465

هر ۴ ثانیه یک نفر در جهان به آلزایمر مبتلا می شود

|
0 دیدگاه

اختلالات خلقی مانند تحریک پذیری،اضطراب،افسردگی،ضعف در توانمندی های هیجانی و عاطفی یکی دیگر از مشکلاتی است که افراد مبتلا به آلزایمر با آن رو به رو هستند.

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دمانس با شروعی تدریجی و پیشرفتی مداوم یکی از مهم ترین چالش های دوره سالمندی به شمار می رود.این بیماری به تدریج حافظه و توانمندی های ذهنی و شناختی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در مواردی مانند تفکر،استدلال و قضاوت فرد اثر گذار است.

فردی که به آلزایمر مبتلا می شود در انجام وظایف روزانه زندگی خود با مشکلات عدیده ای رو به رو می شود. از سوی دیگر این بیماری با آسیب به حافظه کوتاه مدت افراد شروع می شود سپس به دلیل درگیری قسمت های دیگر مغز علائمی مانند اختلالات شناختی را به وجود می آورد.

اختلالات رفتاری نیز در این افراد مشهود است و اغلب با رفتار غیر قابل پیش بینی رو به رو می شوند.همچنین افراد مبتلا به آلزایمر بی قراری و پرتحرکی یا بی حرکتی واضحی را از خود بروز می دهند.بروز رفتارهای وسواس گونه یا حتی برداشتن وسایل دیگران نیز از دیگر علائم این بیماری به شمار می رود.

تغییر شخصیت، کاهش تعادل حرکتی و بروز برخی رفتارهای ناپسند در این افراد دیده می شود.

بر اساس آمارهای موجود هم اکنون در جهان در ۴ ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.بر مبنای داده های همه گیر شناسی موجود امروزه ۳۶ میلیون نفر به دمانس عقلی مبتلا هستند و تعداد افراد مبتلا ممکن است هر ۲۰ سال دو برابر شود و از طرف دیگر تخمین زده می شود که در سال ۲۰۴۰ تعداد افراد مبتلا به آلزایمر به ۸۲ میلیون نفر می رسد.

سابقه خانوادگی،سن بالاتر از ۶۵ سال،سکته مغزی،سابقه ضربه شدید به مغز،کمبود فعالیت های فکری، سابقه افسردگی و استرس های روانی و اجتماعی نیز در بروز این بیماری دخیل است.

با توجه به اینکه ژنتیک یکی از عوامل اصلی به شمار می رود باید به این مهم توجه کرد که بیماری آلزایمر در دو نوع زودرس و دیررس بروز پیدا می کند و نوع زودرس این بیماری به علت ژنتیک در سن پایین شدت و بروز پیدا می کند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.