173

نکاتی که دیابتی‌ها در فصل گرما باید رعایت کنند

|
0 دیدگاه

آفتاب سوختگی می‌‌تواند باعث افزایش قند خون شود.

هوای گرم روی دیابت و بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر تأثیر می‌گذارد. در این میان کم شدن آب بدن شایع‌ترین مشکل است که می‌تواند خطر افزایش قند خون را در مبتلایان به این بیماری به همراه داشته باشد.

یکی از نگرانی‌های عمده دیگر در رابطه با دیابتی‌ها در روزهای گرم افت ناگهانی قند خون یا هیپوگلیسمی است .  تعریق و خستگی ناشی از آب و هوای گرم می‌تواند نشانه‌ای از هیپوگلیسمی در این افراد باشد. البته علاوه بر کم شدن آب بدن، گرما زدگی و افزایش قند خون، مشکلات پا نیز در این بیماران در روزهای گرم زیاد می‌شود.

هر کس صرف نظر از وضعیت سلامت خود، در روزهای گرم باید مطمئن باشد که به میزان کافی آب می‌‌نوشد. مبتلایان به دیابت نوع ۲ با این حال با چالش‌های اضافه تری رو به رو هستند چون اگر سطح قند خون‌شان بالاتر برود، میزان دفع ادرار در آنها بالا رفته و در نتیجه مایعات بیشتری را از دست خواهند داد.

بعضی از داروها از جمله متفورمین خطر کم آب شدن بدن را افزایش می‌دهند. فرد دیابتی باید مطمئن باشد که در روزهای گرم سال به اندازه کافی آب بنوشید. مصرف آب معمولی یا حاوی چند قطره لیمو و اجتناب از نوشیدنی‌های کافئین دار بسیار اهمیت دارد.

علائم هشداردهنده ای از قبیل سرگیجه، غش کردن، عرق کردن بیش از حد، گرفتگی عضلانی، سردرد، پوست رنگ پریده، ضربان قلب سریع، در مبتلایان به دیابت در فصل گرم سال شایع است که بیمار در صورت مشاهده این علائم باید فورا با پزشک تماس داشته باشد.

مراقبت از سلامت پا در مبتلایان به دیابت مهم است و اهمیت آن در روزهای گرم دو چندان می‌شود چون تعریق ناشی از استفاده از جوراب و برخی کفش‌ها سلامت پای این افراد را می‌تواند تهدید کند. به این افراد توصیه می‌شود که پاهای خود را در روزهای گرم همیشه خشک نگه دارند حتی زمانی که خارج از منزل هستند، پاها هر روز از نظر ابتلا به زخم باید بررسی شوند.

بسیاری از بیماران به ورزش‌‌های تابستانی می‌‌پردازند یا ممکن است فعالیت جسمی شدیدی داشته باشند. خوب است بدانیم که بیماران مبتلا به دیابت تحت شرایط خاصی باید ورزش کند.

به طورمثال، قند خون آنها باید بین ۸۰ تا ۲۵۰ میلی ‌گرم در دسی ‌‌لیتر خون باشد. در غیر این صورت ورزش کردن موجب بدتر شدن وضعیت قند خون می‌‌شود و در نتیجه بیمار یا دچار افت قند خون و کاهش سطح هوشیاری یا دچار افزایش بیش از حد قند خون و ابتلا به کومای دیابتی و کتواسیدوز می‌‌شود.

ورزش‌‌هایی که بیمار مبتلا به دیابت می ‌تواند انجام دهد، شامل شنا، پیاده ‌روی و دویدن است البته به شرطی که مشکلات عروقی و قلبی و زخم‌ پای دیابتی نداشته باشد. در مورد بهترین برنامه ورزشی در روزهای گرم، دیابتی‌ها باید با پزشک‌شان مشورت کنند.

یک فرد مبتلا به دیابت، در روزهای گرم، باید قند خون خود را به دفعات بیشتری کنترل کند، چون فعالیت در هوای گرم تأثیر چشمگیری روی نیازهای انسولینی بدن دارد. بنابراین اطلاع بیشتر و دقیق‌تر از وضعیت قند خون در طول روز برای این بیماران ضروری است.

بیماران دیابتی باید خود را در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند،  آفتاب سوختگی در هر شرایطی مضر بوده اما برای بیماران دیابتی خطرناک‌‌تر است چون این فرآیند پوستی می‌‌تواند باعث افزایش قند خون شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.