165

دیابت؛ درد مشترک ۵ میلیون ایرانی

|
0 دیدگاه

تلخی بیماری قند، افسار بریده است. این روزها دیابت در کشور ما با سرعت هولناکی در حال گسترش است. آن‌گونه که وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده، اوضاع در سال‌های آینده از این هم که هست، بدتر می‌شود و افراد بیشتری به دیابت مبتلا می‌شوند.

رئیس ستاد برگزاری هفته سلامت از آمار ۳۷٫۱۱ درصدی ابتلا به دیابت در کشور خبر و نسبت به بروز اپیدمی این بیماری و دو برابر شدن جمعیت مبتلایان به آن در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده در کشورمان هشدار داد.
حدود پنج میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند، اما تقریبا نیمی از آنها از بیماری خود بی خبرند.
البته در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته هم دیابت به عنوان یک معضل جدی در این جوامع مطرح است و حتی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی نیز «غلبه بر دیابت» اعلام شده، ولی نکته قابل تامل اینجاست که این بیماری در ایران با سرعت بسیار بیشتری نسبت به این کشورها در حال افزایش است.
آن‌طور که مشاور وزیر بهداشت تصریح کرده، این احتمال قوی وجود دارد که تا یک دهه آینده ده میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا شوند؛ بیماری که گفته می‌شود هم اکنون سالانه بین ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار، معادل ۲۳۴ هزار میلیارد تومان، صرف هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم درمان این بیماری می‌شود.
بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت در ایران عقیده دارند که با توجه به سبک زندگی ایرانی ها، بعید است در سال‌های آینده، شیب ابتلا به دیابت در ایران نزولی شود.

دیابت؛ عامل ۲ درصد مرگ و میرها

«۲ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از دیابت است.»

این آماری است که رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت مطرح می‌کند.

بدتر از همه این که، در فاصله بین سال‌های ۸۵ تا ۹۰ شیوع دیابت ۳۵٫۱ درصد افزایش داشته است. البته احتمال دارد که بسیاری از مبتلایان به دیابت، حتی از جنس بیماری خود هم بی‌اطلاع باشند اما خوشبختانه وزارت بهداشت اعلام کرده که در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۰ میزان شیوع بیماری دیابت تشخیص داده نشده از ۴۵ درصد به ۲۴٫۷ رسیده است. با این حال هنوز کم نیستند بیمارانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، اما به‌دلیل این که بیماری به مرحله حاد نرسیده است، از بیماری خود بی‌اطلاع هستند.

پیشگیری؛ قاتل شماره یک دیابت

بیماری دیابت یا همان افزایش قند خون، یک بیماری غیرواگیر به حساب می‌آید که در اغلب موارد قابل پیشگیری است.

«نباید منتظر بمانیم تا مثلا آمار بیماری دیابت در جامعه بیداد کند سپس به فکر مهار آن بیفتیم. باید با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی در مسیری حرکت کنیم که پیشگیری از انواع بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار قرار گیرد.»
درمان باید آخرین مرحله از فرآیند مقابله با بیماری دیابت باشد: «تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه، و کاهش اضطراب در جامعه باید در اولویت مقابله با بیماری دیابت قرار بگیرد.»
شناسایی همه مبتلایان به دیابت، آگاهی بخشی به مردم، تحرک و ورزش هم شیوه‌های مهم دیگر مقابله با دیابت است.  تا وقتی که افراد در آخرین مرحله دیابت و با دیدن عوارض گوناگون این بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند و پیشگیری را جدی نمی‌گیرند، موج ابتلا به این بیماری فروکش نخواهد کرد.

کنترل سرطان خاموش با کلینیک‌های دیابت

ارائه آموزش‌های گروهی به خانواده‌ها و بیماران، راه حلی مطمئن است که می‌تواند سونامی دیابت در ایران را مهار کند.

دیابت به عنوان سرطان خاموش است که با آموزش و فرهنگ سازی، تا حد زیادی قابل مهار است.
توسعه کلینیک‌های دیابت در کشور می‌تواند تا حد زیادی موجب فروکش کردن موج ابتلا به این بیماری شود.
در این کلینیک‌ها قرار است از ظرفیت پزشکان عمومی استفاده شود. آموزش بیمار، درمان او در سطح اول و ارجاع بیمار به سطوح تخصصی و فوق تخصصی، از وظایف این کلینیک هاست .

دیابت، سلامت زنان را نشانه رفته است

بیماری دیابت در افراد چاق و کم‌تحرک، شیوع بیشتری دارد.  چاقی و کم تحرکی در ایرانی‌ها افزایش یافته است و با توجه به این که سبک زندگی ایرانی ها، به سمت کم تحرکی و تغذیه نامناسب پیش می‌رود، پیش‌بینی می‌کنیم در سال‌های آینده، اوضاع بدتر شود.
زنان ایرانی بیشتر از مردان در معرض ابتلا به دیابت هستند، در حالی که آمارهای جهانی حاکی است که زنان و مردان، تقریبا به یک نسبت به دیابت مبتلا می‌شوند.  در دهه هفتم و هشتم زندگی ایرانی‌ها، شاهد هستیم که از هر چهار نفر حدود یک نفر به دیابت مبتلاست.
از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که احتمال ابتلا به دیابت با افزایش سن نیز بیشتر می‌شود. بنابراین با توجه به پیرتر شدن جمعیت، می‌توان پیش بینی افزایش آمار دیابت در ایران را بسیار نزدیک به واقعیت دانست.

تاملی بر آمار‌های جهانی

۴۲۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و گفته می‌شود در دهه‌های آینده حدود ۸۰۰ میلیون نفر در دنیا به این بیماری گرفتار می‌شوند. آمار ابتلا به دیابت در کشورهای منطقه هم بین ۱۵ تا ۱۷ درصد اعلام شده و ۱۵ درصد بودجه سالانه این کشورها هم برای درمان این بیماری، صرف می‌شود. در کشور ما نیز بالاترین آمار ابتلا به دیابت در استان یزد گزارش شده است، به نحوی که ۱۷ درصد مردم این استان به دیابت مبتلا هستند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.