580

ویتامینD، متهم اصلی ام‌ اس

|
0 دیدگاه

خبرها از افزایش آمار مبتلایان به ام‌اس در کشور خبر می‌دهد. خبرهایی هشدار دهنده با عناوینی چون ایران در منطقه پرخطر ام‌اس و یا این که موج خطرناک ام‌اس در راه است.

این اظهار نظرها براساس بررسی آمارهایی صورت گرفته که نشان می‌دهد در سال‌های اخیر یک شیب افزایشی در ابتلا به ام‌اس در کشور وجود دارد.بی شک اولین و مهم ترین پرسشی که در ذهن مان شکل می‌گیرد این است که چه عواملی منجر به شیب افزایشی ابتلا به ام‌اس بویژه در میان جوانان ایران شده است؟

بررسی‌ها نشان داده است که کمبود ویتامین D، شیوع مصرف سیگار و قلیان، عفونت‌ها و حتی تغییر شیوه تغذیه طی ۲۰ سال اخیر از عوامل مهم ابتلا به ام‌اس بوده است. با این‌حال بسیاری از متخصصان تاثیر‌گذاری برخی از این عوامل بویژه کمبود ویتامین D را قطعی و ثابت شده تلقی نمی‌کنند.

با توجه به نقش کلیدی این ویتامین در تداوم سلامت بدن و ضرورت دریافت آن از طریق منابع غذایی، نورآفتاب و مکمل‌های غذایی از دوران کودکی، کمبود آن آثار سوئی دارد.

اغلب مردم نقش ویتامین D را با استحکام استخوان‌ها مرتبط می‌دانند در حالی که در پیشگیری و حفاظت بدن در برابر بیماری‌هایی همچون دیابت، سرطان، آترواسکلروز، بیماری‌های قلبی و افسردگی نقش مهمی ایفا می‌کند.

هنوز تحقیقات علمی، رابطه علت و معلولی میان تاثیر کمبود ویتامین D در ابتلای فرد به ام اس را ثابت نکرده‌اند و ممکن است این ویتامین به‌صورت واسطه‌ای تاثیر داشته باشد.

کمبود ویتامین D به صورت مستقیم بر بحث پوکی استخوان نقش دارد.ضمن آن که تحقیقات نیز ثابت کرده‌ است کمبود این ویتامین می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان سینه و سکته را در افراد مستعد افزایش دهد، اما باز هم وجود یک رابطه مستقیم میان آنها تائید نشده است.

چقدر ویتامین D نیاز داریم

یکی از توصیه‌های متخصصان تغذیه مصرف ویتامین D در شروع روز و هنگام صرف صبحانه با خوردن شیر و آب پرتقال است.

افرادی که در وضعیت عادی و سالم قرار دارند، ۶۰۰ تا هزار واحد در روز و در مجموع ۵۰۰۰ واحد در ماه باید ویتامین D مصرف کنند. میزان ویتامین‌های D موجود در برخی کلسیم‌ها چیزی حدود ۲۰۰ واحد است که بسیار کم است و فرد حتما باید به صورت مستقل ویتامین D را به اندازه ۵۰۰۰ واحد در ماه مذکور مصرف کند.

افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند، مصرف آنها باید تحت نظر دکتر باشد.

زمان آغاز مصرف ویتامین D در کودکان

با توجه به اهمیت کلسیم در بدن و نقش ویتامین D در جذب آن، مصرف این دو از دوران کودکی تا کهنسالی همچنان باید ادامه داشته باشد.

زمان آغاز مصرف این ویتامین در نوزادان از دوهفتگی آنان عنوان می‌شود.

با توجه این‌که ویتامین موجود در شیر مادر کم است و پاسخگوی نیاز بدن نوزاد نیست، از زمان مذکور باید روزانه ۴۰۰ واحد قطره ویتامین D به بچه خورانده شود. ۴۰۰ واحد حداقل نیازی است که همه رده‌های سنی باید آن را روزانه مصرف کنند.

کمبود کلسیم و ویتامین D در کودکی باعث نرمی استخوان و در بزرگسالی باعث پوکی استخوان می‌شود. به همین دلیل با توجه به آفتاب گریز بودن ما ایرانی‌ها و نوع پوشش‌هایی که داریم که مانع تابش مستقیم خورشید به بدن می‌شود، این ویتامین روزانه باید تامین شود.

کاهش ایمنی در اثر عوامل مختلف و کمبود ویتامین D می‌تواند افراد را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله ام اس کند.

دشمنی با سلول‌های بدن

سلول‌های دستگاه ایمنی بدن در یک فرد، گاهی و به دلایل گوناگون ممکن است نتوانند برخی مواد و اجزای بدن فرد را از مواد خارجی تشخیص دهند و از این رو نسبت به بافت‌های خودی حساس شده و ضد آنها آنتی کور ترشح می‌‌کنند. نتیجه را بیماری خود ایمنی یا حساسیت خودی می‌نامند. از آنجا که ام اس یک بیماری خود ایمن است، باید به عوامل موثر در دشمنی بدن با خود توجه کرد.

بیماری ام اس نقش مهمی با وضعیت ایمنی بدن دارد. بنابراین باید مراقب حضور میکروب‌ها و ویروس‌ها که علیه ایمنی بدن کار می‌کنند، باشیم.

وقتی عفونتی درمان نشود و در بدن پایدار بماند، سیستم ایمنی بدن همیشه در حالت فعالیت باقی می‌ماند و باعث فعالیت سلول‌های بدن علیه خود می‌شود.

گاهی سیستم ایمنی بدن برخی افراد در برابر دریافت واکسن واکنش نشان می‌دهد، به همین دلیل لازم است فرد تا حد امکان از تزریق واکسن‌های غیرضروری اجتناب کند. هر چند درباره اثربخشی و مفید بودن واکسن شکی نیست، اما با توجه به این که باعث خودایمنی سلول‌های بدن می‌شود، بهتر است گروه‌های خاص نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند تا از خود در برابر ابتلا به بیماری‌هایی همچون ام اس محافظت کرده باشند.

استرس را جدی بگیرید

مدیریت استرس و اضطراب به یکی از توصیه‌های متداول روزانه از سوی اطرافیان و متخصصان تبدیل شده است.با وجود آن که تقریبا همه در برابر این توصیه‌ها می‌پذیریم کنترل استرس و اضطراب ضروری است اما فرآیند و تعداد مبتلایان به بیماری‌های خود ایمنی نشان می‌دهد پذیرش توصیه‌ها بیشتر کلامی است تاعملی .

یکی از عوامل موثر در بروز ام اس بی خوابی‌های مکرر، استرس، افسردگی و غیره عنوان می‌شود.

این عوامل مشکلات مبتلایان را تشدید می‌کند. بنابراین اقدامات درمانی افراد مبتلا به ام اس تنها به مصرف دارو محدود نمی‌شود و افراد حتما باید شیوه‌های مدیریت استرس و اضطراب را نیز به کار گیرند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.