقدامات زيادي انجام دهيد، ولي همچنان نيمي از افراد بزرگسال داراي سطوح بالاي كلسترول خون هستند. (بالاتر از mg‌/‌dl 200).

شما مي‌توانيد از طريق تغذيه صحيح، كاهش وزن در صورت نياز و فعاليت جسماني، كلسترول خود را كاهش دهيد. همچنين در برخي از افراد مصرف دارو ضروري است، چراكه تغيير رژيم غذايي در آنها كافي نيست. پزشك و پرستار شما در تنظيم يك برنامه كاهش كلسترول و حفظ سلامتي به شما كمك مي‌كنند.

نكته مهم اين است كه متاسفانه افراد تصور مي‌كنند تنها مصرف يك دوره دارو كافي است كه اين تفكر كاملا غلط است، چراكه اگر كسي چربي‌اش درمان شود، اين درمان براي تنظيم ميزان چربي و طبيعي نگه داشتن چربي خون است.

چربي خون وقتي به ميزان اضافه‌تر در مسير جريان خون حركت مي‌كند، منجر به نفوذ نوع خاصي از كلسترول به جدار رگ‌ها مي‌شود.

وقتي ميزان كلسترول خون از حد مجاز افزايش پيدا كرد، سيستم دفاعي بدن ديگر قادر به كنترل آن نيست و در نتيجه كلسترول در جدار رگ تجمع مي‌يابد و جدار داخلي رگ را نازك و تنگي عروق ايجاد مي‌كند و در نهايت سبب سكته قلبي مي‌شود كه خطر مرگ را پديد مي‌آورد.

 

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.