439

اعداد مرگ و زندگی در برگه آزمایش

|
0 دیدگاه

همه مردم معمولا سالی یک بار آزمایش خون می دهند تا از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنند، اما همه نمی توانند از نتیجه آزمایش خون خود سر در بیاورند و مجبورند آن را نزد پزشک ببرند.

وقتی نگاهی به برگه آزمایش می کنیم اعداد و ارقام همچون راز و رمزهایی به هم پیوسته در جلوی چشم ما قد علم می کند اما به راستی این اعداد تا چه حد می توانند سلامتی ما را نشان دهند؟

بازی با این ارقام، فکر فرد را عجیب در گیر می کند گویی مبارزه ی بین احساس و بیماری، فرد را به میدان جنگ می کشاند اما باید هر ناگفته ای گفته شود تا هر کسی مسیر زندگی خود را در بین این بیراه ها پیدا کند.

برای همه ما پیش آمده که پس از مراجعه به پزشک راهی آزمایشگاه شده باشیم اما قبل از انجام آزمایش رعایت چند نکته ضروری است. ناشتا بودن به مدت ۱۰ الی ۱۲ ساعت و حداکثر ۱۴ ساعت که در صورت بیشتر شدن این زمان باعث اختلال در نتایج آزمایش می شود همچنین نوشیدن آب مانعی ندارد، در واقع عدم نوشیدن آب هم اختلال ایجاد می کند.

غذای صرف شده هم باید ساده، سبک و کم چرب باشد و یا برای انجام آزمایش های خاص دقیقا طبق دستورالعمل پزشک انجام شود به عنوان مثال ساعات خاص برای آزمایش قند خون ساعت ۴ بعد از ظهر است یا برای آزمایش های هورمونی اگر دارویی مصرف می کنید باید با هماهنگی پزشک استفاده شود. هم چنین قبل از انجام آزمایش اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا سابقه بیماری خاصی دارید باید به مسئولین آزمایشگاه را در جریان بگذازید.

بنا به مکانیزم بدن هر فردی نتایج آزمایش متفاوت است. از این جهت یک چکاب کامل در تمام زمینه های آزمایشی به خصوص آزمایش کلسترول، قند، تری گلیسریدو غلظت خون هر ۶ ماه یکبار اهمیت دارد.

اکثر خانم ها از مشکلات کم خونی و کمبود ویتامین D رنج می برند بنابراین بهتر است که آنها توجه زیادی به آزمایش های فوق کرده تا در صورت بروز مشکل به سرعت پیشگیری کنند.

با توجه به این که روز به روز زندگی افراد به سمت زندگی ماشینی پیش می رود و به جای غذا های مناسب از فست فود ها و تنقلات استفاده می شود سبب شده است که بیش از ۳۰ درصد افراد به کبد چرب مبتلا شوند البته ناگفته نماند که این زندگی ماشینی تنها سبب تغییر در نوع مواد غذایی انتخابی در برنامه ی غذایی افراد نشده است بلکه سبب کاهش تحرک افراد هم شده است که به همراه آن منجربه بیماری های دیگری هم می شود.

قرمزی خون نشان از چیست

آزمایش ها در آزمایشگاه در بخش های بیوشیمی، هماتولوژی (خون شناسی)، هورمون، سرولوژی(سرم خون)، ایمونولوژی(ایمنی شناسی) و میکروب شناسی دسته بندی شده است که برای انجام این آزمایش ها از نمونه ی خون ، ادرار یا مدفوع استفاده می شود.

این تست ها با عنوان C.B.C شامل سنجش W.B.C (گلبول های سفید خون) در یک فرد سالم و نرمال بررسی می شود که تعداد گلبول های سفید در حدود ۱۱۰۰۰-۴۵۰۰ در هر میکرولیترمی باشد البته با توجه به سن فرد تعداد گلبول های سفید قابل تغییر است.

در خصوص R.B.C (گلبول های قرمز خون) مقدار طبیعی گلبول های قرمز خون در مردان بین ۴٫۵ الی ۶٫۵ میلیون در میکرولیتر و در خانم ها ۴ الی ۵٫۶ میلیون در میکرولیتر و در نوزادان ۵ الی ۶٫۵ میلیون در میکرولیتر در حالت نرمال می باشد.

هماتوکریت و هموگلوبین مقدار طبیعی آن برای مردان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی لیتر است و برای خانم ها مقادیر بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی لیتر طبیعی محسوب می شود همچنین حجم متوسط گلبول قرمزMCV ، میانگین هموگلوبین یک گلبول قرمز MCH و در صد غلظت هموگلوبین MCHC سنجیده شده است و در گسترش خونی روی لام مورفولوژی RBC و تعداد ائوزینوفیل ها ، منوسیت ها ، لنفوسیت ها و نونروفیل ها ذکر می شود .

پلاکت هایی که چراغ سلامتی بدن هستند

ESR سرعت رسوب سلول های خونی در واحد زمان را بررسی می کند که مقدار نرمال در مردان در یک ساعت صفرتا ۱۵ و در خانم ها صفر تا mm/h 20می باشد البته ناگفته نماند برای تعیین گروه های خونی هم بر اساس سیستم ABO (A+,B+ ,O+,AB+ , O-,B-,A-, AB- ) و فاکتور Rh (+و-) مورد بررسی قرار می گیرد.

