374

چگونه به سالك مبتلا نشویم

|
0 دیدگاه

سالك توسط گزش برخی گونه‌های پشه خاكی آلوده منتقل می‌شود. پشه خاكی بسیار كوچك است و اندازه آن حدود یك سوم پشه‌های معمولی است و به سختی مشاهده می‌شود.

در ایران دو نوع سالك شهری (نوع خشك) و روستایی (نوع مرطوب) وجود دارد. در سالك نوع شهری (خشك) مخزن بیماری عمدتا بیماران مبتلا و به طور تصادفی سگ‌ها هستند و پشه خاكی ماده پس از خونخواری از اطراف زخم سالك، آلوده شده و در خون‌خواری مجدد در فرد سالم باعث انتقال بیماری می‌شود.

در سالك نوع روستایی (مرطوب) موش‌های صحرایی مخزن بیماری هستند و پشه خاكی ماده پس از خونخواری از موش صحرایی مبتلا، آلوده شده و در خونخواری مجدد در فرد سالم باعث انتقال بیماری به او می‌شود.

– علائم سالك چیست

پس از چند هفته تا چند ماه از گزش پشه خاكی آلوده، برجستگی كوچك قرمز رنگی ظاهر شده كه به تدریج بزرگ و بزرگتر شده و مركز آن زخم می‌شود.

تعداد ضایعات معمولا یكی است و ممكن است متعدد نیز باشد. در سالك نوع روستایی ترشحات چركی در اطراف زخم وجود دارد و اطراف آن قرمز و برجسته است كه به همین دلیل به آن نوع مرطوب گفته می‌شود.

در سالك نوع شهری ضایعه معمولا بدون ترشح و چرك است بنابراین به آن نوع خشك نیز می‌گویند. احتمال عفونت ثانویه با باكتری‌ها نیز وجود دارد كه در بیمار ایجاد عوارض می‌كند.

ضایعات معمولا بدون درد و خارش است.ضایعه سالك به شكل یك زخم بدشكل ممكن است برای بیشتر از یك سال باقی بماند كه موجب اثرات روانی در بیمار حتی پس از بهبودی شود.

در برخی موارد با تهاجم به پلك و بینی ممكن است موجب ایجاد ضایعه ماندگار در چهره و یا تغییر شكل شدید در بیمار شود. همچنین ایجاد عفونت ثانویه با باكتری‌ها، ممكن است عوارض منتشر شدید را ایجاد كند.

– آیا سالك قابل پیشگیری است

با رعایت موارد ذیل می‌توان احتمال ابتلا به سالك را بسیار كاهش داد و یا اصلا به آن مبتلا نشد:

– در مناطقی كه این بیماری وجود دارد حتی‌الامكان در هنگام غروب آفتاب و شب از خانه خارج نشوید،چرا كه در این زمان پشه خاكی حداكثر فعالیت را دارد.

– روی پنجره‌ها توری مناسب نصب و پشت درها پرده مناسب آویزان كنید تا امكان ورود پشه خاكی به داخل خانه به حداقل برسد. – در هنگام غروب آفتاب و در طول شب از پشه‌بند آغشته به حشره‌كش استفاده كنید.

– برای از بین بردن پشه‌ها در داخل اتاق‌ها از اسپری حشره‌كش استفاده كنید.

– در صورت بروز سالك درمان خود را جدی بگیرید؛ چرا كه در نوع شهری امكان انتقال بیماری به افراد سالم وجود دارد.

– خانه خود را با فاصله مناسب از اصطبل‌ دام‌ها بسازید.

– در جمع‌آوری و دفع مناسب زباله، نخاله‌های ساختمانی و تسطیح مخروبه‌ها كه مكان‌های مناسبی برای تكثیر پشه خاكی هستند دقت كنید و با مسئولین مربوطه همكاری كنید.

– جهت معدوم كردن جوندگان در نوع روستایی با مسئولین ذیربط همكاری كنید. – در كنترل بیماری در سگ‌ها و نگهداری بهداشتی سگ‌ها در نوع شهری با مسئولین همكاری كنید.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.