292

راه حل ساده برای مبتلا نشدن به یک بیماری مهلک

|
0 دیدگاه

سفر به مناطق مختلف کشور جز برنامه های تابستانه اکثر خانواده ها است اما باید توجه داشت در این سفرها با رعایت نکردن نکات بهداشتی ممکن است خود و خانواده را درگیره مسائل جبران ناپذیری کنیم .

مصرف آب سالم یکی از مواردی هست که حتما باید در سفر های تابستانی خود به آن توجه کنید چرا که با یک سهل انگاری ممکن است درگیر یک بیماری واگیردارعفونی به نام « وبا » شوید .

وبا یک بیماری عفونی و واگیردار است که در اثر تولید و تجمع سم در روده انسان، نوعی بیماری حاد اسهالی را بوجود می آورد ، میکروب این بیماری بیشتر در آب وجود دارد که در اکثر موارد باعث از دست رفتن سریع آب و املاح بدن می‌شود و در صورتی که درمان نشود، باعث شوک و سرانجام مرگ می‌شود.

میکروب این بیماری از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و می تواند آب و غذا را آلوده کند . شایع ترین راه انتقال آن آب آشامیدنی است.

معمولا در زمستان هایی که بارندگی زیاد است و در اواخر تابستان شیوع وبا را بیشتر مشاهده می کنیم .

علامت بالینی این بیماری اسهال خفیف بدون درد و بدون تب است بصورتی که بیمار ممکن است تمام آب بدن خود را از دست بدهد ، اسهال می‌تواند به سرعت در عرض چند ساعت موجب کم آبی شدید بدن شده و در صورتی که آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ می‌شود.

راه های انتقال این بیماری خوردن آب آلوده به مدفوع مانند آب چاه، جویبارها و دریاچه‌های آلوده منتقل شود.

مصرف سبزی و میوه خام آلوده، استفاده از غذاهای پخته یا نیم پخته مثل برخی سبزی‌ها یا انواع ماهی که توسط دست، آب آلوده و یا حشرات آلوده شده باشد.

در اکثرموارد شایع ترین راه انتقال، مصرف خوراکی میوه و سبزی هایی است که به طور سنتی با کود انسانی غنی شده ولی به طریقه صحیح گندزدایی نشده‌اند.

شناسایی سریع و درمان به موقع، اساس موفقیت در جلوگیری از انتشار بیماری وبا است و اصلی ترین درمان، نوشاندن آب و الکترولیت‌ به بیمار است که اگر به موقع آب و الکترولیت بدن بیمار جبران شود مریض بهبود میاید.

برای پیشگیری از بیماری وبا رعایت بهداشت فردی اساسی ترین کار است و توصیه می شود از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید ،اگر به سفر می روید در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و … استفاده می شود ، حتماً آب را قبل از مصرف بجوشانید یا کلرزنی کنید، از خریدن موارد خوراکی به خصوص یخ از دست فروش ها به شدت اجتناب کنید ، در آب رودخانه ، جوی ها یا استخرهای آلوده به هیچ وجه شنا نکنید،از میوه های شسته شده و سبزیجات ضدعفونی شده استفاده کنید.

قبل از تهیه، توزیع و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به کودک حتما دست ها را با آب و صابون بشویید. دست ها را بعد از رفتن به توالت و نیز قبل از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتما با آب و صابون بشویید، با مشاهده هر مورد از ابتلا به اسهال شدید سریعا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.