تعداد پلاکت ها در بزرگسالان به طور طبیعی بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار و در نوزادان ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار می باشد .

من دیابت دارم

FBS قند خون را نشان می دهد که فرد باید به صورت ناشتا آزمایش انجام دهد و رنج نرمال آن بین ۷۰ تا ۱۰۰ می باشد البته تست های تکمیلی و تست تحمل گلوکز دو ساعته می باشند.

کراتینین که معمولا همراه اوره (Urea) انجام می شود. رنج طبیعی کراتینین در مردانmg/dl 0.9تا۱٫۳ در خانم ها ۰٫۶ تا ۱٫۱ mg/dl و در بچه ها ۰٫۳تا۰٫۷mg/dl و رنج نرمال اوره ۱۷تا۴۳mg/dl می باشد همچنین اسید اوریک (Uric acid ) در رنج نرمال ۲٫۳تا۶٫۱mg/dl است.

LDL کلسترول بدن را می رساند

رنج نرمال کلسترول کمتر از ۲۰۰mg/dl و مرز آن بین ۲۰۰تا۲۴۰ و مقدار بالای آن بیشتر از ۲۰۰mg/dl است همچنین رنج نرمال تری گلیسیرید کمتر از ۲۰۰mg/dl و مرز آن بین ۲۰۰تا۴۰۰ و مقدار بالای آن بیشتر از ۴۰۰mg/dl می باشد.

کلسترولLDL cholesterol مقدار نرمال آن کمتر از ۱۰۰ و نزدیک به نرمال آن ۱۰۰تا۱۳۰ و مرز آن ۱۳۰تا۱۵۹ و مقدار بالای آن ۱۶۰تا۱۸۹ با واحد mg/dl می باشد. HDL Cholesterolکه اندازه نرمال آن بیشتر از ۳۴ و ریسک بالای آن کمتر از ۲۵mg/dl می باشد .

ASTسلامتی کبد را می رساند

تست های آنزیم های کبدی شامل (ASTSGOTوALT(SGPTبا رنج نرمال کمتر از ۴۰U/L و آلکالین فسفات ازALK-P در مردان کمتر از ۲۷۰و در زنان کمتر از ۲۴۰ و در کودکان کمتر از ۵۰۴ بر حسب U/L می باشد .

مقدار آهن (Fe) با مرز ۱۰۰تا۲۵۰ می باشد که در کودکان با رنج ۵۰تا۱۲۰ و در خانم ها با رنج ۵۰تا۱۷۰ و در مردان ۶۵تا۱۷۵Ug/dl است .

TSHبرگه ی آزمایش چه می گوید

این تست ها شامل هورمون های تیروئیدیT3 ، T4 و TSH (تری یدوتیرونین و تترایدوتیرونین یا تیروکسین( می باشد و T4 با رنج نرمال ۰٫۸تا ۱٫۷ng/dl و T3 با رنج نرمال ۲٫۲تا۴٫۲Pg/ml و TSH با رنج نرمال ۰٫۳تا۵mlU/L است.

تست دیگری که در این گروه هورمونی مورد چکاب معمولی سنجیده می شود فریتین (یک نوع پروتئین در بدن) است که بیشتر آهن ذخیره در بدن به فریتین متصل می شود و با نرمال بازه ۱۸تا ۲۷۰ng/Ml در مردان و ۱۸تا ۱۶۰ng/ml زنان و در کودکان ۷تا۱۴۰ng/ml می باشد .

CRP روشی مطمئن برای تشخیص اختلالات خود ایمنی

مهمترین این تست های شامل (CRP) که مقدار بالای آن نشان دهنده عفونت باکتریایی ، تب روماتیسمی ، آرتریت روماتوئید می باشد و نتایج به صورت منفی و یا مثبت بیان می شود .

تست بعدی تست R.A.Latex با RFF برای تشخیص آرتریت روماتوئید است و آن هم به صورت مثبت و منفی بیان می شود همچنین تست رایت و کومس رایت برای تشخیص بروسلوز و تب مالت می باشد که در صورت مثبت بودن تیتر آن با عدد گفته می شود علاوه بر این تست (ASO) برای تشخیص تب روماتیسمی به کار می رود.

آزمایش کشت ادرار نشان از PH خون می دهد

برای تشخیص عفونت های ادراری با استفاده از نمونه ادرار، رنگ، PH، وزن مخصوص ، وجود پروتئین ، گلوکز و کتون بررسی می شود در بررسی میکروسکوپی ادرار وجود گلبول های سفید، قرمز ، باکتری و سلول های اپیتلیال سل گزارش می شود. کشت ادرار روی محیط کشت برای مدت ۴۸ ساعت و پس از تشخیص نوع باکتری تست آنتی بیوگرام گذاشته می شود تا مناسب ترین آنتی بیوتیک گزارش شود .

برای آزمایش انگل شناسی نمونه مدفوع گرفته می شود و بررسی میکروسکوپی صورت می گیرد با این نکته که بهترین گزینه برای تفسیر نتایج آزمایشگاهی پزشکان می باشند و بازه نرمال تست ها با انواع متفاوت کیت ها تغییرات خیلی کمی می تواند داشته باشد که به صورت نرمال رنج در برگه های آزمایشگاه ذکر می شود.

امید آن که هیچ وقت، هیچ کسی در هیچ نقطه از کشور نگران اعداد و ارقام آزمایش های خود نباشد و سلامتی در تمام کشور حرف اول را بزند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.