370

فشار خون بالا از نوع ریوی

|
0 دیدگاه

فشار خون بالای ریوی نوعی از فشار خون بالاست که شریان های موجود در ریه ها و نیز سمت راست قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

تداوم این وضعیت به مرور زمان باعث تضعیف قلب و حتی نارسایی قلبی شدید خواهد شد. بنابراین فشار خون بالای ریوی بیماری جدی و پیشرونده ای است که به مرور زمان بدتر می شود و گاهی حتی می تواند کشنده باشد. اگرچه فشار خون بالای ریوی قابل درمان نیست، ولی راهکارهای زیادی وجود دارند که به فرد کمک می کند کمتر علائم آزاردهنده ی آن را تجربه کند.

علائم این بیماری کدام اند؟

نشانه های فشار خون بالای ریوی در مراحل اولیه بیماری، برای چند ماه و حتی چند سال قابل تشخیص نیست، اما با تشدید بیماری، علائم به صورت زیر بروز می کنند:

– تنگی نفس مخصوصا موقع ورزش و یا فعالیت بدنی

– خستگی

– سرگیجه و غش کردن

– احساس فشار و درد در ناحیه قفسه سینه

– ورم بدن و تجمع آب در قوزک پا، پاها و حتی شکم

– تیره و کبود شدن لب ها و پوست

– افزایش ضربان قلب و تپش قلب

 علل فشار خون ریوی چیست؟

علت های زیادی باعث ایجاد فشار خون ریوی می شود. با این حال، در بیشتر موارد علت بیماری نامشخص است. زمانی که علت فشار خون ریوی مشخص نشود، فشار خون ریوی اولیه (PPH) یا فشار خون ریوی ایدیوپاتیک  (IPH) نامیده می شود.فشار خون ریوی ثانویه زمانی است که فشار خون ریوی در اثر بیماری دیگری ایجاد شود.

از شایع ترین علل فشار خون ریوی ثانویه می توان به مشکلات تنفسی مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (آمفیزم و برونشیت مزمن) اشاره کرد. علت های  دیگر شامل نارسایی احتقانی قلب، بیماری مادرزادی قلبی، وجود لخته خون در عروق ریوی (امبولی ریه)، ایدز، سیروز کبدی مزمن، لوپوس، فیبروز ریوی (شرایطی که باعث ایجاد اسکار در ریه می شود) و همچنین استفاده از برخی داروها هستند.

همانطور که گفتیم هر دو نوع فشارخون ریوی (اولیه و ثانویه) معمولا برای همیشه با بیمار باقی می مانند و درمان واقعی برای آنها وجود نخواهد داشت. اگرچه درمان های واقعی هنوز برای این بیماری پیدا نشده اند، اما برای کاهش علائم آزاردهنده و همچنین کاهش سرعت پیشرفت بیماری می توان راهکار های ساده، اما تاثیرگذار زیر را به کار گرفت:

۱- به اندازه کافی استراحت کنید.

خستگی و فعالیت بدنی شدید از مهم ترین دشمنان این بیماری هستند.

۲- سیگار نکشید.

با سیگار کشیدن، علاوه بر بار سنگین بیماری فعلی یک بار دیگر را بر قلب و ریه خود تحمیل کرده اید. نه تنها سیگار کشیدن بلکه مواجهه به دود سیگار و سایر آلاینده ها می تواند تهدید کننده زندگی این بیماران باشد.

۳- از باردار شدن و نیز مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی خودداری کنید.

اگر شما یک خانم در سن باروری و مبتلا به فشار خون بالای ریوی هستید، باید بدانید که بارداری می تواند تهدید کننده زندگی شما و نیز جنین تان باشد. استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری هم انتخاب خوبی نخواهد بود. مصرف این قرص ها خطر لخته شدن خون و سکته های قلبی را در شما بالا می برند.

۴- به برنامه غذایی و کنترل وزن خود بیش از پیش اهمیت بدهید.

کاملا واضح است که پزشک شما یک رژیم کم نمک را به شما توصیه می کند تا هم فشار خون و هم شدت تجمع آب و ادم در بدن شما کاهش پیدا کند. اما غیر از نمک باید به میزان چربی غذاها هم دقت داشته باشید. فراموش نکنید چاقی می تواند یک عامل خطر برای انواع فشار خون و نیز تشدید کننده علائم فشار خون بالای ریوی باشد.

 

 

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.