305

رویارویی جهان طی دو دهه آینده با ۶۴۳ میلیون دیابتی

|
0 دیدگاه

آخرین آمار منتشر شده از سوی فدراسیون بین‌المللی دیابت، رقم افزایش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا را طی ۲۵ سال آینده ۲ برابر اعلام کرده است.

آمارهای منتشر شده از سوی فدراسیون بین المللی دیابت نشان می دهد که از ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افراد مبتلا به دیابت این تعداد به ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

در حال حاضر بیش از ۴۱۵ میلیون نفر از افراد بزرگسال در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند. از این رو می توان گفت تا ۲۵ سال آینده تعداد افراد دیابتی به ۶۴۳ میلیون نفر خواهد رسید.

در ایران نیز که در منطقه خاورمیانه قرار دارد بیش از ۱۲ درصد جمعیت افراد بزرگسال به دیابت مبتلا هستند.

در حال حاضر راهکار انتخاب شده جامعه علمی جهان پیشگیری از شیوع و عوارض ناشی از دیابت است که جز با برقراری آموزش میسر نخواهد شد. با آموزش می توان از شیوع دیابت و بروز عوارض آن و در نتیجه هدر رفت هزینه های کلان جلوگیری کرد.

در طی سال های اخیر در روستاهای اقماری کلان شهرها آمار افراد مبتلا به دیابت افزایش داشته است . انجمن دیابت ایران قرار است سمینارهایی با موضوع پیشگیری از دیابت را در این مناطق برگزار کند.

لازم به ذکر است، دیابت نوع ۱ در نوجوانان بیشتر شیوع داشته که نوعی بیماری خودایمنی به شمار می رود در نتیجه این افراد را در سن نوجوانی درگیر می کند و دقیقا هیچ راه درمانی وجود ندارد و این افراد مجبور هستند از همان ابتدای شروع بیماری انسولین تزریق کنند. همچنین دیابت نوع ۲ که در بزرگسالان بیشتر به چشم می خورد زمینه ارثی داشته و به علت مقاومت پیدا کرن سلول های بدن به انسولین این افراد را درگیر می کند.

چاقی،اضافه وزن و کم تحرکی نیز در علاوه بر فاکتور ژنتیک در بروز این بیماری نیز دخیل است.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.