260

مردم شهرهای مجاور با مواد سربی از كلسیم بیشتری استفاده کنند

|
0 دیدگاه

استفاده شهروندان زنجانی از شیر و همچنین مواد غذایی سرشار از كلسیم، ضروری است.

مردم شهرها و مناطقی كه در مجاورت با مواد سربی قرار داشته و احتمال جذب سرب در مواد تغذیه‌ای آنها زیاد است، باید نسبت به مصرف موادغذایی دارای كلسیم مانند شیر، حساسیت بیشتری نشان داده و از آنها بیشتر استفاده کنند، چرا که كلسیم در جذب نشدن مواد سربی در بدن، نقش تعیین‌كننده‌ای داشته و برای كم كردن جذب سرب در بدن باید به‌صورت مداوم از این ماده غذایی استفاده شود.

نقش تغذیه مناسب در خلق و خوی انسان نیز بسیار تأثیرگذار است، عملكرد و اخلاق انسان، خارج از فیزیولو‍ژی بدن نیست، به همین خاطر مواد غذایی نیز بر بدن انسان تأثیرگذار است، از این‌رو نمی‌توان اهمیت آن را نادیده گرفت.

بعضی از این مواد مغزی به شكل محدودی مورد نیاز بدن می‌باشد، اما تأثیر آن در سلامت انسان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است که از آن جمله می‌توان به ویتامین B6 اشاره كرد.

فقر آهن در بدن كه یكی از عوامل مهم در شكل‌گیری گلبول‌های قرمرخون است، باعث می‌شود که افراد دچار بی‌حالی و كسالت شوند.

همچنین گلبول‌های قرمز، نقش خون‌رسانی به مغز و همه قسمت‌های بدن را برعهده دارند، از این‌رو هنگامی كه ضعف و كمبودی در آن به‌وجود آید، باعث اختلال در رسیدن خون مورد نیاز به بخش‌های مختلف بدن خواهد شد.

نوع و تفاوت تغذیه منوط به عواملی از قبیل جنس و سن افراد مباشد .  با توجه به سن و جنس افراد، باید حجم و كیفیت تغذیه را مورد بررسی قرار داد، به‌گونه‌ای كه یك ورزشكار و یک فرد عادی دارای دو نوع تغذیه متفاوت هستند.

اهمیت توجه به تغذیه مناسب در دوران حاملگی را بسیار ضروری می باشد .  این دوران نیز دارای حساسیت بسیار بالایی است، به همین خاطر بانوان باید قبل و بعد از دوران حاملگی، با انجام آزمایش‌های مناسب، میزان موادمغذی از قبیل ید و اسیدفولیك بدن خود را سنجیده و از آن آگاهی یابند.
بعضی از مشكلات نوزادان در حین تولد در دقت نكردن در تغذیه دوران بارداری و كمبود موادمغزی در بدن میباشد.

متأسفانه توجه نكردن جدی به این مساله، آسیب‌های مختلفی را برای مادر و كودك ایجاد می‌كند و این در حالی است که می‌توان با توجه به‌موقع، از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری كرد.

در مواردی هم شاهد وجود تناقض در باورهای تغذیه‌ای مردم هستیم، اطلاع نداشتن از دانش روز تغذیه توسط عده‌ای از افرادی كه مطالعاتی در این زمینه انجام داده و طبق عقاید خود توصیه‌های به مردم می‌كنند، امكان سوق جامعه در مسیر اشتباه را افزایش می‌دهد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.