153

هنگام خونريزی بينی، سرتان را بالا نگیرید

|
0 دیدگاه

خونريزي ممكن است جزئي و يا بسيار شديد باشد و بعد از خونريزي‌هاي قاعدگي، خونريزي بيني شايع‌ترين خونريزي خودبخودي در انسان است كه به علت پارگي عروق مخاط بيني اتفاق مي‌افتد.

تروما شايع‌ترين علت خونريزي از بيني است

عوامل مختلفى سبب پاره شدن مويرگ‌ها و در نهايت خونريزى از بينى مى‌شود، از مهمترين عوامل خونريزي ضربات شديدى است كه هنگام بازى و يا در اثر برخورد شىء محكمى با بينى به خصوص دريچه‌ها و يا در ورزش‌هاى مختلف بر روى بينى وارد مى‌شوند.

تحريك غشاء مخاطى بينى توسط جسمى خارجى و يا هنگام سرماخوردگى و خشكى مخاط در فصل زمستان و يا زير آفتاب تابستان و همچنين به دنبال آنها تخليه شديد بينى از جمله ديگر موارد ايجاد كننده خونريزى بينى به حساب مى‌آيند.

افراد با فشار خون بالا يا داراى بيمارى تصلب شرائين مستعد خونريزى بينى هستند

مصرف بعضى از داروها مانند داروهاى ضد انعقاد خون، ضد التهاب‌ها، آسپرين، ايبوبروفن و اسپرى‌هاى كورتونى مخصوص بينى نيز شرايط را براى خونريزى بينى مساعد مى‌كند،افراد با فشار خون بالا و يا داراى بيمارى تصلب شرائين هم مستعد خونريزى بينى هستند و اين مشكل در ميان افراد مسن و به خصوص زنان مسن كه يائسگى موجب جمع شدن و خشك شدن بافت‌هاى بدن از جملهمخاط بينى مى‌شود، رايج‌تر است.

ميتوان آلرژى‌ها، عطسه‌هاى شديد و مكرر، عفونت‌هاى بينى و پوليپ و همچنين داخل شدن جسم خارجى در بينى را از ديگر علل پاره شدن مويرگ‌ها و خونريزى بيني عنوان كرد.

حلق و بيني با بيان اينکه براي بند آمدن خونريزي بيني بايد در هنگام خونريزي، قسمت نرم بينى با دو انگشت فشار داده شود، مي‌توان براي اين کار از انگشت شصت و اشاره استفاده کرد.

در هنگام خونريزي سرتان را به عقب خم نکنيد

اگر در هنگام خونريزى فرد به حالت دراز كشيده قرار گرفته و بنا به تصور افراد عادى سرش را به عقب خم کند، مقدار زيادى از خون وارد حلق مي‌شود که ممکن است احساس خفگى در فرد ايجاد كند.

بنابراين بهترين وضعيت اين است که فرد صاف بنشيند و در صورتى كه از بسته نگه داشتن پره‌هاى بينى با دست خسته شد، تكه پنبه‌اى را به صورت فشرده درآورده و در سوراخ بينى در حال خونريزى قرار دهد.

قرار دادن كيسه يخ بر روى تيغه ميانى بينى و حتى پيشانى مى‌تواند در قطع خونريزى تاثيرگذار باشد زيرا سرما سبب انقباض رگ‌ها شده، لخته سريع‌تر تشكيل مي‌شود و خونريزى زودتر پايان مى‌يابد.

رگ‌هاى خونى به چند روز زمان براى ترميم نياز دارند بنابراين در صورتي که افراد دچار خونريزي بيني مي‌شوند بايد براى مدت چند روز از تخليه شديد بينى صرف نظر كنند و يا اين كار را با دقت و به آرامى انجام دهند.

در صورتى كه مشكل خونريزى بينى در فردي به صورت مكرر بروز کند و با از دست دادن مقدار زيادى خون همراه باشد احتمال بروز كم خونى افزايش مى‌يابد. بنابراين ابتدا، بايد فرد با دادن آزمايش خون ميزان هموگلوبين آهن خون را اندازه گيرى كرده و در صورت نياز با تجويز پزشک از قرص آهن استفاده كند.

خشك شدن مخاط بينى به هر علتى كه باشد سبب خون دماغ مى‌شود. براى جلوگيرى از آن بايد بينى را با سرم فيزيولوژيك به طور مرتب شست و شو داد، از پمادهاى نرم كننده مخاط استفاده کرد و رطوبت هواى خانه را با دستگاه‌هاى مرطوب كننده افزايش داد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.